Deset z deseti. To je skóre systému NASAMS proti ruským raketám

Systém NASASM ve finských službách (MKFI, wikimedia commons / CC BY 4.0)

Systém NASASM ve finských službách | FOTO: MKFI, wikimedia commons / CC BY 4.0

Jak potvrdil americký ministr obrany Lloyd Austin, prošly raketové protiletadlové systémy NASAMS, které USA dodaly na Ukrajinu, zatěžkávací zkouškou, když zasáhly všech deset detekovaných ruských raket.   

„Jako příklad, jak důležité jsou spojenecké dary, můžeme uvést systémy protivzdušné obrany NASAMS, které již fungují na Ukrajině. Prokázaly stoprocentní úspěšnost při zachycování ruských raket během brutálního ruského bombardování,” řekl ministr Austin na schůzce Kontaktní skupiny pro Ukrajinu.

(Týdeník FORUM)

Špičkový norsko-americký protiletecký systém na Ukrajinu dorazil již před dvěma týdny, ale musel ještě počkat na aktualizaci softwaru. Ve středu však již byl připraven a potvrdil, že jde skutečně o špičkový obranný systém. Ostatně proto chrání například i sídlo amerického prezidenta ve Washingtonu a další objekty.

„Zatímco Rusko pokračuje ve svém nelítostném bombardování, státy dobré vůle nadále podporují Ukrajinu. Brutalita Ruska jen posiluje náš odpor,“ zdůraznil Lloyd Austin.

NASAMS neboli Norwegian Advanced Surface to Air Missile System je protiletadlový raketový systém středního doletu, který od roku 1994 vyrábí Norsko a Spojené státy americké.

Jedna baterie obvykle obsahuje tři jednotky, které lze spojit do jedné informační sítě. Baterii tedy tvoří devět odpalovacích zařízení, každé se šesti raketami, tři radarové stanice AN/TPQ-64, tři body řízení palby, z nichž jeden je velitelským stanovištěm celé baterie, takže přijímá úkol z nadřízeného velitelství a převádí jej dále na celou baterii.

()

Jednotlivá odpalovací zařízení mohou být rozptýlena ve značné vzdálenosti (až 25 kilometrů) od velitelského řízení palby či radarů, takže případné pokusy nepřítele zničit celý komplex jsou nemožné.

Všech 54 raket jedné baterie NASAMS může být odpáleno na různé cíle během pouhých 12 sekund. Dokážou tak účinně ochránit různé objekty před letadly, vrtulníky i řízenými střelami.

Hlavní bojovou zbraní systému NASAMS jsou řízené střely typu AIM-120 AMRAAM a AMRAAM ER, které mají aktivní radarové navádění, za AIM-9 Sidewinder Block II s infračerveným naváděcím systémem. Maximální dostřel je 50 kilometrů a maximální výška pro útok je 25 kilometrů. Raketa dokáže letět rychlostí až 4900 km/hod. Jedna baterie vyjde přibližně na 65 milionů dolarů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články