Detaily průlomového rozhodnutí. Babiš má problém. Větší ještě přijde

Předseda vlády Andrej Babiš  (FB A. Babiše)

Předseda vlády Andrej Babiš | FOTO: FB A. Babiše

Z nečekaného místa, Městského úřadu v Černošicích, přišlo naprosto průlomové rozhodnutí. Po prozkoumání situace úředníci konstatovali, že premiér Andrej Babiš porušuje zákon, je ve střetu zájmů a ovládá média. Udělili mu téměř maximální možnou sankci, kterou mohou, pokutu 200 tisíc korun. Informaci dnes přineslo Právo. Jde o první oficiální konstatování toho, o čem každý ví a co na vlastní kůži pociťují všichni oponenti Andreje Babiše.

Rozhodnutí z Černošic je přelomové také tím, že oficiálně popisuje Babišův pobyt v politice. To, co mnozí komentátoři a investigativní novináři mapují několik let, teď popsal úřad. Říká, že Babiš je v politice a přitom stále ovládá Agrofert a média, která při vstupu do politiky začal skupovat.

Černošické rozhodnutí se sice věnuje konkrétnímu přestupku, tedy ovládání médií při souběhu politické funkce, ale mimo to říká, že Babiš ovládá Agrofert. A to je další naprosto zásadní konstatování. Agrofert je totiž přisátý na stát, ze kterého každoročně získává miliardy v podobě dotací a státních zakázek. Tím by se nyní měli zabývat oficiální orgány. Je totiž poprvé oficiálně řečeno, že Babiš je tím, kdo rozděluje a pobírá dotace.

O tom, že Babiš ovládá média a zneužívá je v boji proti svým soupěřům, je jasno dlouhodobě. Lidové noviny a Mf Dnes od převzetí Babišem neplní funci nezávislého tisku. Jeho tisk účelově zakrývá kauzy premiéra. Naopak horlivě vytváří kampaně a účelovky proti soupeřům Babiše. Před časem bylo dokonce zadokumentováno, jak Babiš osobně řídí konkrétního redaktora, kterému dal úkol zničit ministra vnitra. Je to stav, který se neděje nikde jinde ve světě.

Babiš porušuje příslušný paragraf zákona o střetu zájmů v plném rozsahu. Zákon hovoří o tiskovinách, televizi i rozhlasu. Všechny tyto platformy Babiš ovládá. Zmíněné noviny plus například týdeník 5+2, televizi Óčko nebo rozhlasové stanice Impuls a RockZone, k tomu řadu zpravodajských webů.

Babiš se proti rozhodnutí odvolal. To se tak stává. Například málokterý zloděj před policisty sklopí zrak a řekne ano, máte pravdu, kradl jsem. Podvodníků, kteří se takto zachovají, je ještě méně. Věc teď bude posuzovat Krajský úřad Středočeského kraje, který vede věrná fanynka Andreje Babiše Jaroslava Pokorná Jermanová. Jde o test nezávislosti úředníků. Hejtmanka má na jejich rozhodování mít zcela nulový vliv. Jak to dopadne?

A který policejní útvar se bude zabývat tím, že úředníci v podstatě konstatovali, že premiér pobírá od státu dotace a přihrává si státní zakázky?

Andrej Babiš bude mít zřejmě ještě větší problém, než je pokuta 200 tisíc korun za ovlivňování médií.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]