Dezinformátoři straší české seniory. Spolek zpřístupnil obří databázi štvavých mailů

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Pandemie covidu-19 je spiknutím, NATO je agresivní a zbytečná organizace. Italovi zabavily úřady hotel, aby v něm mohli být ubytováni uprchlíci. To jsou jen některé z mnoha řetězových e-mailů, které denně přistávají ve schránkách Čechů, především seniorů. Dezinformace a hoaxy se často týkají právě migrace, EU a jejích politiků, pandemie či nyní se blížících voleb. Podle hnutí Čeští elfové, které se této problematice věnuje dlouhodobě, jde velmi často o profesionální manipulaci, jejímž cílem je ovlivnit v ČR veřejné mínění, zpravidla ve prospěch Ruska. Spolek nyní zpřístupnil unikátní databázi těchto řetězových zpráv, která obsahuje přes pět tisíc položek.

Důchodový fond rozkradly vlády předcházející kabinetu Andreje Babiše, na kterého se tak útočí neprávem. Piráti po vítězství ve volbách zničí tisíciletou českou státnost, jejich předseda Ivan Bartoš má extremistické sklony. Žádné viry nejsou, jsou to jedy produkované plísněmi, podvodná virologie proto bude zrušena, celé generace vědců a lékařů byly pomýlené, podvodem je i očkování.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

To jsou náměty a obsahy jen několika málo řetězových dezinformačních mailů, které přicházejí do elektronických schránek Čechů, především těch v seniorském věku, a které ve velké databázi zveřejnil spolek Čeští elfové, jehož členové jsou až na úplné výjimky anonymní, aby tak prý mohli účinněji bojovat s propagandou, především ruskou. Maily přitom může procházet a číst kdokoli, není třeba se jakkoli registrovat.

„Veřejnost má nyní možnost nahlédnout, co chodí do schránek jejich rodičům a prarodičům, posoudit, do jaké míry je obsah autentický nebo umělý, vidět, jakým směrem je manipulativní,“ řekl deníku Právo Vít Kučík, mluvčí Českých elfů. „Upozorňujeme také, jak je takový dezinformační obsah toxický. Právě dlouhodobá expozice produkuje po určité době zástupy přívrženců konspiračních teorií a fiktivního vidění světa,“ zdůraznil.

Maily, které často spojují hned několik témat dohromady, jsou v databázi zkrácené a upravené, aby nebylo možné je dále přeposílat. Některé jsou i „vybavené“ komentářem, v němž jsou dezinformace uvedeny na pravou míru. Maily volí často protievropskou a protiimigrační rétoriku, příjemci se v nich také mohou dočíst, že za minulého režimu se žilo lépe. Autoři zpráv ale dokáží reagovat i na jednorázové aktuální události – v databázi je tak například zpráva o tom, jak při nedávných lesních požárech v okolí Athén řeckou metropoli zachránili hrdinní ruští piloti a letadla, o čemž média mlčí.

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

Jak se zvyšuje kvalita internetového připojení, obohacuje se i obsah dezinformačních mailů – řada z nich tak už neobsahuje jen prostý text, ale také obrázky, prezentace, či dokonce videa. „Výrobci“ řetězových zpráv se ovšem nestrefují jen do EU, NATO nebo covidové pandemie. Jejich oblíbeným terčem jsou i české demokratické opoziční strany – třeba ODS nebo Piráti. Naopak politici jako Andrej Babiš, Miloš Zeman, Tomio Okamura nebo Jaroslav Foldyna jsou v mailech obvykle vyzdvihováni a obhajováni.

„Fenomén řetězových e-mailů je překvapující především svým podceňovaným dosahem. Ovlivňuje desetitisíce lidí, což je srovnatelné s dosahem celostátního tištěného deníku střední velikosti. Celkové vyznění těchto zpráv směřuje stejným směrem, jakým míří ruská zahraničně-politická propaganda – proti jednotě EU, proti NATO, proti USA. Podle výzkumu organizace Elpida a Nadace O2 z roku 2018 se s řetězovými maily setkalo přes 90 % seniorů a 20 % z nich přiznává, že se podílí i na jejich dalším přeposílání,“ uvádějí na svých stránkách Čeští elfové, kteří zároveň tvrdí, že členy jejich spolku jsou například lékaři, učitelé, policisté nebo vojáci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]