Děti, chcete zachránit svět před klimatickou změnou? Choďte za školu!

Greta Thunberg (Jessica Gaw, profimedia.cz)

Greta Thunberg | FOTO: Jessica Gaw, profimedia.cz

Na obloze světové slávy se nám zjevila nová hvězda. Je to holka, je to Švédka, jmenuje se Greta Thunbergová a je jí patnáct let. Tato nová mediální celebrita se proslavila tím, že chodí pravidelně každý pátek za školu.

Ještě před dvaceti lety jsme mohli dítěti, které začalo chodit za školu, dát aspoň pohlavek. To se už dneska nesmí. Patnáctiletého adolescenta jsme ještě nedávno mohli za flákání aspoň seřvat. A ani to už dneska nemusí projít. Stačí, když vám teenager řekne, že chodí za školu proto, aby zachránil naši planetu.

Je to tak. Patnáctiletá Greta chodí za školu proto, aby zachránila svět před klimatickou změnou. Každý pátek vyrazí ve Stockholmu před švédský parlament a upozorňuje kolemjdoucí politiky a novináře na akutní potřebu snižovat emise skleníkových plynů.

Kolem jejího záškoláctví se chodí po špičkách a novináři ji oslavují. Nikdo v tom nevidí žádný problém. Rodičům a učitelům prostě sdělila, že situace naší planety je velmi vážná a je čas na občanskou neposlušnost. Následně se Greta stala hvězdou světové konference o klimatu v polských Katowicích. Rozdává rozhovory, nechává se fotit a přednáší na mítincích projevy.

Žádný novinář a žádný moderátor, který ji prezentuje jako bojovnici za záchranu světa, se nezamyslí nad tím, zda chozením za školu lze skutečně pomoci naší modré planetě. Je to věc, o které se nepochybuje.

Když se někdo ozve proti chybnému vývoji, je to určitě dobře. V podstatě máme všichni za úkol zachránit svět. Jenom ta obrana světa nezačíná a nekončí jen u změny klimatu. Nemáme tu pouze úbytek ozonu v atmosféře kolem planety Země, o němž pochybuje snad už jenom Václav Klaus. Máme tu i jiné velmi nebezpečné jevy, o nichž mnozí lidé rovněž pochybují a jsou rovněž prostou skutečností. Kupříkladu je to úbytek svobody. Zároveň v naší společenské atmosféře probíhá i další velmi nebezpečný jev. Jedná se o úbytek rozumu a alarmující vzestup kolektivního šílenství. Je tu prostě mnoho a mnoho důvodů, proč začít chodit za školu.

Na fenoménu slavné Grety je jedna věc ale opravdu sympatická a hodná následování. Je to schopnost sebevědomě vysvětlit, proč chodí za školu. Kdyby se za to třeba styděla a schovávala se, tak má jenom kázeňský průšvih a nic víc. Ale když se postaví před kameru a vyšvihne projev o skleníkových plynech, tajících ledovcích a vymírání živočišných druhů, tak si zaslouží potlesk.

A vlastně na tom opravdu něco je.

Takže milé děti, jestli chcete zabránit klimatické změně, jestli chcete zachránit planetu, tak choďte za školu.

Platí to i obráceně. Jestli chcete, milé děti, chodit za školu, musíte přitom zachránit svět.

Krásné Vánoce!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]