Děsivé kladivo na sluníčkáře z Protiproudu. Jak tam ti nebožáci asi trpí

(Pixabay/ DasBoot66)

Poměrně omšelým argumentačním trikem je podsunout druhému nějaký názor a pak ho vyvrátit a zesměšnit. Je to metoda stará, ale funkční, stejně jako třeba předjímání námitky oponenta: „Mohl byste namítnout, že…“ Pak už to oslovený nemůže namítnout s takovou silou, protože tím vlastně protivníkovi nahraje. („To jsem si mohl myslet, že na nic nového jste nepřišel.“)

V krystalicky čisté podobě jsme se to teď mohli přečíst na Protiproudu Petra Hájka. Tam se zjevil textík kohosi, kdo se podepisuje Václav Jan. Je to jedna perla za druhou:

„Sluníčkář deset let studoval biologii, etnografii a medicínu, ale stejně dlouho bude zírat na bělocha a na černocha, aniž by poznal, který je který, neboť přece není rasista…

Sluníčkář věří, že pánbůh kdysi nespravedlivě vytvořil bohaté země a chudé země a pak do nich nalosoval různé národy, takže třeba na Súdánce nebo Afghánce náhodou vyšla chudá země a na Němce či Švédy náhodou země bohatá, což jsou křivdy snadno napravitelné tím, že lidem nalosovaným do chudých zemí bezodkladně umožníme čerpat manu zemí bohatých…

Sluníčkář se velmi směje při informaci, že americkou politiku ovládají sionisté, protože to je politicky nekorektní tvrzení, ale zvážní při úvaze, že americkou politiku ovládá Putin, protože to je politicky korektní tvrzení a navíc to říkali v České televizi…

Sluníčkářovi je jedno, že mnozí čeští senioři umírají v bídě a špíně, že dětské domovy jsou plné bezprizorních dětí, podporuje, aby byly vražděny nenarozené evropské děti po milionech, ale rád by si připadal ušlechtile, a tak by chtěl na převýchovu do Čech unést pár trpících dětí ze Sýrie…

Sluníčkář miluje výhradně sebe a svou dokonalost, ale předstírá, že má rád zejména Romy, homosexuály, Araby či bezdomovce, protože tento postoj mu zajišťuje status elity a odlišuje ho od netolerantní lůzy…“

Čekali bychom, že přijde nějaká pointa, ale ono nic. Výlev najednou vyschne a nic se nedozvíme.

Zabývat se racionálně jednotlivými položkami nemá samozřejmě význam, to by bylo jako krájet mlhu. Zajímavé je to ovšem jako vize světa, která někomu roztáčí kolečka v hlavičce.

Když si položíme základní otázky, musíme se zeptat, kdo, co, kde, kdy, jak a proč nám tohle servíruje.

KDO? Jakýsi Václav Jan může být samozřejmě nějaký skutečný Václav Jan, může to být Petr Hájek, může to být VKML, který si náhle nějak potřeboval ulevit, možná je to kolektiv svérázných satiriků, zatrpklý kněz, který se stále ještě nestal kanovníkem a nenávidí liberály, heterosexuál, který nenávidí ženy, homosexuál, který nenávidí a popírá svou orientaci, někdo, kdo nenávidí sebe a všechny, příslušník nebo agent StB.  Na koho si vzpomenete.

Už ta řada nabízejících se možností naznačuje, že je to spíš sdílený pocit, který určitá skupina lidí má.

Jiří Ovčáček - stínový ministr zahraničních věcí České republiky? (ČTK)

CO nám někdo říká? Že je tu nepřítel: vnitřní, maskovaný, privilegovaný, vysokoškolsky vybavený, nenávidící lidi, popírající sionistická spiknutí atd. Takového je třeba potřít v rozhodném křížovém tažení a poslat do pekel jako kdysi musulmany za mýtické bitvy u Vídně.

KDE? Na Hájkově Protiproudu, údajně konzervativním, především ale velmi hloupém, proruském a dezinformačním webu. V Česku, kde dostává liberální demokracie momentálně zabrat.

KDY? Již naznačeno výše. V době, kdy bývalí a současní komunisté vycítili, že by se na ně zase mohl dostat podíl z kořisti a s nadějným pokukováním k Východu doufají, že by to třeba mohlo vyjít.

JAK? Z racionálního hlediska na první pohled hloupě. Šíření lží, které lze snadno odhalit, obskurností,které jsou k smíchu (různá apokalyptická pororoctví a spiklenecké teorie) a sprostot na adresu údajných rozvracečů přirozeného a nadpřirozeného řádu.

Ve skutečnosti jsou ale všechny ty nesmysly racionální v tom, že fungují, protože lidé zas tolik racionální nejsou.

PROČ? Klasické možnosti. Kdo hlásá takové nesmysly, je buď 1. hloupý, 2. navedený, 3. zaplacený, 4. nesvéprávný. Tyto možnosti se mohou vyskytovat v různých kombinacích a míře pospolu v jedné lidské bytosti. Ostatně posedlý v evangeliu říká „je nás mnoho“.

Musíme k těmto lidem ale přistupovat s vědomím, že jsou to trpící a nešťastní jedinci. Srozumitelný svět kolem nich (srozumitelný ve skutečnosti jen zdánlivě) se jim v jejich hlavičkách rozpadá, a tak se rozpadají i ty hlavičky a nakonec celý člověk. Musí to hrozně bolet, a když někdo už nesnesitelně trpí, tak křičí, a kope a je těžké mu nějak pomoci. Vyžadovalo by to přímo kobercový nálet lásky a na to se v dnešní společnosti dostává málo světců, jako ostatně v každé společnosti.

Tak zatím aspoň pociťujeme lítost a snažíme se, aby postižení nešťastníci neuvedli do utrpení nás i druhé. Už jen s tím je dost práce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]