Dezinformace reagují na poptávku neúspěšných a Rusko s Čínou toho zneužívají (3.)

Ilustrační foto. (Pixabay/LoboStudioHamburg)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/LoboStudioHamburg

Neúspěšní se vzbouřili proti těm, které chápou jako symboly Moci, proti jakýmsi ONI, kteří můžou za jejich neúspěchy, a chtějí slyšet jakoukoliv informaci PROTI tomu, co ONI říkají, tj. jakékoliv ANTIinformace z úst ANTIrit – alternativních autorit. A toho šikovně využívají ruské a čínské tajné služby. NATO mohlo a mělo o chystané dezinformační válce ze strany Ruska vědět nejpozději od roku 2014/2015, po anexi ukrajinského Krymu Ruskou federací. Aktivace robotických bojovníků dezinformační války proběhla v roce 2019. Zase si toho jen málokdo povšiml. Nyní čelíme situaci, kdy třicet procent populace našeho západního kulturního okruhu propadlo do úplného informačního zmatku a ruská propaganda si s nimi dělá, co chce. A my nevíme, co s tím.

Dne 19. srpna 2019 zveřejnil Twitter zprávu nazvanou Informační operace zaměřené na Hongkong: „Odhalili jsme významnou státem podporovanou informační operaci zaměřenou na situaci v Hongkongu, konkrétně na protestní hnutí a jeho výzvy k politické změně. Jde o 936 účtů pocházejících z Číny. Tyto účty záměrně a konkrétně zasévaly politické neshody v Hongkongu. Na základě intenzivního vyšetřování máme spolehlivé důkazy, že se jedná o koordinovanou a státem podporovanou operaci. Konkrétně jsme identifikovali velké shluky účtů, které se chovají koordinovaně, aby zesílily zprávy související s protesty v Hongkongu. Jelikož je Twitter v ČLR blokován, mnoho z těchto účtů přistupovalo k Twitteru pomocí VPN. Některé účty však přistupovaly na Twitter z konkrétních neblokovaných IP adres pocházejících z pevninské Číny. Větší spamová síť přibližně 200 000 účtů byla proaktivně pozastavena dříve, než mohly být v této službě podstatně aktivní. Všechny účty byly pozastaveny z důvodu řady porušení našich zásad.“

Ruský diktátor Vladimir Putin na oslavě Dne vítězství v Moskvě (9. 5. 2022) (Profimedia)

A 12. března 2020 Facebook a Twitter zveřejnily důkazy o tom, že ruské snahy o zasahování do amerických prezidentských voleb jsou čím dál sofistikovanější a hůře odhalitelné. Společnosti odstranily desítky falešných účtů a stránek. Facebook uvedl, že síť účtů, které odstranil, byla v „raných fázích“ budování publika. Provozovali je lidé v Ghaně a Nigérii jménem jednotlivců z Ruska. Účty se týkaly témat, jako je černošská historie, drby o celebritách a móda. Twitter mezitím uvedl, že účty, které odstranil, se snažily zasít rozpory zdůrazňováním sociálních problémů, jako rasa a občanská práva, aniž by upřednostňovaly konkrétního kandidáta nebo ideologii. Taktika, kterou účty používaly, aby se zabránilo odhalení – a že Rusko v podstatě zadalo práci zemím v západní Africe – ukazuje, že zahraničnímu vměšování Facebook nezabránil. Účty, které nyní Facebook odstranil, se zaměřily na podněcování rasových rozporů.

Někteří protagonisté se vydávali za legitimní představitele nevládních organizací, aby oklamali lidi. Nedávný výzkum zjistil, že moskevská kampaň zasahování do voleb v USA od roku 2016 neutichla a ve skutečnosti je stále obtížnější ji odhalit. Ředitel FBI Christopher Wray varoval, že Rusko stále vede „informační válku“ s armádou fiktivních osobností sociálních médií a robotů, kteří šíří dezinformace.

