Dezinformátoři a Babišův bulvár šíří, že Vystrčila na Tchaj-wan vezli Číňané. Je to lež

Expres.cz a Miloš Vystrčil (repro Mafra)

Expres.cz a Miloš Vystrčil | FOTO: repro Mafra

Předseda Senátu Miloš Vystrčil odletěl na návštěvu na Tchaj-wan. Delegace se tam přemístila letounem China Airlines. To zaujalo některé prorusky orientované osoby na sociálních sítích, skupiny, kde se šíří zejména informace z dezinformačních webů a také bulvární web Expres.cz, který patří do svěřenského fondu Andreje Babiše. Problém je ovšem v tom, že China Airlines nepatří Čínské lidové republice.

Začněme webem Expres.cz. Ten vydal článek s titulkem „Předseda Senátu Vystrčil odletěl na Tchaj-wan. Aerolinkami China Airlines!“. Na fotografii je emotikon s palcem dolů, tedy negativní hodnocení.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Autor například píše: „Paradoxní je, že se nalodili na letadlo s obřím nápisem „China Airlines“!“ Vyznění článku, u nějž je navíc očekávatelné, že řada lidí jej nedočte do konce, je jasné – Vystrčila odvezli na Tchaj-wan Číňané. A vysvětlení v Babišově bulváru najdeme až v sedmém odstavci článku. O co tedy jde?

China Airlines je největší letecká společnost Tchaj-wanu, která byla založena roku 1959. Tchaj-wan je též nazýván Čínská republika. Jak upozornil server zdopravy.cz, letoun A350 China Airlines do Prahy kvůli delegaci předsedy Senátu přiletěl vůbec poprvé. Byl najat proto, že vládní speciál by na místo nedoletěl bez mezipřistání.

Nápis China Airlines ale zdaleka nezaujal jen ve vydavatelství Mafra. Za všechny jmenujme například známého islamofoba Martina Konvičku, vysokoškolského učitele (sic!), který pomáhal šířit informaci o tom, jak „paradoxní“ je, že Vystrčil letí „čínským letadlem“ na cestu, kterou Čína tak ostře kritizuje.

Na nesmyslnost celé věci upozornila na svém twitterovém účtu také ODS. „Ano, Miloš Vystrčil letěl na Tchaj-wan letadlem China Airlines. Ne, China Airlines nejsou letecká společnost z Čínské lidové republiky. China Airlines jsou tchajwanská letecká společnost,“ upozornila strana, jejímž členem předseda Senátu je.

Vystrčil společně s asi 90člennou delegací, kterou tvoří politici, podnikatelé, zástupci vědeckých i kulturních institucí či novináři, zůstane na Tchaj-wanu do pátku. Předseda Senátu má během návštěvy v plánu schůzky s předními tchajwanskými politiky. Setká se s ním tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, premiér Su Čen-čchang i jeho parlamentní protějšek Jou Si-kchun. Jednat bude Vystrčil i s několika ministry.

Na Tchaj-wan s Vystrčilem přiletěl například pražský primátor Zdeněk Hřib, sedm senátorů včetně prvního místopředsedy horní komory parlamentu Jiřího Růžičky nebo předsedy senátního zahraničního výboru Pavla Fischera. České podnikatele reprezentují zástupci 36 firem. Za vědeckou a univerzitní sféru přicestovali například místopředseda Akademie věd Zdeněk Havlas, rektor VŠCHT Pavel Matějka, prorektor ČVUT Radek Holý či Petr Bareš z České vesmírné aliance.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]