Andrej Babiš objevil dva týdny před volbami téma kvality dovážených potravin a slíbil ráznou nápravu. Zní to líbivě, ale velmi pokrytecky. Často je to právě potravinářská divize Agrofertu, která zásobuje domácí trh nekvalitními výrobky. Příkladů by se našlo bezpočet.
[ctete postid=“249438″ title=“Babiš brojí proti dovozu potravin. Mezi největší dovozce patří jeho firma Animalco“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Agrofert-Animalco-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš zapomíná na střet zájmů a otevřeně lobbuje za svůj byznys. Odmítl “ permalink=“https://forum24.cz/babis-broji-proti-dovozu-potravin-mezi-nejvetsi-dovozce-patri-jeho-firma-animalco/“]249438[/ctete]
Šmakulády, neboli na pohled chutné jídlo, ovšem vyrobené z často podřadných nebo náhražkových surovin, „popularizoval“ ve svém pořadu Peklo na talíři známý šéfkuchař Roman Vaněk. Nyní si toto téma v předvolební kampani vybral „šéfkuchař“ Andrej Babiš. Zřejmě mu z interních průzkumů vyšlo, že téma kvality potravin veřejnost zajímá, což se nemýlí, a proto jej neváhal ukrást sociální demokracii.
Potrefená husa
Šéf ANO však odvádí pozornost k relativně marginálnímu a populisticky nafouklému problému, kdy jsou na náš trh dováženy některé potraviny ve stejném obalu, ale s částečně jiným složením z levnějších ingrediencí. Týká se to maximálně několika stovek potravinářských výrobků z desítek tisíc prodávaných na našem trhu.
Český zákazník, zejména s nižšími příjmy a závislý na slevových akcích, se navíc velmi často rozhoduje podle peněženky. Zájmem dovozců takového zboží, mezi které patří i Babišova firma Animalco, je prodat a každý s tím musí počítat. Celý problém bude patrně řešen odlišnými obaly, nebo výrobci pod veřejným tlakem receptury sjednotí, což ovšem může vést ke zvýšení cen. To pocítí i volič ANO, což premiér pochopitelně nezmiňuje.
Ačkoli nelze toto téma úplně bagatelizovat, daleko větším problémem je kvalita potravin dodávaná tuzemským agroprůmyslem, kde dominuje holding Agrofert. Není samozřejmě jediný, ale dnes jej jeho (dočasně skrytý) majitel sám stylizuje do role potrefené husy. Jeho podniky Kostelecké uzeniny, Krahulík, Kmotr nebo Vodňanská drůbež nezřídka propadají v testech kvality a klamavé reklamy, kdy zjištěné složení obsahu výrobku neodpovídá údajům na jeho etiketě. Uveďme některé medializované příklady.
1) Nekvalitní uzeniny: V srpnu 2017 zveřejnil odborný časopis dTest výsledky rozsáhlých testů kvality 88 vzorků uzenin, které prováděl v letech 2015 až 2017. V souvislosti se současnou kampaní ANO stojí za pozornost, že v těchto testech neprošlo 19 výrobků, přičemž jen tři byly ze zahraničí. Sedm z nich (37 procent) patřilo koncernu Agrofert, přičemž nejhůře dopadl salám herkules dodávaný do řetězce Tesco společností Krahulík, kterému chybělo 20 procent masa.
2) Ryby „plné vody“: V květnu 2016 zjistila Státní veterinární správa klamavé údaje na obalu dovezených ryb, které obsahovaly více vody a méně masa, než deklarovaly. Šlo o 47,5 tuny pangasia z Vietnamu a 8,2 tuny obalovaného filé z Polska. V obou případech byla dovozcem firma Animalco z Agrofertu. Premiér Babiš přitom při startu volební kampaně uváděl „rybí prsty plné vody“ jako příklad nekvalitního „šuntu“ dováženého ze zahraničí.
3) „Bezmasé“ špekáčky v Globusu: V červenci 2018 prokázaly testy zadané internetovou televizí Stream.cz pro pořad A DOST!, že špekáčky firmy Krahulík, dodávané do řetězce Globus, obsahují nejméně masa ze všech zkoumaných vzorků. Uváděný podíl 55 procent masa obsahovaly až po připočtení desetiprocentní odchylky. Navíc v nich testy odhalily nejmenší množství libového masa. Na základě těchto zjištění přestal Globus špekáčky z Agrofertu odebírat.
