Výzva nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, aby Moskva do dnešních 12:00 přijala zpět dvacet vypovězených českých diplomatů, nebyla vyslyšena. V reakci na to bude muset ruskou ambasádu opustit zhruba 70 zaměstnanců, z toho 22 diplomatů. Tím se vyrovnají počty na obou velvyslanectvích. Odveta ze strany Ruska se očekává, ale zatím stále není jasné, jaká bude. Ministr Kulhánek se k situaci vyjádří nejspíše dnes odpoledne.
Jako první se reakci patrně dozví český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka. Ten je pozván na zdejší ministerstvo zahraničí, kde s ním bude veden „konkrétní rozhovor“ o tom, jak se bude Moskva chovat.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí obvinila Českou republiku, že jedná podle cizího diktátu. „Existuje prostě objednávka takového chování. To v žádném případě nesouvisí se zdravým rozumem, s pragmatikou, s diplomacií už vůbec ne,“ řekla Marija Zacharovová. Vladimir Putin zase nepřímo Českou republiku označil za malého štěkajícího psa.
Podle premiéra Babiše je přístup naší země legitimní. „Reagovali jsme rychle, tvrdě. Samozřejmě, reakce ruské strany nemá opodstatnění, protože Česká republika neudělala nic proti Ruské federaci,“ uvedl ministerský předseda.
Výběr hlavních událostí kolem česko-ruských vztahů v posledních dnech:
7. dubna – Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jednali někteří zástupci státu o možném podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Řekl to v neděli 18. dubna v České televizi.
11. dubna – Prezident Miloš Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku.
12. dubna – Prezident Zeman odvolal ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka skončil proto, aby byla strana před říjnovými volbami srozumitelná. Krok kritizovala opozice.
13. dubna – ČSSD navrhla na místo ministra zahraničí náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka.
14. dubna – Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Hamáček oznámil, že pojede v pondělí 19. dubna do Ruska, kde bude jednat o případných dodávkách vakcíny proti koronaviru Sputnik V po jejím schválení Evropskou lékovou agenturou. Hamáček také pověřil české velvyslance ve Spojených státech a v Rusku, aby nabídli jako místo možného setkání prezidentů obou zemí, Joea Bidena a Vladimira Putina, Prahu.
15. dubna – Premiér Andrej Babiš zpochybnil Hamáčkovu cestu do Moskvy. „Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální,“ uvedl v rozhovoru pro Blesk.
16. dubna – Hamáček informoval premiéra Babiše o případu zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích. Babiš později řekl, že dostal zprávu Bezpečnostní informační služby (BIS).
– Babiš řekl, že Hamáček do Ruska neodcestuje. Později Hamáček uvedl, že se s Babišem shodli na tom, že se cesta do Moskvy neuskuteční kvůli tomu, že je nutná jeho účast na pondělním jednání vlády.
17. dubna – Na večerní tiskové konferenci řekl premiér Babiš, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Z Česka bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb.
18. dubna – Ruské firmy by se podle Hamáčka neměly účastnit z bezpečnostního hlediska stavby bloku Jaderné elektrárny Dukovany ani jako členové konsorcia. Podobně reagoval i vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), který dosud zapojení Ruska prosazoval. Rosatom by neměl zůstat ve hře pro rozšíření Dukovan ani podle Babiše.
– Hamáček v pořadu České televize Otázky Václava Moravce také řekl, že výbuch ve Vrběticích se zřejmě odchýlil od plánu a neměl nastat na území ČR. Policie podle něj pracuje s variantou, že munice měla explodovat až později v Bulharsku.
– Ohlášená Hamáčkova cesta do Moskvy pomáhala podle něj k zastření příprav na vyhoštění pracovníků ruské ambasády. Věděl předem, že do Ruska nepoletí, řekl Deníku N.
– Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo českého velvyslance v Moskvě Vítězslava Pivoňku. Rusko vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády.
– Podporu České republice v souvislosti s vyhoštěním pracovníků ruského velvyslanectví vyjádřila řada zemí, mimo jiné Velká Británie a USA.
19. dubna – Vicepremiér Hamáček řekl, že vyhoštění 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě v principu velvyslanectví paralyzuje. Skončil celý politický i hospodářský úsek, funguje konzulární úsek. Vyhoštěn byl i zástupce velvyslance.
– Kreml podle mluvčího Dmitrije Peskova kategoricky nesouhlasí se závěry české strany o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí označila vyhoštění ruských diplomatů za nepřátelský akt českých úřadů.
