Dezinformátoři opět nadělovali ceny. V porotě Babišův sluha Plesl a naslouchač Kremlu Bašta

Jaroslav Bašta (ČTK/Říhová Michaela)

Jaroslav Bašta | FOTO: ČTK/Říhová Michaela

Zakladatel české žurnalistiky Václav Matěj Kramerius v 18. století nemohl tušit, že jeho jméno zneužije o dvě století později parta pochybných dezinformátorů pro název své ceny. Mrtví se bránit nemohou. Takže letos zase uspořádali svůj sabat a my jsme si mohli opět připomenout jména současných šejdířů.

Radostně oznamují 4. července akcičku První zprávy:

„Již posedmé byly 29. června 2022 udělovány Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku. Ceny začala udělovat Asociace nezávislých médií v roce 2016 a od té doby se jejími laureáty staly mnohé významné osobnosti českého (nejen) mediálního světa. Namátkou Tereza Spencerová, Jan Petránek, Ondřej Neff, Jan Schneider, Jaroslav Bašta, Zdeněk Zbořil, Alexandr Tomský, Stanislav Motl, Markéta Šichtařová, Benjamin Kuras, Ladislav Větvička, Martina Kociánová a další, ze Slovenska (od r. 2018 je cena „federální“) například Jozef Leikert, Pavol Dinka, Gustáv Murín, Jozef Banáš a další.“

()

Pak jsou tam jména šťastlivců, kteří se stali laureáty letos:

František Dostál – fotograf

Literárny týždenník – slovenský časopis pro kulturu a společnost

LUK – Literatura, umění, kultura – český týdeník pro kulturu a společnost

Štepán Cháb – komentátor Krajských listů

František Roček – autor literatury faktu a komentátor

František Kružík – publicista zabývající se ekologickou tématikou

Martin Nezval – spisovatel a novinář

Pavol Janík – slovenský básník, publicista a autor literatury faktu

Viktoria Hradská – překladatelka, galeristka a organizátorka Salonu kritického myšlení

Zábavné je složení poroty:

Daniel Váňa, místopředseda Rady České televize

Jaroslav Plesl, šéfredaktor Mf DNES

Radomír Pekárek, šéfredaktor Prvnízprávy.cz

Jaroslav Bašta, legendární komentátor současného dění

Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií

Kulturní vložka: „Předávání cen doprovodil písněmi Karla Kryla Pavel Foltán.“

(Týdeník FORUM)

Celé tohle pařeniště je podnik, s kterým nikdo slušný nechce mít nic společného a touží po jediné věci – hlavně od nich nedostat nic, čemu se říká cena.  Chlubit se tím, že o mé tvorbě rozhodoval nevolník Andreje Babiše Plesl, disidentský fíkový list pod pasem Tomia Okamury a šiřitel prokremelských nesmyslů Bašta, propagátor nesmyslů o covidu Stanislav Novotný, na to by musel být někdo skutečně poněkud vyšinutý.

V duchu hybridní propagandy „všechno spatlat dohromady“ zamíchají organizátoři mezi oceněné občas někoho normálního, aby tím celý podnik legitimizovali. Pokusili se takhle dokonce zneužít i zavražděného investigativního novináře Jána Kuciaka, ovšem pozůstalí odmítli cenu převzít.

V případě letos oceněného Martina Nezvala ovšem nepochybujeme, že do kontextu zapadá. Parlamentní listy 30. června referují: „Významnou roli sehrála jeho nejnovější kniha Holky z nezisku, kterou v minulém roce vydalo nakladatelství Naše vojsko“. Z děje knihy: „Její hlavní hrdina Abraham prchá před americkou politickou korektností až do Prahy, ale brzy se ukáže, že si příliš nepomohl. A jen ve velice mírné nadsázce se říká, že jde o jeden z nejpodvratnějších románů, který v tom roce v Evropské unii vyšel.“

Evropská unie je již jistě napůl rozvrácena a v temných salonech Unie se všichni ptají, kdo je to ten Nezval, který jim zasadil tak těžkou ránu.

Ještě z Parlamentních listů: „’Po přečtení Holek z nezisku mě zamrazilo. Takto otevřeně nikdo problémy našeho světa ještě nepopsal,‘ konstatoval diplomat a politik Jaroslav Bašta, který se ujal laudatia. Podle něj Nezvalův román odhaluje věci až na dřeň, a i to vysvětluje, proč měl autor takové problémy najít vydavatele této knížky. Na to, abychom mohli tvrdit, že žijeme v demokratickém státě, vyžadovalo vydání knihy až příliš mnoho odvahy.“

Tak určitě. Hus, Havlíček, Masaryk, Kubiš s Gabčíkem a Martin Nezval. A pak že nemáme hrdiny.

Co je tenhle spolek zač, se ví dlouho: „Krameriovy cenu uděluje Asociace nezávislých médií. Mezi její zakladatele patří jeden z nejznámějších českých konspirátorů Jan Korál, který stojí za webem NWOO. Sám Korál píše, že má jeho web za cíl nedopustit nadvládu zednářů nebo iluminátů.

Druhým kontroverzním jménem je pak Ondřej Geršl, zakladatel serveru AC24. Podle materiálu, který získal server Aktuálně.cz, jde o web, jehož obsah sleduje dokonce i ministerstvo vnitra. Pokud vám zmiňované weby vůbec nic neříkají, tak pro ilustraci jen několik titulků: buď jde o konspirační zprávy, nebo o věci zcela vymyšlené.

‚Piloti, lékaři a vědci odhalují chemtrails‘

‚Chystá Pentagon biologické bomby proti Evropě? Čtěte důležitá fakta‘

‚Šest židovských společností ovládá 96 % světových médií‘

‚Na Měsíci žije 250 milionů bytostí, tvrdí bývalý pilot CIA‘“

Služebníčci Kremlu a Andreje Babiše, to k sobě nějak patří. Jsou to obchodníci s něčím, co neexistuje. Pokud ale tyhle hlásné trouby někoho přesvědčí, že Babiš je přítel lidu, Putin chce mír a covid je neškodný a očkování škodlivé, bude mít jejich blábolení dost vážné následky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]