Dezinformace: Když neprojdou změny ústavy, bude v Rusku homosexualita normou

YouTube

Takhle budou vypadat homosexuální matky v Rusku podle představ tamní propagandy. Pokud lid neschválí putinovské změny v ústavě. | FOTO: YouTube

Prokremelská propaganda a homofobie jdou před hlasováním o ústavních změnách v Rusku ruku v ruce. Před dvěma lety server EUvsDisinfo psal o virálním ruském videu, které propagovalo účast v prezidentských volbách v roce 2018. Tvrdilo se v něm, že pokud nebudou lidé volit, vynucená homosexualita se v Rusku stane normou.

Teď odborníci na dezinformace ukazují, že starý nesmysl byl oprášen a znovu nasazen. Před referendem o změnách v ústavě, které v těchto dnech probíhá, se video předělalo, aby posílilo podporu voličů pro změny ústavy.

Pavel Hofman

Videoklip, který obíhá na sociálních sítích, ukazuje Rusko v roce 2035. Muž přijel do sirotčince, aby adoptoval chlapce. Příběh hřející u srdce se ale zlomí, když otec představí chlapce jeho nové matce – jinému muži, který nosí make-up. Když chlapec od svých adoptivních rodičů dostává první dárek, oblečení, hlas se ptá diváka: „Je to Rusko, které si vyberete? Rozhodněte o budoucnosti země. Hlasujte pro ústavní změny.“

Videoklip zobrazuje logo RIA FAN (Federalnoje agentstvo novostěj) a byl vyroben mediální skupinou „Patriot“. Oba subjekty jsou spojené s ruským podnikatelem Jevgenijem Prigožinem. Prigožin byl v USA trestně obviněn za svou účast ve spiknutí za účelem „vnést svár do amerického politického systému“, včetně prezidentských voleb v roce 2016. Má se za to, že je mužem stojícím za petrohradskou trollí továrnou, a jeho kšefty mají vazby na Wagnerovu skupinu ruských žoldáků působících v Sýrii, Libyi, Středoafrické republice a dalších zemích.

RIA FAN má významnou roli v databázi EUvsDisinfo jako platforma pro kremelské dezinformace.

„Federální zpravodajská agentura“ důsledně publikovala dezinformační zprávy a konspirační teorie o sestřelení letu MH-17, otravě jedem novičokem v Salisbury, pandemii COVID-19 a zapojila se do historického revizionismu. Před hlasováním o ústavních změnách v Rusku, které znamenají nejen definování manželství jako svazku mezi mužem a ženou, ale mohou také udržet prezidenta Putina u moci až do roku 2036, se RIA FAN pokouší zmobilizovat ruské voliče. Nasazuje oblíbený kremelský dezinformační příběh: homosexuální hrozbu.

Zástupci prokremelské společnosti se již roky zaměřují na práva LGBTQ osob, aby vykreslili imaginární zlomové linie mezi řádem a chaosem, ctností a neřestí, Ruskem a Západem. Homofobní dezinformační zprávy dávají ruskému, gruzínskému, arménskému, běloruskému a dalšímu publiku jasný obraz toho, co se v morálně zkorumpovaném Západu skrývá za „nebezpečí“.

Například evropská „zkaženost“ projevující se v gay aktivismu byla obviňována ze založení požáru v katedrále Notre Dame, zatímco manželství homosexuálů bylo líčeno jako potenciální příčina šíření koronaviru. Prokremelská média varovala Bělorusy před „homosexuálním fašismem“ v Evropě a USA, zatímco Gruzíncům se tvrdilo, že CIA vyzbrojuje účastníky gay pride a že Gruzie by musela legalizovat homosexuální manželství, aby se mohla připojit k NATO. V dalším nechvalně známém případě společnost NTV, vlastněná koncernem Gazprom, vyprávěla historku, podle níž si bohatí gayové mohli doslova koupit děti na veletrhu v Bruselu.

V této souvislosti videoklip RIA FAN ruským voličům dramaticky vysvětluje, jaké „zlo“ by dopadlo na zemi, kdyby se rozhodli ignorovat nebo odmítnout ústavní změny. Video ovšem u společnosti YouTube narazilo a bylo odstraněno pro porušení zásad platformy týkajících se nenávistných projevů.

CNN hlásí, že Stimul, skupina aktivistů LGBTQ, vyzvala k prozkoumání videa a uvedla, že podněcuje nenávist a nepřátelství. Skupina údajně požádala ruského komunikačního regulátora, aby video zablokoval.

Je ironií, že jeden z herců, kteří ve videu hráli, pak vystoupil v ruských médiích a sdělil, že je proti navrhovaným ústavním změnám a bude proti nim hlasovat. Herec se také omluvil svým stoupencům na Instagramu a řekl, že nikoho nechtěl urazit.

EUvsDisinfo nicméně zjistil, že video je na YouTube a také na dalších sociálních sítích stále široce dostupné.

(Zdroj: euvsdisinfo.eu)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner