Dezoláti a milovníci Ruska se sešli. A moc jich nebylo

()

Sotva třetinu Václavského náměstí zaplnili fanoušci Ruska, aby na demonstraci předstírali, že je trápí ceny energií. Tentokrát už není třeba si nic nalhávat, každý účastník věděl, do čeho jde a za jaké situace. A v tomto duchu se také setkání, které bylo daleko méně úspěšné než to předchozí, neslo.

O tom, jak uvažují účastníci podobných akcí, vypovídá už jen začátek. „Náměstí je plné!“ vykřikl na úvod organizátor a dav mu freneticky tleskal. Ani omylem to nebyla pravda, ale vůbec nikdo si s žádnou zbytečnou pravdou nelámal hlavu. A od toho se ostatně odvíjely i projevy řečníků, například Miroslava Ševčíka, který ze strachu o práci zdůraznil, že je na místě čistě za sebe, a pak vykládal ekonomické nesmysly. Ale nikoho to vůbec nezarazilo.

Nenávist vůči vládě Petra Fialy, útoky na Evropskou unii, vulgární transparenty, rádobyvlastenectví, samozvaní odborníci, kteří povětšinou říkali nesmysly. Poškození Nord Streamu označili za „teroristický čin“, ale samozřejmě nebylo zmíněno, že v podezření je pochopitelně hlavně Rusko. Mnozí se nejspíše také cítili jako rockové hvězdy, třeba takový politik hnutí ANO pan Skalický. A vůbec nejhorší pro každého, kdo má Českou republiku opravdu rád, bylo poslouchat to falešné skřehotání české hymny Tomáše Ortela.

Řečníci neustále omílali, že dorazili lidé ve větším počtu než minule. Matematika jim jde podobně jako ekonomika, takže současných cca 15 tisíc účastníků považují za vyšší počet než minulých – možná – 70 tisíc. Žádné odsouzení ruské agrese na Ukrajině kromě prázdného „Chceme mír“. Žádné ohrazení se proti tomu, že na místě sbírá podpisy ruský kolaborant a vítač sovětských vojsk z roku 1968 Josef Skála. A proč ne? Vždyť tohle byla skutečně jejich demonstrace. Lhářů, dezolátů, nácků a ruských švábů.

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články