Razie v Praze. Obviněn byl náměstek primátora Hlubuček, detektivové se mají zajímat i o Gazdíka

Petr Gazdík (STAN) (Profimedia)

Petr Gazdík (STAN) | FOTO: Profimedia

Od středečního rána zasahují detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu na několika místech v Praze, uvádí server iDnes.cz. Podle dostupných informací se jedná o Magistrát hlavního města Prahy, městský dopravní podnik, Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a několik dalších míst.

Zásah na pražském magistrátu serveru potvrdil také mluvčí protimafiánské centrály Jaroslav Ibehej. „Mohu potvrdit, že náš útvar od dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Dozor vykonává Vrchní státní zastupitelství v Praze, které má v této věci vyhrazeno podávání informací.“

(ČTK)

Razie se podle informací z důvěryhodného zdroje točí kolem podnikatele Michala Redla. Ten měl v minulosti blízko ke známému zločinci Radovanu Krejčířovi a dnes má vazby na vládní hnutí STAN.

Michal Redl byl v minulosti stíhán v řadě kauz. V dopisech od kmotra Radovana Krejčíře dostával instrukce, jak například tunelovat Českou spořitelnu v kauze společnosti Technology Leasing. Podílel se také na půlmiliardovém daňovém úniku firmy M5. Odsouzen ale nikdy nebyl, jelikož mu byl vystaven posudek o vážné duševní nemoci.

V roce 2017 přišel Český rozhlas s informací, že Redl byl konzultantem tehdy opozičního hnutí STAN. Podle předsedy Starostů Petra Gazdíka tehdy Redl pomáhal s vnitřními stranickými záležitostmi.

„Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti 11 osobám, souvisí s hospodařením spol. Dopravní podnik hl. m. Prahy, a. s. Další informace vzhledem k fázi trestního řízení není možno k věci sdělit,” napsal žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Borgula v tiskové zprávě na webu.

Ilustrační foto (ČTK/Třeštík Jan)

Podle Deníku N se policie zajímá mimo jiné i o náměstka Hlubučka (STAN). „Mohu potvrdit, že náš útvar (NCOZ) dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Dozor vykonává Vrchní státní zastupitelství v Praze, které má v této věci vyhrazeno podávání informací,“ napsal mluvčí Ibehej.

„Zásah je spojený se dvěma místy. Policie se zajímá o lidi z magistrátu a je to spojené s dopravním podnikem hlavního města. Je to organizovaná trestná činnost,“ uvedl pro server Deníku N zdroj obeznámený s vyšetřováním.

„Vrchní státní zastupitelství v Praze dozoruje případ vyšetřovaný Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ). Úkony trestního řízení probíhají na pražském magistrátu a v pražském dopravním podniku,“ potvrdila pro Seznam Zprávy vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Důvodem razie mají být zakázky v městských společnostech. Policie na případu podle dostupných informací pracovala dlouhou dobu.

Policie se podle informací serveru iDnes.cz zajímá také o ministra školství Petra Gazdíka (STAN). Při domovních prohlídkách hledá materiály, které se ho týkají. Vedle něj se detektivové zajímají například také o někdejšího náměstka na ministerstvu zdravotnictví Marka Šnajdra a bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce nebo náměstka ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny pro informatiku Tomáše Knížka.

Hnutí STAN ani jeho předseda a ministr vnitra Vít Rakušan se k celé situaci zatím nechtějí vyjadřovat. „O zásahu už z médií vím, neznám ale podrobnosti. Proto se k tomu v tuto chvíli nebudu dál vyjadřovat,“ napsal deníku FORUM 24 šéf Starostů. Kauzou se ale bude zabývat ještě ve středu večer předsednictvo vládní strany.

K zásahu detektivů se na sociální síti vyjádřil i primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti). „Pokud se potvrdí, že je náměstek za STAN Petr Hlubuček obviněn ze zapojení do organizovaného zločinu, budu požadovat jeho okamžitou rezignaci. Svolám k řešení této závažné kauzy také zástupce koalice, abychom zaujali společné stanovisko,“ napsal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články