MIT Technology Review 16. září 2021 hlásil: „Trollí farmy dosáhly před americkými prezidentskými volbami v roce 2020 na Facebooku měsíčně až na 140 milionů Američanů. V období před volbami v roce 2020, nejvíce spornými v historii USA, byly nejoblíbenější stránky Facebooku s křesťanským a afroamerickým obsahem provozovány východoevropskými trollími farmami. Tyto stránky byly součástí větší sítě, která kolektivně zasáhla téměř polovinu všech Američanů, podle interní zprávy společnosti, a dosáhly tohoto dosahu nikoli prostřednictvím uživatelské volby, ale především díky designu vlastní platformy Facebooku a algoritmu náročného na zapojení.“

Královskou bránu v Kaliningradu zdobí i socha Přemysla Otakara II. a český znak se lvem (A. Savin / WikiCommons / volné dílo)

Zpráva napsaná v říjnu 2019 a získaná MIT Technology Review od bývalého zaměstnance Facebooku říká, že po volbách v roce 2016 Facebook nedokázal učinit zásadní změny v tom, jak jeho platforma propaguje a distribuuje informace. Ale tento přístup by byl i tak nedostatečný k zastavení základního problému. Trollí farmy – profesionální skupiny, které koordinovaně pracují na zveřejňování provokativního obsahu, často propagandy, na sociálních sítích – si stále budovaly masivní publikum provozováním sítí facebookových stránek. Jejich obsah dosáhl měsíčně 140 milionů uživatelů v USA – 75 % z nich nikdy nesledovalo žádnou ze stránek. Viděli obsah, protože systém doporučování obsahu Facebooku ho vložil do jejich zpravodajských kanálů.

„Namísto toho, aby se uživatelé rozhodli přijímat obsah od těchto aktérů, je to vlastně naše platforma, která poskytla trollím farmám obrovský dosah,“ napsal autor zprávy Jeff Allen, bývalý datový vědec Facebooku. Joe Osborne, mluvčí Facebooku, uvedl v prohlášení, že společnost „již tato témata vyšetřovala“ v době Allenovy zprávy a dodal: „Od té doby jsme postavili týmy, vyvinuli nové zásady a spolupracovali s vrstevníky, aby oslovovali tyto sítě. Podnikli jsme agresivní donucovací opatření proti těmto druhům zahraničních a domácích neautentických skupin a výsledky čtvrtletně veřejně sdílíme.“ Před zveřejněním MIT Technology Review zjistil, že pět stránek trollí farmy zmíněných ve zprávě zůstalo aktivních, Facebook je nesmazal. Zpráva říká, že trollí farmy se během voleb v USA v roce 2016 dostaly ke stejným demografickým skupinám, které vybrala Kremlem podporovaná Internetová výzkumná agentura (IRA), která se zaměřovala na křesťany, černochy a domorodé Američany.

Teprve 24. září 2020 Facebook a Twitter odstranily několik stovek falešných účtů spojených s ruskou vojenskou rozvědkou a dalšími aktéry podporovanými Kremlem zapojenými do předchozích snah zasahovat do americké politiky, včetně prezidentských voleb v roce 2016. Nathaniel Gleicher, šéf bezpečnostní politiky Facebooku, na svůj blog napsal, že jsou spojeny s aktéry vměšování do voleb v USA v minulosti, včetně úniku hacknutých e-mailů z Demokratického národního výboru a kampaně Hillary Clintonové. Facebook zrušil tři samostatné sítě účtů propojených s ruskou rozvědkou a s jednotlivci spojenými s Agenturou pro výzkum internetu, ruskou trollí farmou, která byla obviněna z vměšování do voleb v roce 2016.

Ilustrační foto. Rusko se rádo na vojenských přehlídkách předvádí jako jaderná velmoc (Profimedia)

Aby toho nebylo málo, tak 28. února 2022 Facebook a Twitter oznámily, že o předchozím víkendu zabránily dvěma protiukrajinským „skrytým vlivovým operacím“, jedné z Ruska, druhé s napojením na Bělorusko. Jedna propagandistická kampaň s webem šířícím protiukrajinské diskuse byla odnoží jiné ruské dezinformační operace. Při operaci Rusové používali počítačem generované obličeje k posílení důvěryhodnosti falešných účtů na několika platformách včetně Instagramu.

Druhá kampaň používala hacknuté účty k šíření protiukrajinské propagandy a byla napojena na známou běloruskou hackerskou skupinu. Sítě těchto účtů, odstraněné Facebookem a Twitterem, šířily narativy, které sám Putin zmínil ve svém projevu k ruské invazi na Ukrajinu. Facebook už v roce 2020 smazal profily související s News Front a South Front. Nyní potvrdil, že nově odstraněné skupiny účtů byly propojeny s účty, které byly tenkrát smazány.

