Dezinformátoři a koronavirus: USA prý do Evropy tajně přesouvají vojáky. Je to lež

Eric Drooker

Novinář Ondřej Höppner společně s Komunistickým svazem mládeže začali český veřejný prostor zásobovat zkazkami, podle kterých Spojené státy do Evropy „pod rouškou“ koronaviru přesouvají „desetitisíce vojáků“. Svět nikdy nebyl blíže válce, burcuje Höppner společně s mladými komunisty. Bubeníci dezinformační scény se mýlí. 

Faktem je, že NATO na březen letošního roku plánovalo vojenské cvičení Defender Europe 20. Podle původních propozic se ho mělo účastnit dvacet tisíc amerických vojáků. Samotné cvičení mělo probíhat od dubna do července na území států někdejší Varšavské smlouvy. Záměrem velení americké armády bylo otestovat spolupráci se spojenci z NATO při přepravě rozsáhlého kontingentu na úrovni divize včetně logistického a materiálového vybavení. 

archiv

Cvičení tohoto typu je důležité zejména proto, že Spojené státy i celé NATO v poslední době zasahují na úrovni asymetrických válek. To v praxi znamená, že nepůsobí proti pravidelné armádě, ale spíše proti menším skupinám paramilitárních jednotek. Tento typ nasazení v podstatě vylučuje nasazení mohutných sil v rozsáhlých operacích – představovalo by to mimořádně nákladné a neefektivní střílení kanónem na vrabce. 

Rusko coby „dědičný nepřítel“ oproti tomu v posledních letech provedlo hned několik vojenských operací, při kterých si v ostrém střetu vyzkoušelo nasazení a koordinaci silných kontingentů. Ruská armáda prošla ostrými nasazeními například v Gruzii nebo na Ukrajině. Její operační perimetr se posunul k hranicím NATO nejblíže za poslední roky. Pokud tedy vůbec připustíme, že „svět nikdy nebyl blíže válce“, pak agresorem je jednoznačně agresivně expanzivní Rusko.  

Cvičení Defender Europe 20 tedy nemělo být ničím jiným než prostředkem, jak na úrovni vojenské taktiky nastolit rovnováhu. Stejně logické odůvodnění má výběr prostoru na území států někdejšího východního bloku. Propozice cvičení hovoří o nácviku přesunů v terénu vyznačujícím se množstvím vodních ploch – těžko najít ve vymezeném území vhodnější místo, než je právě Polsko a Pobaltí. 

Dezinformace šíří například Höppnerův dezinformační web Arfa.cz.

Celé cvičení bylo řádně ohlášeno tak, jak to vyžaduje mezinárodní právo. Jestliže tedy Ondřej Höppner, mladí komunisté nebo jiný dezinformace šířící subjekt tvrdí, že se ve východní Evropě mělo cosi odehrávat pokoutně, pod rouškou jiných událostí nebo jakýmkoliv jiným nekorektním způsobem, je třeba taková tvrzení jednoznačně označit za nepravdivá, neinformovaná a zavádějící. 

Pavel Hofman

V řetězových mailech se objevuje také informace o tom, že se Spojené státy snad přímo snaží prostřednictvím svých vojáků zanést do Evropy koronavirus. Ponechme stranou fakt, který panu Höppnerovi a jeho souputníkům unikl, totiž že výskyt koronaviru v Evropě opravdu není žádné tajemství. Vedení NATO navíc už před několika dny oznámilo, že vojáci, kteří se měli účastnit cvičení Defender Europe 20, se vracejí na základny, případně se ani nevydají na cestu. Důvod? Snaha zabránit dalšímu šíření epidemie a neblokovat dopravní a logistické kapacity, které země postižené epidemií potřebují pro jiné, nyní daleko důležitější účely. 

Podtrženo a sečteno, ke zprávám webu Ondřeje Höppnera Arfa.cz o aktivitách NATO je třeba přistupovat obezřetně a kriticky. Nepatří totiž k nejpřesnějším, ať už je na vině nedostatečná orientace v problematice nebo záměr. 

Autor je spoluzakladatel fact-checkingového portálu Manipulátoři.cz. Více zde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner