Děti mlátili před matkami. Pietní akt připomene nejtemnější kapitolu komunismu

Dětský hřbitov v Ďáblicích. Nevyšetřený a nepotrestaný těžký zločin bolševiků (Bezkomunistu.cz, se svolením autora)

Dětský hřbitov v Ďáblicích. Nevyšetřený a nepotrestaný těžký zločin bolševiků | FOTO: Bezkomunistu.cz, se svolením autora

Dnes, na Den dětí se od 17 hodin koná nejsmutnější pietní akce, vzpomínka na zemřelé děti žen, které věznili ve svých lágrech komunisté. Akce se uskuteční tradičně na Ďáblickém hřbitově. Není jasné, kolik dětí zde v masových hrobech komunisté v 50. letech pohřbili. Doloženo je 43 jmen dětí, které tu mají své náhrobky. Za tyto zločiny nebyl nikdo nikdy potrestán.

Jde o nepříliš zmapovanou kapitolu bolševického násilí a zločinů, které se na území této země odehrály. V Ďáblicích pohřbené děti jsou různého věku, od novorozenců, kterým se ve věznicích a lágrech nedostalo řádné péče, až po starší děti, výjimkou nejsou i nenarozené děti, které zemřely matkám během brutálních výslechů vedených komunistickými zločinci. Dnešní pietní akt organizuje iniciativa Bez komunistů.cz.

()

Tématu se věnuje dokument Dagmar Průchové nazvaný Nesmíš plakat. Ten uvádí, že komunisté děti před matkami také mučili, aby z maminek dostali vynucená přiznání nebo informace.

„Komunisté ve vězení věšeli děti za nohy, mlátili je před matkami, aby se přiznaly. Stalo se, že naštípli páteř malé holčičce, která tak byla do smrti invalidní. Jiné čtrnáctileté dívce zase vymlátili zuby,“ cituje Dagmar Průchovou iniciativa Bez komunistů.cz.

Sama režisérka patřila mezi děti, které komunisté věznili. Zatkli ji ve 12 letech společně s její matkou. Před časem popsala také další příběh, jak komunisté zavřeli ženu, která měla tříleté dítě, a když se ptala, co s ním je, řekli jí, ať se nestará, že o něj bude postaráno. Po čase jí suše oznámili: „Vaše dítě zemřelo.“ Proč a jak, se už nikdy nedozvěděla.

Nedaleko zavražděných dětí odpočívají stovky dospělých obětí komunistů i nacistů. Například kněz Josef Toufar, generál Heliodor Píka, Zdena Mašínová, Václav Morávek nebo parašutisté, kteří zlikvidovali Reinharda Heydricha. Komunisté i nacisté v Ďáblicích pohřbívali do hlubokých masových hrobů, kde vrstvili těla zavražděných na sebe. Po ukončení provozu této části hřbitova sloužila plocha jako smetiště. Dosud není jasné, kolik lidí zde bylo ve 40. a 50. letech pohřbeno.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články