Desetníkové dary s nemilými vzkazy hnutí ANO velice zlobí. Chce je úředně poslat do státní pokladny

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) (vlada.cz)

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) | FOTO: vlada.cz

Rozmohl se nám tu takový nešvar, mohlo by hnutí ANO říci s filmovým klasikem, kdyby si chtělo postěžovat na nový oblíbený způsob, kterým mu občané vyjadřují svou nelibost. Na transparentní účet totiž dál posílají haléřové dary se vzkazy, které si pan premiér rozhodně nedá zarámovat na zeď, ani je nebude předčítat ve svém Čaulidi. Babišovo hnutí je tedy převelice rozlíceno, a tak, jak informuje server iHned, s právníky intenzivně řeší, jak tyto finanční příspěvky hromadně přeposlat státu.

Nespokojenost s vládou, a to zejména s jejím předsedou Andrejem Babišem, se dá vyjádřit různě. Demonstrováním, aktivitou v občanských spolcích či opozičních stranách, psaním na sociální sítě… To jsou ale, co si budeme povídat, způsoby běžné a obyčejné. U nás se proto vždycky najdou inovátoři a žertéři, kteří přijdou s něčím poněkud neobvyklejším. A tak se na transparentním účtu hnutí ANO už celé týdny hromadí stovky finančních darů od čím dál tím naštvanějších obyvatel České republiky. Dary jsou ovšem ve výši jednoho haléře nebo desetníku, občas se objeví i celá koruna, to vše provázeno nepříliš lichotivými zprávami pro příjemce, jaké se u bankovního převodu běžně dají psát. Jejich autoři jsou vcelku kreativní.

Bohumil Doležal (archiv)

V zjevném odkazu na Babišovo blábolení typu „my chceme motýle“ sděluje jeden dárce stručně, že jeho desetník je příspěvkem „na tepláke“. Jiný, rovněž inspirovaný premiérovými projevy, takto přispívá na kurs češtiny. A ještě jiný inovuje klasické rčení o zubech darovaného koně, pročež Babišovu hnutí, tak rozčilenému oněmi zprávami, radí: „Darovanému haléři na poznámku nekoukej.“ Další dárce adresuje „utěšitelskou“ zprávu: „To je ale odporná kampaň… Ale neboj, Andreji, bude líp. Nejpozději v říjnu.“ A nezapomíná se ani na to, že bylo 1. dubna, takže vzkazů tohoto typu najdeme na účtu hned několik: „Při podzimních volbách budu já a všichni, co znám, volit ANO!!! Apríííííííl!“

A nechybějí ani finanční rady předsedovi vlády (a bývalému ministrovi financí): „Prachy se mají točit, Bureši. Škoda že takhle vracíš jen drobné, a ne ty miliardy, cos neoprávněně ,načerpal‘…“ „Vy pohrdáte našimi dary?“ rozhořčuje se další přispěvatel. „Haléřů si nevážíte?“ A dodává cosi o tom, že pro Babiše mají cenu jen miliardy, a to ještě, podle názoru dárce, neoprávněně nabyté. Kdo by si pak chtěl počíst víc a vylovit další perly, může tak učinit zde.

Už před časem začalo totiž hnutí ANO takové příspěvky dárcům vracet. S ublíženou poznámkou NAPADÁNÍ ANO 2011. Teď jim z toho ale začíná jít hlava kolem, a jak si Hospodářským novinám postěžoval manažer ANO Jan Richter, „je to šikanózní“. S odesíláním všech těch haléřů zpět každému jednotlivému dárci prý mají neskutečnou hromadu práce a jejich lidi to příliš zaměstnává. Také je to samozřejmě masivní negativní reklama, a to přímo na jejich vlastním území. Proto požádali právníky o radu a teď by chtěli všechny takové příspěvky místo vracení po jednom plátcům odesílat hromadným převodem přímo do státní pokladny. Věří totiž, že takový přístup by mohl „desetníkové dárce“ napříště odradit. To se ovšem jako příliš pravděpodobné nejeví. Aneb jak k tomu jeden z těchto dárců na sociální síti poznamenal: „A nevyjde to nastejno, když ze státního stejně jdou mastné dotace Burešovi?“

FORUM 24 (archiv)

Je tedy docela dobře možné, že tenhle nápad bude mít zcela opačný účinek a vyvolá naopak ještě bouřlivější reakci. Čím zoufaleji, trapněji a ublíženěji bude ANO kolem celé té věci skákat a rozmazávat ji, tím víc lidí dostane ještě větší chuť se k haléřovým příspěvkům s nepříjemnými zprávami připojit nebo v nich stále radostněji pokračovat.

Poměrně zábavná je i další ufňukaná stížnost manažera ANO, prezentovaná rovněž na webu Hospodářských novin. Dokud o tom prý nepsala média, byl klid, haléřové dárce s hanlivými poznámkami údajně měli asi jen dva, zatímco teď jich jsou stovky a stovky. A další každým dnem přibývají. Inu, to už tak bývá, že když se něco zajímavého děje, informují o tom média. Ostatně i majitel ANO pan Babiš kdysi vysvětloval, že koupil noviny, aby (o něm) psaly pravdu. O tom, jak to s tou pravdou v holdingovém tisku je, se teď sice šířit nebudeme, to je obecně známo, ale zato lze směle říci, že o darech Babišovu hnutí a o „nástěnce“ zaplněné kritickými vzkazy média pravdu píší. Neměla by to snad dělat?

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]