Dezinformace: Výsledky pitev neodhalily jediného zemřelého kvůli COVID-19

Ilustrační foto (archiv)

Ilustrační foto | FOTO: archiv

Dezinformační server Arfa zveřejnil 24. dubna článek předkládající nepravdivou informaci, že samotná nemoc COVID-19 fakticky nemá dosud žádnou oběť. Autor tak činí s odvoláním na výsledky prvních pitev prováděných v Německu a Švýcarsku, podle kterých všichni zemřelí trpěli jinými vážnými chorobami, jako je například vysoký krevní tlak, demence, rakovina, obezita, cukrovka, arterioskleróza či jiné choroby, a tudíž by prý stejně brzy zemřeli. Zda COVID-19 jejich smrt ovlivnil či urychlil, prý není možné spolehlivě říci. 

Některým dezinformacím, které jsou v článku uvedeny, jsme se již věnovali, další byly vyvráceny jinými platformami. Zbylé předkládané údaje jsou vytržené z kontextu a dezinterpretované. Velké množství hypertextových odkazů, které na první pohled působí jako odkazy na zdroje, slouží pouze k přesměrování na jiné články webu Arfa.cz. Text jsme na základě provedeného fact-checkingu vyhodnotili jako dezinformační. Samotný web Arfa.cz je manipulativní a dezinformační server.

Deník Süddeutsche Zeitung sice skutečně publikoval poměrně podrobný článek o výsledcích pitev obětí nového koronaviru, nicméně informace použité v článku na Arfa.cz jsou vytrženy z kontextu a dezinterpretovány. Ačkoliv zemřelí skutečně trpěli jinými vážnými nemocemi, na žádném místě studie není uvedeno, že nemoc COVID-19 nebyla příčinou smrti. Toto prohlášení připisované prof. Klausi Püschelovi již bylo vyvráceno německou iniciativou zaměřenou na dezinformace Correctiv.org.

Ačkoli článek na mnoha místech používá hypertextové odkazy a na první pohled tak skutečně působí, že autor odkazuje na zdroje, z nichž čerpá, řada z nich je pouze přesměrováním na jiné manipulativní a dezinformační texty na webu Arfa. Například odkaz na Institut Roberta Kocha, pod nímž se otevře text z webu Arfa.cz s názvem „Dnes testování, zítra očkování! Evropská unie se spojuje s Billem Gatesem: ‚Vyrobíme miliardy dávek vakcíny proti COVID-19!‘ Ursula von der Leyenová: ‚Evropa jde do toho!‘ Karanténa ještě rok?“

Zmíněný výzkum v Hamburku rovněž proběhl, avšak prezentované výsledky a prohlášení prof. Klause Püschela jsou vytržené z kontextu. Tomuto problému se věnoval i server Novinky.czProf. Alexandar Tzankov, vedoucí oddělení patologie v nemocnici v Basileji, zmiňovaný výzkum skutečně prováděl. I on uvádí, že zemřelí pacienti měli řadu jiných vážných zdravotních potíží, avšak zdůrazňuje, že pokud by pacienti netrpěli nemocí COVID-19, jistě by žili déle. 

Zmiňovaný německý Institut Roberta Kocha skutečně zpočátku nedoporučoval provádět pitvy zemřelých s nemocí COVID-19 kvůli obavám z nákazy lékařů, kteří by pitvy prováděli, postupně však doporučení přehodnotil

Počty úmrtí na COVID-19 jsou v Německu relativně nízké a vznikly již pochybnosti, zda jsou posuzovány stejnou metodologií jako v jiných evropských zemích. Nicméně nic nenasvědčuje tomu, že by oběti onemocnění COVID-19 žádné nebyly, pochybnosti spíše směřovaly k tomu, že je jich pravděpodobně mnohem více, než je oficiálně uváděno

V textu je rovněž uvedeno, že „výsledky pitev plně podporují závěry českých lékařů, například docenta Martina Balíka, profesora MUDr. Jana Žaloudíka, profesora Jana Pirka a mnoha dalších“. Všichni zmínění se ke koronaviru skutečně vyjadřovali do médií, avšak citace docenta Balíka z rozhovoru pro časopis Reflex se vztahuje pouze k jednomu případu úmrtí a je zcela vytržena z kontextu. 

Analýza dezinformace je převzatá z infoservisu, který zpracovává skupina lidí, jež vznikla na nové platformě COVID19CZ a denně monitoruje a ověřuje informace, které se v souvislosti s novým koronavirem objevují.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]