Dezinformace o viru: made in USA, vymysleli ho Rothschildové a šíří migranti, EU zkrachovala…

youtube

S vypuknutím epidemie viru COVID-19 se objevuje příval velkého množství zpráv, mýtů a dezinformací o něm. Přicházejí z různých zdrojů v Evropské unii i mimo ni. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že vypuknutí epidemie a reakce na COVID-19 bylo doprovázeno masivní „infodemií“, kterou popisuje jako nadbytek informací. Některé jsou přesné a jiné nikoli. To ztěžuje ověření důvěryhodnosti zdrojů informací. Není jasné, o co se spolehlivě opřít.

Mapováním dezinformací se zabývá web Euvsdisinfo.eu. Jeden z posledních materiálů přináší shrnutí, na jaké druhy nepravd, omylů a lží můžeme dnes narazit.

„Zatímco misinformace znamená neúmyslné šíření nepravdivých informací, dezinformační kampaně úmyslně vytvářejí nebo šíří prokazatelně nepravdivý obsah, a to buď z politických, nebo z obchodních důvodů,“ vysvětluje web.

Článek dále uvádí přehled aktuálních trendů falešných narativů:

  • Koronavirus je biologická zbraň vyvinutá alternativně Čínou, USA, Velkou Británií nebo dokonce Ruskem (s cílem zničit EU a NATO).
  • Koronavirus nemá původ ve Wu-chanu v Číně. USA skrývají jeho skutečný původ, kterým jsou reálně americké nebo Spojenými státy vlastněné laboratoře po celém světě.
  • Vypuknutí epidemie bylo způsobeno migranty a migranti šíří virus v Evropské unii.
  • Koronavirus je spojen s technologií 5G (například Wu-chan jako testovací místo pro 5G).
  • Evropská unie nedokázala zvládnout krizi a EU je pro Evropu katastrofou.
  • Evropská unie není připravena poskytnout naléhavou podporu svým členským státům, a ty (např. Itálie) se místo toho musí spoléhat na vnější podporu, přičemž jako zdroj této pomoci je nejčastěji uváděna Čína.
  • Čína přichází na záchranu Evropské unie, protože Brusel členské státy opustil.
  • Schengen již neexistuje – Evropané jsou v karanténě, ale migranti se mohou volně pohybovat.
  • Koronavirus je podvod, ve skutečnosti neexistuje.
  • EU by mohla zavést povinné hromadné očkování.

Pak jsou tu narativy týkající se léků:

Objevují se tvrzení, že existují přírodní léčivé přípravky k vyléčení viru, což bývá spojováno s anti-očkovacími tématy.

Vynořují různé konspirační teorie: historické předpovědi o pandemii, mor zachvacující planetu, tajný „Deep State“ se pokouší ovládat růst/úbytek populace, pandemie je způsobena chemtrails nebo povede k třetí světové válce.

V jiném článku na tomto webu můžeme najít konkrétní příklad jednoho proudu takových dezinformačních tvrzení.

„Alexandr Dugin, ruský nacionalistický filozof s úzkými vazbami na Kreml, je vypuknutím COVID-19 potěšen. Napsal: ‚Žijeme v období konce liberalismu a jeho ‚samozřejmosti‘ jako globálního meta-narativu, konce jeho měřítek a standardů. Lidské společnosti brzy svobodně vyplují: už žádná dogmata, žádný dolarový imperialismus, žádná další kouzla na volném trhu, žádná diktatura FEDu (zkratka pro Federální rezervní systém, centrální bankovní systém USA, pozn. red.) nebo globální burzy cenných papírů, už žádná podřízenost elitě světových médií‘.“

Po téměř dvou měsících dezinformací o COVID-19 na kremelských platformách se už dají vysledovat určité vzorce. „Výklady pro domácí ruské publikum se zaměřují na virus jako na druh zahraniční agrese: pochází z Lotyšska, ze Spojených států; problémy s virem postihují hlavně cizí země, jako jsou Německo a Čína, a nakonec povedou ke kolapsu Evropské unie.“

Pavel Hofman

Kremelské povídání cílené na mezinárodní publikum má poněkud odlišný přístup. „Existují samozřejmě podobnosti, třeba tendence popisovat virus jako umělý. Hlavní rozdíl je v tom, že platformy v anglickém jazyce mají tendenci popisovat vypuknutí epidemie COVID-19 mnohem temněji, cynicky. Virus se šíří, aby se snížil počet obyvatel planety Země. Globální elity používají šíření k zavedení tyranie.“ Neexistuje žádná pandemie, jen obyčejná chřipka, ale Rothschildové a spol. ji používají jako záminku k zavedení nuceného očkování, implantování nanočipů pro kontrolu lidí… A pak tu máme opakující se tvrzení, že ve skutečnosti se žádná nákaza nešíří.

Náš stručný komentář: Nákaza koronavirem se šíří a má viditelné oběti. Viditelné, než jsou pohřbeny. Pak se ještě šíří neviditelná nákaza dezinformací. Ta má také oběti, a ty nemizí a dál ty bludy šíří. Její zdroj a příznaky jsou už celkem popsané, ale zastavit jejich šíření je o dost obtížnější než u fyzické nemoci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner