Německý Spiegel.de zmiňuje poslední problémy premiéra Andreje Babiše. Objevil se další dokument, který dokazuje jeho vědomou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Spiegel píše, že „Andrej Babiš popírá, že by pro Státní bezpečnost pracoval – důkazy jsou však zdrcující. Miliardář pravděpodobně směřuje k těžké politické porážce.“
Spiegel.de připomíná Babišovu životní dráhu: „Informátor s číslem 25085 se narodil 2. září 1954, hovoří německy, francouzsky, rusky a je povoláním inženýr. Krycí jméno ‚Bureš‘ nemá žádný zvláštní význam, ale jméno ano: Andrej Babiš. Český premiér se léta bránil nařčení, že byl v 80. letech spolupracovníkem Státní bezpečnosti. Nyní se na podřízeném pracovišti Státní bezpečnosti v Bratislavě objevil dokument, který ho jasně usvědčuje: Československá státní bezpečnost ho oficiálně zaregistrovala 23. 11. 1982 jako ‚agenta‘, na zažloutlém dokumentu je červeně vyvedeno razítko.“
Podle Spieglu by toto odhalení, Babišovo nešťastné řízení země v době koronaviru a léta sporů o miliony z Evropské unie pro jeho firmy mohly premiéra v podzimních volbách stát místo. Zmiňuje se, že podle posledních průzkumů se strana ANO znovu a znovu propadá za volební koalici pod vedením České pirátské strany a v patách má občanskou koalici.
„Babiš je mezi evropskými politiky výjimkou: před pádem zdi byl členem komunistické strany a pracoval pro státní korporace. V roce 1988 byl jejich jménem poslán do Maroka. Až po pádu režimu se vrátil do Prahy a zbohatl jako manažer v zemědělském, chemickém a potravinářském průmyslu. Odborníci odhadují jeho jmění na čtyři miliardy eur. Součástí skupiny Agrofert je i německá velkopekárna Lieken AG. Od roku 2017 je Babiš premiérem a jeho strana ANO byla založena v roce 2011. Babiš se nikdy nezbavil pověsti, že vybudoval své impérium s pomocí starých souputníků z dob komunismu. Dokonce i podezření, že je spolupracovník, je staré: několik let vedl soudní spor se slovenským Ústavem pamäti národa. Dokumenty byly zfalšovány, tvrdil – což se ale nezdá pravděpodobné: Proč by důstojníci Státní bezpečnosti v osmdesátých letech pracně falšovali spisy zcela neznámého inženýra?“
„Babiš však trvá na svém: i nový kus papíru je ‚nesmyslný‘.“…
„To ještě zdaleka nedokazuje, že tajný spolupracovník ‚Bureš‘ jako udavač režimu způsobil škodu a někdo byl zatčen na základě jeho hlášení. Co jeho image u voličů poškozuje víc, je jeho usilovné popírání… Babiš se prezentuje jako antipolitik, dříč, neideolog, manažer, ne tahač za nitky… ‚Mám velmi dobrou morálku. Nelžu a nekradu, moc nepiju, taky nemám milenku.'“
Der Spiegel nakonec shrnuje: „V tomto ohledu je populistou, ale na rozdíl od svých protějšků v Polsku či Maďarsku není ani nacionalistickým ideologem, ani nemanipuloval ústavou… Ve skutečnosti však nadále ovládá a využívá státní moc k zajištění výhod pro budoucnost. Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) vyšetřuje dotace ve výši dvou milionů eur pro jeho farmu Čapí hnízdo. Brusel přestal poskytovat dotace skupině Agrofert, protože nelze vyloučit, že Babišova vláda nepřímo ovlivňuje proces přidělování.“