Oba weby publikovaly zavádějící články, zpochybňovaly výsledky amerických prezidentských voleb v roce 2020 a účinnost vakcín proti covidu. Facebook už během prvních čtyř dnů války odstranil 40 profilů spojených s dezinformační operací. Profily falešných osobností byly součástí větší operace, která probíhala na Twitteru, Instagramu, Telegramu a ruských sociálních sítích. Twitter uvedl, že smazal více než tucet účtů spojených s operací News Front a South Front Russian, které sdílely odkazy na nový propagandistický web Ukraine Today.

Čínský prezident Si a ruský prezident Vladimir Putin (ČTK)

Pár dní poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, několik sociálních médií (Facebook, Twitter a YouTube) rozložilo koordinované sítě účtů šířících dezinformace. Tyto sítě se skládaly z vymyšlených účtů maskovaných falešnými jmény a profilovými obrázky vygenerovanými umělou inteligencí, nebo z hacknutých účtů. Sdílely nápadně podobné protiukrajinské obsahy a byly řízeny centralizovanými zdroji spojenými s Ruskem a Běloruskem, píše Scientific American. „Americká vláda byla skutečně agresivní při zveřejňování informací o tom, co věděla o realitě války v Rusku a na Ukrajině. Tím obsadila prostor, kde pak bylo pro Rusy obtížné šířit dezinformace o stejných věcech, o jakých už informovala – pravdivě – vláda USA,“ řekla Laura Edelsonová, specialistka na boj s dezinformacemi na New York University.

Daily Mail napsal 2. března 2022: „Ruští trollové se snaží podkopat autoritu prezidenta Zelenského vytvářením falešných facebookových profilů pro ukrajinské občany vytvořené umělou inteligencí, kteří údajně chtějí uniknout neonacistické diktatuře své země.“ A v článku se dále píše: „Sociální síť uvedla, že odstranila řadu profilů na Facebooku a Instagramu. Předpokládá se, že je vytvořily dvě dezinformační skupiny v Rusku. U obou bylo odhaleno, že mají tváře generované umělou inteligencí. Falešný letecký inženýr, z něhož se stal bloger, se jmenoval Vladimir Bondarenko z Kyjeva, „který opravdu nenávidí ukrajinskou vládu“, a má dokonce celou historii. „Byl leteckým inženýrem, dokud nebyl nucen blogovat, když ukrajinská letecká infrastruktura „zkolabovala,“ řekl Ben Collins z NBC.

Další falešná Ukrajinka vytvořená umělou inteligencí, Irina Kerimová z Charkova, byla „soukromou učitelkou hry na kytaru“, dokud se údajně nestala šéfredaktorkou ruské propagandistické webové stránky s názvem Ukraine Today. Větší ze dvou dezinformačních skupin – první využívající falešné profily umělé inteligence – působila v Rusku a také v Ruskem ovládaných oblastech Donbasu a Krymu na Ukrajině.

Sovětský propagandistický plakát s V. I. Leninem (wikimedia commons (volné dílo))

Ministerstvo zahraničí Velké Británie tyto ruské dezinformační kampaně potvrdilo ve zprávě z 1. května 2022: Spojené království rozkrývá ruskou továrnu na trolly, která sužuje sociální sítě kremelskou propagandou. Výzkum financovaný Spojeným královstvím odhalil, jak Kreml využívá trollí továrnu k šíření lží na sociálních sítích a v sekcích komentářů oblíbených webových stránek. Ta se zaměřuje na politiky a návnady v řadě zemí včetně Velké Británie, Jižní Afriky a Indie. Operace je spojena s Jevgenijem Prigožinem, zakladatelem bot-farmy zvané Internet Research Agency.

Rozsáhlá dezinformační kampaň Kremlu je navržena tak, aby manipulovala mezinárodní veřejné mínění o nelegitimní válce Ruska na Ukrajině, snažila se získat podporu pro válku a rekrutovala nové Putinovy ​​sympatizanty. Strůjci operace otevřeně pracují ze staré továrny v Petrohradě s placenými zaměstnanci a interními pracovními týmy. Spojené království vytvořilo vládní informační buňku (GIC), která má čelit ruským dezinformacím. Buňka, složená z odborníků z celé britské vlády, se zaměřuje na identifikaci a hodnocení ruských dezinformací a na poskytování poradenství a poskytování výstupů s cílem odhalit a zpochybnit kremelské lži.“