– Česku se dostalo podpory ze strany evropských spojenců. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell po jednání ministrů zahraničí členských zemí ujistil, že EU stojí jednotně a solidárně za Českem. Úřadující český ministr zahraničí Hamáček ČTK sdělil, že na jednání požádal o projevení solidarity prohlášením nebo vyhoštěním důstojníků ruských zpravodajských služeb z evropského území. Země EU se ale postup Česka nechystají koordinovaně podpořit, Praha o to ani nepožádala, dodal Borrell. Přímou podporu během jednání dali Česku najevo například ministři zahraničí Slovenska, Rakouska či Bulharska.
– Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy. Moskva reagovala tím, že Praze připomněla českou nemovitost v Moskvě, Český dům.
– Zástupci několika obcí v okolí Vlachovic, do kterých Vrbětice spadají, zveřejnili Vrbětickou výzvu, ve které požadují řádné odškodnění lidem i obcím v okolí Vrbětic a zamezení nelegálnímu vlivu Ruska na území ČR.
– Po 17:20 odletěl z Prahy vládní speciál s vyhoštěnými ruskými diplomaty a jejich rodinami.
– Vláda vyřadila z účasti v tendru na nový blok v Jaderné elektrárně Dukovany ruskou společnost Rosatom.
– Premiér Babiš řekl, že výbuch ve Vrběticích nebyl aktem státního terorismu, šlo o útok na zboží bulharského podnikatele. Činnost agentů GRU v Česku označil za nepřijatelnou, akci podle něj navíc „zpackali“. Babiš navrhoval odtajnit zprávu BIS, narazil však na odmítnutí ze strany bezpečnostních složek. Orgány činné v trestním řízení stále pokračují ve vyšetřování, jde o „živou kauzu“.
– Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman po jednání vlády řekl, že orgány činné v trestním řízení pracují s verzí, že cílem útoku ve Vrběticích byl materiál určený k převozu do Bulharska. Exploze podle něj neměla nastat na území ČR. V období prvního výbuchu byli podle Zemana do skladu objednáni dva lidé. „Následně bylo zjištěno, že užívali falešnou identitu občanů Moldavska a Tádžikistánu,“ uvedl. Dvojice do ČR přicestovala za užití ruských krycích dokladů, ubytovala se v Praze a Ostravě. „Na základě kriminalistického zkoumání byli ztotožněni s útočníky ze Salisbury,“ dodal. V britském Salisbury byl v roce 2018 otráven bývalý ruský tajný agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija.
– Po 21:30 na ruzyňském letišti přistál český vojenský speciál s dvacítkou vyhoštěných zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Další odjeli v osobních autech, řekl po příletu Hamáček.
20. dubna – Premiér Andrej Babiš (ANO) se omluvil za svá slova o útoku na zboží a výbuch nazval bezprecedentním teroristickým útokem na českém území.
– Česko požádalo o společné prohlášení na úrovni NATO.
– Podle zjištění mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat za výbuchem bylo nejméně šest agentů ruské vojenské rozvědky GRU.
21. dubna – Novým ministrem zahraničních věcí se stal Jakub Kulhánek. Vpodvečer se sešel s ruským velvyslancem v ČR Alexandrem Zmejevským. Po půlhodinové schůzce řekl, že Rusko má čas do čtvrtečních 12:00, aby umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na velvyslanectví v Moskvě. Pokud tak neučiní, ministr ve čtvrtek odpoledne rozhodne o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě. Na postupu panuje podle Kulhánka shoda mezi ním, prezidentem Zemanem a premiérem Babišem.
– Mluvit s Ruskem formou požadavků nemá perspektivu, reagoval mluvčí Kremlu na výzvu ministra Kulhánka, aby Moskva umožnila návrat českých diplomatů.
– Senát označil útok ve Vrběticích za akt státního terorismu proti jednomu členskému státu, a tím celé EU. Vyzval vládu, aby vypověděla Rusku smlouvu o přátelství a spolupráci. Až na jednoho by měla vyhostit z Prahy ostatní pracovníky ruského velvyslanectví. Senát chce také doporučit vládě projednat kauzu v Radě bezpečnosti OSN a také orgánech NATO a EU a požádat členské země o podporu a pomoc.
– Šéf unijní diplomacie Josep Borrell uvedl, že EU důrazně odsuzuje ilegální aktivity na českém území a je znepokojena narušením české svrchovanosti. V dosud nejvýraznější reakci EU také uvedl, že EU stojí za českou reakcí a podporuje snahu ČR o potrestání viníků. Unie naopak odsuzuje nepřiměřenou ruskou reakci a hrozby vůči Česku.