Děsí mě návrat pravice, řekl Stropnický. Kalousek mu připomněl minulost

Matěj Stropnický  (ČTK)

Matěj Stropnický | FOTO: ČTK

Bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický nedávno kývl na nabídku sociálních demokratů. Objeví se tak jako dvojka na jejich kandidátce v Praze. Návrat pravice ho prý děsí více než vládnutí s Andrejem Babišem a komunisty, prozradil v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Jeho slova zřejmě pobavila Miroslava Kalouska (TOP 09), který mu připomněl pár let starou událost.

„Mnohem více mě děsí návrat pravice než pokračování současné vlády. I když moc rád bych byl jedno volební období opoziční poslanec vůči pravicové vládě. Nikdy by na mě nezapomněli,“ odpověděl Stropnický na dotaz, zda by chtěl být ve sněmovně součástí strany závislé na toleranci komunistů.

Podle Miroslava Kalouska Stropnickému ještě před lety pravicové strany problém nedělaly. „Jistě si vzpomene, jak mi jako předseda Strany zelených nabízel v roce 2017 předvolební koalici. Vyhodil jsem ho. Dále nebudu text rozvíjet, neb mám zakázány expresivní výrazy,“ napsal bývalý šéf TOP 09 na twitteru.

Stropnický však ve svůj úspěch v říjnových volbách nevěří. „Pravděpodobnost, že budu zvolený, není příliš velká, to by se musel stát zázrak. Vnímám svoji kandidaturu spíš jako symbolickou podporu levici a jejímu přežití,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Na kandidátku ČSSD jej přivedla místopředsedkyně strany a současná ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Té Stropnický od letošního března radí mimo jiné se strategií politické komunikace.

„Jednak je to člověk, který ve vládě skutečně bojuje za levicovou politiku. To se zdaleka nedá říct o všech. Vybojovala třeba třikrát zvýšení minimální mzdy a je šance, že se podaří ještě jedno. To má obrovský dopad i na výši mezd lidí, kteří berou víc,“ vysvětloval Stropnický, čím ho Maláčová oslovila.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

S ministryní si ale prý sedli také osobně. „Dost brzy poté, co jsem odešel z čela Zelených a přestěhoval se na venkov, jsem se přihlásil jako doktorand sociologie na Fakultu sociálních věd UK. Věnuju se ve svém studiu současnosti levice u nás a ve světě. Články o tom publikuju průběžně. Jana některé četla a také rozhovory, kde o chybách strategie levice na Západě občas mluvím,“ pokračoval Stropnický.

Že by sociální demokraté v Praze získali pouze jeden mandát a on by jako dvojka kandidátky uspěl na úkor lídryně Jany Maláčové, se podle Stropnického nemůže stát. „Jana je velmi oblíbená politička, nejen na poměry ČSSD. Vidím to, kdykoli s ní někam jdu. Krom dobrého volebního programu je ona člověk, kvůli kterému z velké části na tu kandidátku jdu,“ myslí si bývalý šéf Strany zelených.

Odstavení bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka z pozice lídra ČSSD v Praze Stropnický hodnotit nechce. „Jsem na kandidátce jako host a chci se na ní jako host chovat,“ prozradil v rozhovoru.

Aby se sociální demokraté dostali do sněmovny, budou muset podle Stropnického ještě hodně zabrat. „Bude záležet na kampani její i jejích protivníků. ČSSD teď trochu těží z toho, že s kampaní ještě nezačala, zatímco ostatní začali brzy a dělají jednu chybu za druhou,“ prohlásil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]