A jak je to vlastně v Česku? V dubnu agentura STEM zjistila, že ruskou invazi na Ukrajinu podporuje desetina Čechů. Ředitel STEM Martin Buchtík řekl Aktuálně.cz: „Zhruba čtyři procenta Čechů jsou dlouhodobě proruských. To znamená, že tu jsou desítky tisíc lidí, kteří dokážou vytvořit velký rozruch třeba na sociálních sítích, jsou aktivní, mají pocit, že bojují za něco, čemu věří. Dalších šest procent lidí je pod vlivem ruských dezinformací. Vykládají si to tak, že za válku může NATO, že ji vyprovokovala Ukrajina nebo že Ukrajina není stát, který by měl mít pevné hranice. Takže je tu celkem deset procent lidí, kteří jsou v souladu s kremelským výkladem událostí. A pak je tu další, poměrně početná skupina, která nemá pevný názor, a ta naslouchá oběma stranám.“

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Závěr aneb Ze zkušeností komentátora

Také česká realita světa dezinformací je strašlivá. Ale není nezbytně nutné studovat reálné obskurní projevy této skupiny populace tak detailně – zkusím to shrnout. Třicet procent frustrovaných občanů trpí pseudodemencí z deprese vyvolané vlastní zbytečností a neúspěšností. A bude jich v naší kultuře s robotizací výroby přibývat. Část populace – možná i více než těch třicet procent – už se v tak složité civilizaci neuživí.

Nezávidím ekonomům, protože budou muset vymyslet, jak je uživit, aniž by je nepodmíněný příjem nezdeformoval do podoby obyvatelstva s kulturou západoevropských, amerických a už bohužel i v České republice existujících vyloučených lokalit. Do podoby kultury bídy po generace žijící ze sociálních dávek. Tato skupina lidí – byť zatím ještě normálně žijící – již ale normálně nemyslí.

Jsou neuvěřitelně naštvaní na „ty nahoře“ – ale nevědí na které a proč. Vědí jen, že za jejich nevalný život nemohou oni sami, ale ti druzí, ONI – a proto přivítají cokoliv a kohokoliv, kdo jim dá ANTIinformace. Pravý opak toho, co říkají ONI, držitelé funkcí, moci a bílých plášťů. Ty ANTIinformace musí říkat ANTIrita. Autorita přes covid má bílý plášť, řadu titulů, oči kryté brejlemi, vážný výraz, sedí na židli v ordinaci a říká nepříjemné věci. Například profesor Václav Hořejší. ANTIrita má plážovou košili, vystudovala střední školu hornickou, má rozzářené modré oči, vstřícně se usmívá, sedí na lavičce v jarní přírodě a empaticky mile plácá nesmysly. Například režisér Igor Chaun.

Existence této skupiny všepopíračů bude v budoucnu zásadním ekonomickým problémem. Už dnes však je problém, že jejich hlasy zásadně ovlivňují volby. A jejich prioritou je ničení, chaos. Anarchie, zničení toho světa, ve kterém oni sami neuspěli. A této děsivé síly nenávisti fragmentovaného davu sociálními sítěmi propojených frustrátů zneužívají ruské zpravodajské služby a v USA i Číňané (u nás nemusí, zde mají Zemana). Snad polovina ruských botů, které jsem mapoval, vznikla brzy po obsazení Krymu ruskými neoznačenými vojáky před sedmi lety. Jejich útok započal na podzim 2019, v souvislosti s mediální pozorností upřenou na klimatickou změnu a Gretu Thunbergovou. To jsou tři roky. Dnes je rok 2022. Sedm let po zahájení příprav kybernetické dezinformační války Ruska proti Západu se celé NATO nebylo schopné na dezinformační útok připravit.

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

Výsledky u nás jsou impozantní. V České republice, kde se očkuje už více než dvě stě let, se nejméně 25 procent obyvatel z nedůvěry k očkování nedá očkovat proti covidu. Co kdyby ve vakcíně byly čipy a mohly by sedmdesátiletému sexuálně neaktivnímu starci způsobit dědičnou neplodnost.

Záběry z Buči byly tím nejstrašnějším, co se v tomto tisíciletí v Evropě fotografovalo. Deset procent lidí u nás navzdory tomu plně věří ruské propagandě. A celých těch třicet procent ANTIlidí bude celoživotně a definitivně ve volbách volit ANTIstrany – ať už Babiše, Okamuru, nebo nejrůznější varianty nácků. Vláda má tři roky na to, aby dezinformace z Ruska potlačila. Pak budou volby, a pokud se šíření proruských dezinformací nezamezí, budeme rádi (řečeno jen s mírnou nadsázkou) za vládní koalici Babiš⁠–⁠Okamura. Protože druhá možnost by byla koalice Vandas –⁠Volný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články