Dezinformační bulvár si dělá celebrity z lékařů, jako je Jan Pirk

Profesor Jan Pirk (ČTK)

Profesor Jan Pirk | FOTO: ČTK

Mnoho lidí to ani nebude chtít poslouchat. Pokud jde o šíření covidu-19, jsou názorové zákopy už vyhloubené. Na straně vášnivých „popíračů“ nebezpečnosti nového koronaviru jsou jednoznačně proruské dezinformační weby. To neznamená, že by nebylo pravdou nic z toho, co se tam píše, ale jsou to ony „pravdy, které lžou“.

Při spojení „proruský dezinformační web“, „hybridní propaganda“ a „konspirační teorie“ už někteří lidé dostávají kopřivku. To nic nemění na tom, že materiály šířené některými kanály vykazují společné rysy. Popírat to by bylo stejné jako tvrdit, že voda není mokrá. Jistě, v nějakém skupenství chvíli mokrá není, jde o to, proč to někdo tvrdí.

Revue FORUM (archiv)

Vykřičené stránky Arfa.cz patří k těm primitivnějším dezinformačním stokám. Podtitul tohoto webu „CO NEVÍME MY, NEVÍ NIKDO“ je skutečně roztomilý. Svět by byl bez pohádek pana Ondřeje Höppnera zřejmě ponořen v temnotách nevědomosti.

Než se pustíme dál, jen technická poznámka. Na stránkách čteme: „Příspěvky uveřejněné na webu Arfa.cz jsou kolektivním dílem různých autorů, většinou z okruhu členů a spolupracovníků Asociace nezávislých médií. Tyto příspěvky mohou obsahovat prvky nadsázky, satiry a mohou být uměleckým dílem. Doménu propůjčil ing. Ondřej Höppner, IČO: 74515799. Doména je na prodej, již probíhají jednání.“

Tak nadsázka, satira a umělecké dílo. To určitě…

Dne 24. září jsme se tam mohli dočíst: „Jdou po něm! Profesor Pirk: ‚Už mám strach mluvit o covidu. Jsou na mě naštvaní a jsou schopni všeho. Když mě budou chtít zlikvidovat, tak…‘ Nebyl by první, na koho zaklekli… Zde je několik příkladů.“

Ta příklady jsou tyto:

Profesor Jan Pirk se obává msty za to, že mluví pravdu o hysterii kolem údajné pandemie koronaviru. „O covidu už raději nebudu mluvit. Už mám strach. Politici už jsou na mě strašně naštvaní a jsou schopni všeho…“ Agresivita ve společnosti stoupá. Svědci Covidovi a rouškaři jsou stále agresivnější. 

Oblíbený profesor Pirk není zdaleka první, proti němuž se obrátil hněv a agresivita příznivců teorie, že kolem řádí pandemie apokalyptických rozměrů. S problémy v práci a ze strany médií a politiků se setkali ředitelé nemocnic (Bulovka), hygienici (hlavní hygienička dostala výpověď), viroložka Peková, které hrozí 10 let vězení a další…

Zatím však není jediný důkaz, že je covid-19 nebezpečnější než slabá sezónní chřipka. Statistiky hovoří jasně: Letos umírá méně lidí, než v předchozích letech.

„To není pouhý můj pocit. Pan premiér už přece řekl: ‚Copak nám bude nějaký kardiolog něco radit?‘ Z vedení mi ještě nikdo nehrozil, ale to už by bylo pozdě.“

“Klidně na mě vytáhnou, že jsem někde překročil rychlost nebo něco podobného, a budou mě likvidovat tímto způsobem,“ nechal se slyšet oblíbený lékař Jan Pirk na nedávných narozeninách producenta Františka Janečka.

Čtyři dny předtím burcující titulek:

Globální tyranie covid-19? „Probuďte se, ovce!“, „Covid je nástroj zla!“, „Corona podvod!“ Tisíce lidí po celém světě se bouří proti největšímu podvodu všech dob. VIDEO. Vzpoura matek. Střety s policií, stovky zatčených. Média mlčí

Prostě světové spiknutí, protože temné elity nemají nic jiného na práci než zamořit svět virem, aby se jim lépe vládlo. Prosťáček u počítače vynalezeného v Americe a vyrobeného v Číně je ale nadšen. Prohlédl velká tajemství světa. Stojí nad nafoukanými akademiky, neobalamutili ho mocní. Zase má svoji hodnotu. A nemusel pro to ani moc hnout prstem, leda tím prstem, který kliká myší na počítači.

Naučit se číst

Stejně jako klimatické změny, jaderná energie a konflikt na Blízkém východě je i covid-19 odborná záležitost, do které veřejně mluví laici i odborníci.

Ilustrační foto (Pixabay/vperemencom)

Odborníky můžeme pak dělit na odborníky na virus a jiné věci. Zpěváky a sportovce nepovažujeme za odborníky, takže za zmínku stojí lidé, kteří mají něco společného s medicínou. Je otázka, nakolik hned odmítnout názor každého, kdo není virolog a epidemiolog. Někdo třeba nerozumí viru, ale rozumí číslům. Statistik nemusí o viru vědět nic, sleduje jen čísla o něm. Je schopen porovnávat výskyt a vývoj v prostoru a čase. Do jeho kompetence ale už nepatří říci, co bude, nebo to odhadovat, protože nezná všechny vlastnosti hlavního aktéra, tedy zlovolného čínského mikrobrouka. Ten se může chovat časem jinak.

Nejpozději na střední škole by bylo dobré žákům vysvětlit, jak se má přistupovat k informacím. To platí zvláště tehdy, když věci moc nerozumíme. Že nám někdo ukáže křivku, podle které máme celkový počet úmrtí letos dokonce nižší, než byl za stejné období loni, by nás nemělo ohromit. Pro celou zemi to třeba může platit. Možná to bude dokonce platit i pro některé postižené země, jako byla třeba Itálie nebo Švédsko. Jak by ty grafy ale vypadaly, kdybychom je použili jen pro nějaký region nebo třeba město? V severní Itálii, kde virus skutečně řádil tak, že někde nestačili pohřbívat, byla vedle sebe dvě města, kde všechno probíhalo úplně jinak. Odpověď na otázku, proč to tak bylo, bude nejspíš v tom, že opatření sice zavedli v obou městech, ale v jednom později. To stačilo k pohromě. To samé se týká relativně uzavřených prostředí, jako jsou třeba domovy seniorů. Když bychom vzali jeden konkrétní, byla by jeho statistika úmrtí za dané období ve srovnání s loňskem možná výrazně horší.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Komplikuje nám to i to, že sami odborníci na virus vyjadřují protikladné názory. To ale vychází z podstaty vědy, která nemá dogmata, ale teorie. Dokázané teorie ale neexistují, jen vyvrácené a pak ty ještě nevyvrácené. Proč to tak je, je jednoduché. Nejsme vševědoucí a když nevíme všechno, je vždycky ještě nějaká nenulová možnost, že existuje i jiné vysvětlení. Některé teorie jsou ale velmi pravděpodobné, což poznáme z toho, že léky léčí a letadla těžší vzduchu létají. Existuje ale pořád několik lidí, kteří si myslí, že Země je plochá a pokoušejí se to všelijak krkolomně dokazovat. Aerolinky se zatím zarputile drží představy, že Země je kulatá a docela dobře se jim podle tohoto modelu podniká.

Vzývaný „selský rozum“ v případě konspiračních teorií dost selhává. Kdyby sedlák uvažoval jako konspirativci, tak by mu dávno pochcípaly všechny krávy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]