Deset lží o Ukrajině. Jak ruská propaganda šíří lži o státu, který okupuje

Demonstrace proti ruské agresi na Ukrajině, ilustrační foto (ČTK)

Demonstrace proti ruské agresi na Ukrajině, ilustrační foto | FOTO: ČTK

Již pět let uplynulo od doby, kdy agresivní Ruská federace napadla sousední stát – Ukrajinu – a rozpoutala válku na evropském kontinentu. Západ bohužel Ukrajině pomohl jen nedostatečně, a tak se Vladimiru Putinovi podařilo situaci zakonzervovat a ponechat si území, která nyní vydává za jakési nově vzniklé republiky. V televizi i na internetu můžeme najít spousty ruských lží o zemi, která je napadená a okupovaná. Tady je výčet těch nejpoužívanějších.

  1. Ukrajina je fašistický stát

Kdo je proti ruské agresi, je fašista. Je to tentýž postup, jako když jsou takto odsuzováni ti, kdo odmítají sochu maršála Koněva v Praze a neoslavují Rudou armádu a její úspěchy. Ne, na Ukrajině žádní fašističtí banderovci rozhodně nevládnou.

  1. Ukrajina jako stát selhala

Zhroucený stát, v angličtině se pro tento stav nejčastěji používá spojení “failed state”. Ukrajina přitom normálně funguje, probíhají zde svobodné volby a země dělá vše pro to, aby bylo časem možné stát se součástí Evropské unie a NATO. Vyvolávání dojmu, že zde vládne kriminalita a chaos, má za cíl pouze ospravedlňovat ruské zločiny.

  1. Na Ukrajině je občanská válka

Ukrajina je okupovaná země. Nejde o spor dvou skupin tamních obyvatel, nýbrž o konflikt, který vyvolal cizí stát, v tomto případě Ruská federace.

  1. Rusko neokupuje Ukrajinu, nemá zde vojáky

Tento bod navazuje na předchozí. Na přechodech, kde je možné dostat se z ukrajinského území do tzv. separatistických republik, vlají ruské vlajky. Ukrajinu napadli ruští vojáci, není to tak, že by se zde náhle objevili povstalci, kteří si chtěli vybojovat samostatnost. Rusko se takto pouze snaží obhajovat své postupy.

  1. Separatistické “republiky” vznikly přirozeně, bez ruského vlivu

Opět – skandální snaha vyvolat dojem, že Rusko nemá se situací na Ukrajině nic společného. Je ale čas stále opakovat: Je to okupace. A nyní, po několika letech nepřetržitého působení ruské propagandy, není pochyb o tom, že se podařilo změnit myšlení mnoha lidí a namluvit jim, že “samostatnost” potřebují a že Ukrajina je špatná.

  1. Rusko se nesnaží Ukrajinu rozložit propagandou

Při sledování všech ruských televizních kanálů běhá člověku mráz po zádech. Jedná se samozřejmě o útoky na celý západní svět, ovšem Ukrajina je na prvním místě. Stačí si ostatně prohlédnout obsah dezinformačních webů, které působí v České republice a které bezmyšlenkovitě přebírají ruskou propagandistickou agendu. Urážky, útoky, lži, to všechno na Ukrajinu míří.

  1. Ukrajina páchá násilí na civilistech ze separatistických “republik”

Naopak. Vzhledem k ekonomické a sociální situaci těchto území, na nichž Rusové často ani nejsou schopni zajistit základní potřeby obyvatel, financuje ukrajinská vláda další možnosti a pomoc. Obyvatelům je umožněno dostat se na ukrajinské území do práce, do obchodu či k lékaři. Ukrajina na to vynakládá velký objem finančních prostředků.

  1. Většina Ukrajinců je proti EU a NATO

Když hovoříte s ukrajinskými vládními představiteli, jejich sdělení je jasné: Pokud bychom jen naznačili, že jsme protievropští, lidé budou v ulicích. Ukrajinci chtějí být součástí rodiny civilizovaných západních zemí, protože chtějí mít lepší a kvalitnější život po všech stránkách. To je naprosto zjevné.

  1. Ukrajina je v podstatě Rusko, vždycky k němu patřila

Tento argument přebírají ti, kdo zároveň chtějí obhajovat okupaci cizího území, mezi nimi například bývalý prezident Václav Klaus. My jsme byli součástí Rakouska-Uherska, neměli by nás tedy pro jistotu obsadit Rakušané?

  1. Západ podněcuje ukrajinskou nenávist k Rusku

Opak je pravdou. Západ reaguje na ruskou agresi naprosto nedostatečně. Ve skutečnosti by měly být zpřísněny sankce a Putin by měl jasně vidět, že takovou věc si Evropa nikdy nenechá líbit. Západní země se ale ukázaly jako slabé. A dodejme, že pokud člověk nesleduje ruská média, nedovede si vůbec představit míru nenávisti, která je šířena opačným směrem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]