Dezinformační kampaň se z covidu bleskově přeškolila na obranu Ruska

Ilustrační foto. (Pixabay/geralt)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/geralt

Podle diagnostické analýzy společnosti Semantic Visions se v českém informačním prostředí rychle objevuje prokremelská dezinformační kampaň o teroristickém útoku GRU ve Vrběticích. Bleskově vystřídala dezinformace o covidu.

Šlo to velmi rychle, a kdo sleduje sociální sítě, což je dnes skoro každý, mohl si toho všimnout. Boj proti lockdownům a strkání tyčinek do nosů trpících dětí byl náhle vyměněn za úsilí o porozumění mezi národy. Jak uvádí a dokumentuje tisková zpráva SV, dá se to docela dobře zmapovat.

Citujeme:

Semantic Visions (SV) provedly diagnostickou analýzu toho, jak česká dezinformační média reagují na odhalení, že smrtící výbuch ve Vrběticích v roce 2014 byl dílem stejné ruské vojenské rozvědky, která provedla otravu novičokem v Salisbury.

V sobotu 17. dubna (18:45 SELČ) oznámil český premiér Andrej Babiš vyhoštění 18 ruských diplomatů, které české tajné služby a bezpečnostní služby označily za špiony. Pro rozhodnutí uvedl ‚jednoznačné důkazy‘ a uvedl, že existuje ‚důvodné podezření‘, že se ruská jednotka GRU 29155 podílela na smrtícím výbuchu ve Vrběticích v roce 2014. Téhož dne česká policie oznámila, že v souvislosti s incidentem pátrá po dvou podezřelých ruských agentech – podle pasu jde o stejné dva muže, kteří v roce 2018 otrávili Skripalovy, a Bellingcat je identifikoval jako operativce GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu.

Analýza SV konstatuje, že 17. dubna, tedy ve stejný den jako oznámení premiéra Babiše, začala česká dezinformační média okamžitě šířit nepravdivé a manipulativní zprávy o situaci, zejména přeorientování jejich zaměření z covidu-19, který je v posledních několika měsících hlavním tématem dezinformací.

Semantic Visions

Tento graf ilustruje dramatický posun: za pouhé dva dny teroristický útok GRU (zelená) předstihl covid-19 (žlutá) jako dominantní ohnisko dezinformací v české mediální sféře.

FORUM 24 (archiv)

18. dubna byl počet dezinformačních článků publikovaných o útoku GRU více než třikrát vyšší než u covidu-19 (69 oproti 19). To také představuje nejnižší množství dezinformací o covidu-19 od 1. března. Pro srovnání, průměrný denní počet dezinformačních článků o covidu-19 od 1. března do 16. dubna byl 39, což bylo dvakrát více než publikovaných 18. dubna.

Český dezinformační ekosystém charakterizuje silně prokremelský sklon: české zdroje často zesilují ruské dezinformační narativy i oficiální kremelská témata. Tento výrazný a koordinovaný posun v zaměření českých dezinformačních agentur proto naznačuje vznik agresivní prokremelské dezinformační kampaně, která si bere příklad z ruské dezinformační reakce na tento incident. (Ostatně velkou část zjištěného dezinformačního obsahu o útoku GRU má na svědomí už česká verze ruských Sputnik News).

Tolik analýza SV.

Ta okamžitá reakce ukazuje, že nejde jen o nějaké lidové hnutí a kolektivní moudrost, ale že čelíme dobře připravené akci. Není to poprvé, ale tentokrát je to velmi zřetelné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner