Deset tisíc lidí u policie odmítá podstoupit očkování. Tomu lze těžko uvěřit

Ilustrační foto. (Pixabay/geralt)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/geralt

Situace je špatná, počty nakažených jsou rekordní a neočkovaní zaplňují nemocnice. Že je očkování důležité a bezpečné, však zřejmě nedochází ani některým státním zaměstnancům.

Policejní prezident Jan Švejdar píše na twitteru: „Téměř 82 % policistů a občanských zaměstnanců podstoupilo k dnešnímu dni minimálně první dávku očkování. Za to jsem rád a považuji to za skvělý výsledek. Nejsem si ale jist, zda si @PolicieCZ může dovolit ztratit až 10 tisíc kvalifikovaných lidi, kteří očkování doposud odmítají. Než bude rozhodnuto o povinném očkování konkrétních profesních skupin, je třeba diskutovat a vyjasnit si následky, které by to pro ně v praxi mohlo mít. U Policie ČR si to v tuto chvíli nedovedu představit.“

()

U policie pracují lidé, kteří si ani nepřečtou denní zprávy? Třeba na Novinkách.cz by se dočetli: „Za úterý přibylo 22 479 nově nakažených, což je rekord od počátku epidemie. Podle podrobných dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky z tohoto počtu na neočkované připadlo 16 189 lidí. Z hospitalizovaných 4425 covidových pacientů je pak 2430 lidí, kteří nejsou očkovaní, covid v uplynulých 180 dnech neprodělali nebo mají nedokončené očkování.“

Covid mohou dostat i očkovaní, mají ale násobně větší naději na snazší průběh a větší, že nezemřou. To jsou celkem známé informace a pokud jim někdo nevěří, podléhá dezinformacím. Lidé podléhající dezinformacím by u policie pracovat pokud možno neměli.

Policistů máme asi 40 tisíc, občanských zaměstnanců je kolem deseti tisíc. Ze zprávy není jasné, jak je odmítání očkování mezi těmito lidmi rozložené. Pokud si ale policejní prezident neumí představit, že by lidé u policie nebyli ochotni se nechat očkovat, ani  kdyby jim hrozil odchod od policie, my si zas neumíme představit jiné věci. Třeba že by lidé pracující pro stát nebyli ochotni se nechat zadarmo očkovat bezpečnou a účinnou vakcínou. Co se v jejich hlavách asi odehrává? Zřejmě by místo nich měl nastoupit někdo, kdo v tom má víc jasno.