Děsivé svědectví Čecha, který přežil masakr v Nice

Místo tragické události (ČTK)

Místo tragické události | FOTO: ČTK

Čtvrteční večer strávila česká rodina, jako i mnozí další, na promenádě v jihofrancouzském Nice, kde se slavil státní svátek a sledoval ohňostroj. V jednu chvíli se zaposlouchali do kapely, která tam hrála. Pak už ale zahlédli obrovský bílý kamion, který velkou rychlostí vjel do davu lidí, zatímco oni byli jen kousek od něj. „Lidé lítali jako kuželky na všechny strany,“ popsal ČTK Čech, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Útok řidiče kamionu, který najel do davu lidí, si vyžádal nejméně 84 lidských životů, 18 zraněných je v kritickém stavu.

Hluk hudby zastínil zvuk kamionu

„Kamion zřejmě nejprve jel tou částí promenády, kam ještě mohla auta a srážel náhodné chodce a na konci zajel do té části, která byla už otevřená pouze pro pěší. Zajel do davu a tam nastal ten masakr, který má rodina viděla z těsné blízkosti z chodníku,“ uvedl český svědek. Vzhledem k tomu, že v místech zrovna hrála docela hlasitá kapela, nikdo příliš nestihl nikam uskočit a nikdo nestihl být varován.

„Já jsem viděl ten kamion z druhé strany, protože asi minutu před útokem jsme se shodou okolností s rodinou vzájemně ztratili. Takže jsem viděl, jak vjíždí do davu, a pak jsem slyšel něco, co mohl být ohňostroj nebo střelba, patrně podle pozdějších zpráv to byla střelba. Znělo to asi jako by tři policisté pálili z pistolí jak rychle to jen šlo,“ popisuje útok Čech. Všichní přítomní se podle něj následně snažili schovat do okolních budov a ulic. Nebylo totiž jasné, zda ten kamion ještě není plný výbušnin, nebo v něm není někdo, kdo bude pokračovat ve střelbě do davu.

Přežili díky náhodě

„Já jsem se vracel z centra zpátky, protože jsem nemohl ostatní najít, pokračoval jsem po promenádě. Nevěděl jsem, jestli mi tam někde nepobíhají děti. Cestou jsem stále viděl skupiny sklánějící se nad nějakým raněným, občas jen zřejmě mrtvého ležícího pod plachtou,“ uvedl český občan. Jak říká, jen díky tomu, že se s rodinou v tu chvíli vzájemně hledali, tak nestáli na silnici a kamion je nepřejel.

Kamion podle něj mohl jet rychlostí 60 až 70 kilometrů za hodinu. „Možná se lidem dařilo uskakovat, když jel po promenádě, kde byla většina na chodníku a jen občas někdo přecházel, tam mohl někdo zakřičet a varovat. Ale nikoli, když zajel do davu, kde hrála nahlas kapela. Tam byli lidé do poslední chvíle překvapeni tím, co se děje. V první chvíli to nejspíš považovali za nějakou další atrakci,“ říká Čech v Nice. S rodinou se spojil, až když se mu podařilo dorazit do bytu, všichni jsou v pořádku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články