Desetiletému chlapci transplantovali obě ruce. Dnes se sám obleče a hraje baseball

(youtube)

FOTO: youtube

Chlapec jménem Zion Harvey je první dítě, kterému byly transplantovány obě ruce od zápěstí k prstům včetně. Stalo se v dětské nemocnici ve Philadephii v roce 2015. Po infekci mu byly amputovány ve dvou letech obě ruce. Přišel také o chodidla a chodí s pomocí protéz. Dnes je mu deset.
Na desetihodinové operaci pracovaly týmy ze tří nemocnic. Po operaci procházel Zion fyzioterapií. Podle lékařů dělá neuvěřitelné pokroky.
Na videu můžeme sledovat, jak po měsíci a několika dnech začíná pohybovat prsty. Postupně si hraje s hračkami, kostkami, s baseballovou pálkou, cvičí s činkami, listuje v sešitě, hází si s míčem a hraje stolní fotbal. Umí také čitelně napsat své jméno.
Transplantace nebyla bez problémů, protože chlapcovo tělo devětkrát odmítlo transplantované ruce. Léky potlačující imunitu ale zatím zabraly.
Delší video s pohyblivými záběry můžete shlédnout ZDE.
Jaký bude další vývoj, nemůžeme u tak průlomové operace s jistotou předvídat, ale že jde o dosažení další mety v transplantacích, je zřejmé.
Krom toho jde vývoj i dalším směrem a rozvíjí se propojení mechanických končetin s tělem pacienta, čemuž napomáhá rozvoj umělé inteligence. Ta třeba „ví“, že člověk jde ze schodů a přizpůsobuje tomu došlápnutí. V každém případě postupuje vývoj v této oblasti potěšitelným způsobem, byť asi nemůžeme v brzké budoucnosti čekat, že se dostane na každého, kdo tak tragickou ztrátu utrpěl. S transplantacemi orgánů tomu ale bylo po celé roky také tak.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]