Detaily smrti Čecha Tomáše na Ukrajině: Rusové u hrobu nastražili granát

Policisté pohřbívají oběti ruské agrese na Ukrajině (ČTK/ABACA/Yaghobzadeh Alfred/ABACA)

Policisté pohřbívají oběti ruské agrese na Ukrajině | FOTO: ČTK/ABACA/Yaghobzadeh Alfred/ABACA

Byl zabit dvěma výstřely do břicha. Nevíme, kdo byl přímým vykonavatelem, ale mohu říci, že z obou stran se nacházela ruská armáda, popsal pro Seznam Zprávy smrt českého občana na Ukrajině šéf policie Kyjevské oblasti Andrij Něbytov. Smrt řidiče Tomáše, který pomáhal Ukrajincům ve válečných oblastech, byla oznámena v úterý.

Jeho tělo bylo nalezeno 9. května v jámě u krajnice dálnice blízko města Makariv. „Byli tam pohřbeni tři muži. Všichni byli zavražděni. Dva měli prostřelenou hlavu, třetí břicho. U toho třetího jsme našli doklady. Jednalo se o Tomáše, občana České republiky,“ uvedl Něbytov.

Ukrajinský bezpilotní průzkumný letoun (Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Podle něj byl v blízkosti masového hrobu zamaskován granát typu F1. „Lidé, kteří to udělali, tedy ruská armáda, doufali, že ti, co těla najdou, na granát šlápnou a zemřou nebo budou zraněni,“ sdělil.

Doklady se shodovaly s těmi, o kterých informoval Interpol a Něbytovovi kolegové z Česka. Jedná se o Tomáše, který se narodil v roce 1972. Podle dostupných informací dorazil na Ukrajinu 28. února. Druhý největší stát Evropy navštěvoval už dříve. Živil se jako řidič kamionu, zajímal se o Ukrajinu a věděl o válce na Donbasu. Poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, se rozhodl pomáhat Ukrajincům a stal se dobrovolníkem.

Policisté hledají svědky

„Druhého března ještě komunikoval, o den později se ale odmlčel. Nemáme svědky, kteří by nám přesně řekli, jak Tomáš zemřel, ale snažíme se je najít. Provádíme histologická vyšetření, abychom zjistili přesné datum úmrtí,“ popsal v rozhovoru pro Seznam Zprávy šéf policie Kyjevské oblasti Andrij Něbytov.

(Milan Tesař)

Něbytov v rozhovoru tvrdí, že Tomáš byl zabit dvěma výstřely do břicha. Ukrajinská policie ale zatím neví, kdo byl přímým vykonavatelem činu. Z obou stran se ale nacházela ruská armáda. „Zhruba 50 metrů od lesa měli ruští vojáci zákopy a všude kolem rozmístěnou techniku. Všechno nasvědčuje tomu, že na tomto místě operovaly jejich jednotky,“ dodal policista.

Tělo zesnulého Tomáše je momentálně v márnici. V České republice má bratra a manželku. Zástupci české strany jednají o jeho pohřbu. Případ je vyšetřován dle norem trestního řádu bezpečnostní služby Ukrajiny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com