Desítky milionů pro Babišovy kliniky. Zeman podepsal zákon týkající se umělého oplodnění

Andrej Babiš  (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman podepsal v pondělí 27. září osm zákonů. Mezi nimi i novelu o veřejném zdravotním pojištění. Ta zahrnuje zvýšení věku žen, kterým pojišťovny proplatí zákrok IVF i po 39. narozeninách. Hranice se zvyšuje o jeden rok, a čtyři cykly IVF tak budou od 1. ledna 2022 propláceny až do dovršení čtyřiceti let věku. Podle ministerstva financí jde o přibližně 800 žen navíc. Největší zisky bude mít díky novele firma FutureLife předsedy vlády Andreje Babiše, která ovládá třetinu trhu.

Vláda předložila sněmovně návrh zákona 2. září 2020, jeho navrhovatelem byl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch z Babišova hnutí ANO. Věc se řeší již od roku 2018, kdy zvýšení hranice pro proplácení pojišťovou propagovala MF DNES, která taktéž patří do holdingu Agrofert. V inkriminovaném textu byl dokonce citován lékař z kliniky Reprofit, která patří do společnosti FutureLife. Ministerstvo zdravotnictví se k otázce střetu zájmů pro deník FORUM 24 nevyjádřilo.

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

Poslanec ODS a lékař Bohuslav Svoboda deníku FORUM 24 řekl, že s posunutím věkové hranice nesouhlasí. „Je nutné si uvědomit, že vyšší věk rodiček vede k daleko vyššímu počtu komplikací. A zároveň je jasné, že ženy budou v takové situaci otěhotnění ještě více odkládat, což není šťastné. Ale je samozřejmé, že někomu, kdo podniká v oblasti IVF, se to hodí,“ uvedl Svoboda v narážce na Babišův byznys.

Češky doposud mohly čerpat proplacení čtyř cyklů do 39 let. Metody reprodukční medicíny je možné využívat do padesátky, ovšem jako samoplátkyně. Již od prvního návrhu na zvýšení věku provázely novelu kontroverze, a to jak ze strany některých lékařů, tak i kvůli Babišovu střetu zájmů v oblasti zdravotnictví.

Pokud by všechny pojištěnky dokončily celý cyklus (což se v žádném případě nestane), dostaneme se k celkové výši úhrady z veřejného zdravotního pojištění cca 32 milionů Kč,“ uvádí důvodová zpráva k novele zákona.

Andrej Babiš investuje do reprodukčních klinik už několik let. Jeho svěřenský fond nese název Hartenberg Holding. Do něj patří kliniky GynCentrum Praha, Reprofit, IVF Clinic, Iscare, Gennet nebo ReproMed. V České republice je celkově 43 reprodukčních klinik, většina je soukromá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]