Detektivové z Lockerbie: Časovač k bombě do letadla možná dodala Stasi

Po více než 30 letech od útoku na letadlo detektivové prověřují stopu k východoněmecké tajné službě  (Creative Commons)

Po více než 30 letech od útoku na letadlo detektivové prověřují stopu k východoněmecké tajné službě | FOTO: Creative Commons

Na zkáze letu nad skotským městečkem Lockerbie měla možná podíl východoněmecká tajná služba. Skotští detektivové chtějí vyslechnout bezmála 20 bývalých důstojníků komunistické Stasi kvůli možné spojitosti s bombovým útokem nad Lockerbie, kde v troskách letadla zahynulo 270 lidí.

Detektivové více než 30 let od neštěstí vyslechli sedm bývalých agentů Stasi, jde o sedmdesátníky a osmdesátníky na penzi. Vyšetřovatelé mají podezření, že Stasi dodala časovač k bombě, po jejíž explozi se let Pan Am 103 v roce 1988 zřítil nad zmíněným skotským městečkem.

Východoněmecká tajná policie podle informací deníku Bild kromě toho také mohla pomoci teroristický útok logisticky zabezpečit. Zmíněný zdroj uvádí, že detektivové už požádali úřady na území bývalého východního Německa, aby s někdejšími důstojníky zprostředkovaly rozhovor. Sedm z nich, kteří žijí poblíž Frankfurtu nad Odrou, už německá policie za přítomnosti vyšetřovatelů z Edinburghu vyslechla.

Creative Commons

Znak východoněmecké tajné policie Stasi

Agenta libyjské tajné služby Abdala Basata Muhammada Midžrahího uznal soud vinným z vraždy 270 lidí v roce 2001. Zodpovědnost za zkázu letu vyšetřovatelé dlouho připisovali tehdejšímu vůdci Muammaru Kaddáfímu, který měl útok nařídit, ten to však odmítal. Libyi se zosnováním útoku nicméně mohlo pomoci východní Německo, o jehož Stasi je známo, že podporovala teroristické skupiny.

Při soudním procesu v roce 2000 vyšlo najevo, že švýcarský obchodník, jehož společnost dodala časovač, měl vazby na Stasi. Ta nechvalně proslula podporou členů krajně levicové teroristické sítě tzv. Frakce Rudé Armády, která působila v 70. letech v západním Německu. Stasi teroristům podle informací německé vlády poskytovala úkryt i falešnou identitu.

Německá kancléřka Angela Merkelová nastupuje do poruchového Airbusu Luftwaffe (Tiskový odbor německé vlády BPA)

Agenti Stasi jsou zapleteni i do bombového útoku na diskotéce v Západním Berlíně v roce 1986, od nějž rovněž vedly stopy do Libye.

Tragický let, který skončil nad Lockerbie, byl na cestě z Londýna do New Yorku. Zahynulo všech 259 lidí na palubě a dalších 11 na zemi. Výbušnina byla ukrytá v zavazadle.

Midžrahí byl jediný odsouzený v případu zkázy letadla z Lockerbie. Z vězení jej propustili v roce 2009 z humanitárních důvodů v souvislosti s pokročilým stadiem nevyléčitelného onemocnění. Zemřel o tři roky později.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freecze[email protected]