4) Ošizený gothaj v Makru: Podobný problém odhalila televize Stream.cz už v dubnu 2016. Tehdy stáhla obchodní společnost Makro z prodeje gothajský salám značky Aro, vyráběný rovněž Krahulíkem. Expertní testy prokázaly, že obsahoval jen 47 procent masa, i když výrobce na obalu uváděl 62 procent. Babišův gothaj se později na pulty Makro vrátil se zdůvodněním, že výrobce zjednal nápravu.
5) Závadné salámy vysočina: V květnu 2019 zveřejnil dTest analýzu dvaceti trvanlivých salámů vysočina, zkoumající správnost údajů na etiketě, a zda se výrobcům podařilo dodržet všechny zákonné požadavky. Jediný vzorek, který neprošel a obsahoval méně masa, než uváděl na obalu, byla vysočina dodávaná opět Krahulíkem.
6) Vodnatá kuřata z Vodňan: V červenci 2017 odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce závadné výrobky ze společnosti Vodňanská drůbež. V Brně našla kuřecí prsní řízky s vyšším poměrem obsahu vody k obsahu bílkovin, než připouští norma. Přímo u výrobce ve Vodňanech potom inspektoři objevili kachní tlačenku, která obsahovala patogenní bakterii, způsobující onemocnění listerióza.
7) Párky s nedeklarovaným separátem: V únoru 2017 informoval pořad Černé ovce České televize o výsledcích testů párků časopisu dTest. Nejhůře dopadly Frankfurtské párky z Kosteleckých uzenin, přestože byly jedny z nejdražších. Výrobek sice obsahoval více masa, než deklaroval na obalu, ale zároveň v něm testy v laboratoři objevily separát, který výrobce zatajil. Separát, neboli mleté zbytkové maso strojně oddělené od kostí, přitom snižuje kvalitu zboží.
8) Salmonela v kuřecím mase: V červenci 2018 provedl dTest analýzu 11 vzorků kuřecího masa. Dokonce tři z pěti zkoumaných porcí kuřecích prsních řízků ze společnosti Vodňanská drůbež obsahovaly salmonelu, ohrožující zdraví spotřebitelů. Toto skandální zjištění vyniká o to více v souvislosti s nedávnou aférou kolem polského hovězího se zjištěnou salmonelou, které ovšem dovezlo již zmiňované Animalco.
9) Zkažené kuřecí maso: V září 2018 našli inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce v supermarketu Lidl v Letech u Dobřichovic zkažené kuřecí maso (stehenní řízky a kuřecí spodní stehna), vydávané přímo na etiketě za čerstvé, rovněž z produkce Vodňanské drůbeže. Kontroloři oba produkty zařadili do kategorie Nebezpečné potraviny. Neměly přitom prošlou lhůtu trvanlivosti a na vině nebyla ani úroveň skladování.
10) Plesnivá vysočina značky Kmotr: Nekvalitní výrobky byly v prosinci 2016 zjištěny i u dalšího Babišova výrobce Kmotr – Masna Kroměříž v Penny Marketu ve Vimperku. Jednalo se o salámy vysočina, kde našli kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce bílou plíseň u více než poloviny balení.
Ťal jsem do živýho
Dalo by se pokračovat. Platí přitom samozřejmě, že máslo na hlavě mají i další domácí velkoproducenti, jenomže jediný z nich se pouští na tenký led předvolebního populismu.
[ctete postid=“247892″ title=“Babiš hraje dvojí hru. Chce ochránit Česko? Především zájmy Agrofertu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Babiš-EP-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš představil volební slogan „Česko ochráníme. Tvrdě a nekompromisně“. “ permalink=“https://forum24.cz/babis-hraje-dvoji-hru-chce-ochranit-cesko-predevsim-zajmy-agrofertu/“]247892[/ctete]
Také spravedlivě platí, že i Agrofert jistě vyrábí kvalitní potraviny, vždyť by s produkcí dodávanou na tuzemský trh v zahraničí neuspěl. Nejvyšší kvalitu ovšem poskytují drobní farmáři, které vláda okázale přehlíží.
Proto zní náhlé apely Andreje Babiše, že zatočí s dvojí kvalitou potravin, kterou sám produkuje, jako špatný vtip. „Tím, že jsem tuhle věc otevřel, jsem ťal do živýho. Byl obrovský řev,“ uvedl na svém facebookovém profilu.
„Moje základní zjištění jsou totiž zdrcující. Objevili jsme naprosto skandální a flagrantní rozdíly ve složení několika potravin, které si kupujeme. Stejný obal, rozdílné složení,“ hlásí.
Měl na mysli výrobky Agrofertu?