Děsivý rekord. V úterý přibylo přes 22 tisíc nakažených, nejvíc od začátku pandemie

Ilustrační foto  (pixabay.com)

Ilustrační foto | FOTO: pixabay.com

Testy v Česku za úterý odhalily 22 479 nových případů koronaviru. Jde o nejvyšší denní nárůst od vypuknutí pandemie loni v zimě, dosavadní rekord měl hodnotu 17 778 infikovaných a připadl na letošní 6. leden. Včerejší hodnota je tak vyšší o bezmála pět tisíc, navíc v pondělí laboratoře hlásily „jen“ 11553 záchytů, úterní rekordní hodnota tak představuje skoro dvojnásobek. V nemocnicích podle aktuálních dat leží s covidem bezmála 4,5 tisíce lidí, z nichž více než 650 je ve vážném stavu.

Epidemická situace se v Česku zhoršuje už delší dobu – například minulý týden ve dvou případech počet nově diagnostikovaných nákaz za 24 hodin dvakrát překročil hranici 14 tisíc, pod deset tisíc nových infekcí ve všední den bylo naposledy minulé pondělí. Mrazivé je i meziměsíční srovnání – v polovině října bylo denně kolem 1500 nakažených.

Týdeník FORUM (TF)

Kvůli rekordnímu úternímu záchytu se také skokově zvýšila hodnota tzv. sedmidenní incidence, která udává, kolik je v ČR za poslední týden nových případů covidu na 100 tisíc obyvatel. V úterý ráno měl tento ukazatel rychlosti šíření nákazy hodnotu 739, nyní je to 813. Vůbec nejhorší je aktuálně epidemická situace v okrese Šumperk, kde za posledních sedm dní připadá 1407 nakažených na 100 tisíc obyvatel, následují okresy Olomouc (1358) a Vyškov (1313). Naopak nejnižší je sedmidenní incidence v Náchodě (228 případů na 100 tisíc obyvatel), Sokolově (275) a Chebu (284).

V úterý padl i jiný rekord – v počtu provedených PCR testů. Bylo jich 79 389, dosavadní maximum z 12. listopadu tak bylo pokořeno o přibližně sedm tisíc. Pozitivita diagnostických testů (u pacientů s příznaky) podle dat ministerstva zdravotnictví v úterý dosáhla hodnoty bezmála 43 procent, takzvaný klouzavý průměr za posledních sedm dní činí 32,5 procenta.

V nemocnicích leží s covidem-19 podle údajů z tohoto rána celkem 4425 lidí, z toho 661 vyžaduje intenzivní péči. O týden dřív bylo hospitalizovaných 3585, z toho 510 ve vážném stavu, před dvěma týdny měly oba údaje hodnotu 2291 a 305. Za posledních 14 dní se tak počet hospitalizovaných i pacientů ve vážném stavu v podstatě zdvojnásobil.

Rekordní úterní nárůst přichází jen pár hodin poté, co Seznam Zprávy informovaly o katastrofickém scénáři Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Ten uvádí, že pokud se současné tempo nákazy nepodaří zbrzdit, kolem 5. prosince bude bezmála 60 tisíc nakažených denně. A při takových přírůstcích už k záchytu nových případů nebude stačit současná testovací kapacita. Vláda v demisi Andreje Babiše měla zpřísnění protiepidemických opatření schválit v pondělí, po několikahodinovém jednání ale končící premiér oznámil, že se kabinet nedokázal dohodnout a že se znovu sejde ve čtvrtek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]