Desetitisíce lidí sdílely „ztracenou fotografii“. Šlo o vtip a obrázek z filmu

archiv

Fotofrafie, kterou sdílely desítky tisíc lidí. | FOTO: archiv

Desítky tisíc lidí na sociálních sítích Facebook a Twitter sdílely status, který „hledá majitele fotografie“. Jedná se o věc, která se neobjevila pouze v tuzemsku, v českém prostředí se ale šířila a stále šíří s textem o ztracené fotografii z roku 1955. Mnoho uživatelů se v dobré víře nachytalo, aniž by tušili, že ve skutečnosti sdílejí obrázek ze známého filmu, a tudíž hoax.

V příspěvcích nejčastěji stálo: „Tuto fotografii jsem našel minulý týden na chodníku u vlakového nádraží v Teplicích. Na zadní straně je nápis ‚Táta a máma 1955‘. Chci to vrátit majiteli. S vaší pomocí to půjde! Prosím sdílejte… !!!“

A lidé opravdu sdílejí. Například z profilu Petra Klimeše má status přibližně 53 tisíc sdílení. Jenže fotografie je jen vtípek, čehož si určitě všimli fandové sci-fi snímku Návrat do budoucnosti, na fotce je totiž šťastný pár McFlyových (fiktivní hrdinové George a Lorraine).

V tomto případě se jedná o nevinný hoax, který na rozdíl od jiných nemůže nikomu ublížit. Něco nám tento šprým přece jen ukázal, a to sílu sociálních sítí a jasný důkaz, jak rychle se klamná informace může šířit.

Hledání ztracených lidí či předmětů se na sociálních sítích objevuje často a mnohdy opravdu efektivně pomůže. Jak se ale ukazuje, mnoho lidí bez přemýšlení sdílí téměř cokoli, a tak se snadno stane, že se nechají nachytat.

Popsal web Manipulátoři.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner