Pokud se epidemie covidu-19 bude v Česku i nadále šířit současným tempem, tak za tři týdny už testování nebude stačit na to, aby zachytilo vývoj počtu nově nakažených. V případě, že by se katastrofický scénář, o němž píše portál SeznamZprávy, skutečně stal realitou, mohlo by přibývat až bezmála 60 tisíc nových případů koronaviru denně.
Rychlost šíření nákazy se v Česku už několik týdnů v podstatě „drží“ těch nejčernějších scénářů – například minulý týden ve dvou dnech počet infikovaných překročil hranici 14 tisíc, ve všední dny nyní už v podstatě záchyty neklesají pod hranici deseti tisíc. Tomuto číslu se povážlivě přiblížila i sobota 13. listopadu s 9169 pozitivními testy. Nejnovější prognóza Ústavu zdravotnických informací a statistiky přitom ukazuje výhledově ještě mnohonásobně děsivější scénář – pokud se nepodaří zbrzdit aktuální tempo šíření nákazy, tak kolem Mikuláše by mohlo denně přibývat skoro 60 tisíc pozitivně testovaných na covid.
„Problém je v tom, že takové přírůstky nakažených by tuzemské laboratoře za nynějšího provozu ani nebyly schopny vykazovat. V pracovních dnech se většinou neprovádí více než 150 tisíc testů denně, s pozitivním výsledkem vychází jen menšina z nich,“ upozorňují Seznam Zprávy. Jako příklad uvádějí včerejšek, kdy bylo v celé ČR provedeno bezmála 47 tisíc PCR testů a skoro 49 tisíc testů antigenních. Pozitivní výsledek vyšel u 11 514 z nich, tedy u více než desetiny. Pokud by laboratoře měly zvládat odhalovat záchyty, které předpovídají experti z ÚZIS, musely by testů stíhat mnohem víc.
„Teoreticky to možné je. Letos na jaře se díky povinnému testování ve firmách provádělo mnohem více antigenních testů, v některých dnech i přes 300 tisíc. Tento druh testů je však podle mnoha odborníků nespolehlivý a vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) se od něj odklání. Přesnější metoda testů PCR je zase dražší a provozně náročnější,“ zmiňuje zpravodajský portál.
Statistický model předpokládá, že při nynější hodnotě tzv. reprodukčního čísla 1,4 (kdy každý nakažený v průměru covid „předá“ dalším 1,4 lidem) by počet nových případů vystoupal k 5. prosinci na více než 58 tisíc denně. Pokud by se reprodukční číslo podařilo srazit na 1,3, stále by to bylo asi 41 tisíc nově nakažených za 24 hodin.
„Při stávajícím objemu testů a jejich relativní pozitivitě jsou tyto počty případů již mimo detekovatelný rozsah,“ poznamenává k těmto číslům prognóza ÚZIS, která vychází z čísel z minulého týdne a byla v pondělí rozeslána krizovým týmům pro boj s epidemií. Seznam Zprávy citují právě z tohoto dokumentu. Největší záchyty jsou v poslední době hlášené z okresů Šumperk, Prostějov, Olomouc, Vyškov, Strakonice a Brno-město. A i když se většinou nakazí mladí lidé, u nichž má infekce zpravidla mírnější průběh, přibývají i starší pacienti a roste zátěž nemocnic.
„V posledních týdnech narostla zátěž seniorní populace 65+, týdenní počty překročily hranici 300 na 100 tisíc obyvatel,“ napsal ÚZIS. Podle analýzy se nákaza ze 75 až 80 procent šíří mezi lidmi, kteří se proti covidu-19 nenechali očkovat. Projevuje se také, že převažující varianty viru mají schopnost očkování „unikat“. „Ochranný efekt očkování proti nákaze klesl u seniorů 65+ na cca 60 procent,“ doplnili podle Seznam Zpráv statistici.
„Vláda chce na rychlé šíření nákazy reagovat dalším zpřísněním některých omezení. V pondělí večer se však na konkrétních krocích neshodla, znovu má jednat ve čtvrtek. Zvažuje se ukončení uznávání antigenních testů jako covidového certifikátu, ale i takzvaný bavorský model, kdy se neuznává žádný typ testů. Nebo rakouský, v němž se omezuje neočkovaným i volný pohyb,“ uzavírá zpravodajský portál.