Diag Human: Jak dopadne nejdelší obchodní spor v českých dějinách, ještě jisté není.

Eric Drooker

I když čeští politici už čtvrt století ujišťují veřejnost, že nároky firmy Diag Human v podstatě neexistují, poslední události ukazují opak. Dne 18. května v Londýně skončila mezinárodní investiční arbitráž, podle níž má Česká republika zaplatit firmě Čechošvýcara Josefa Šťávy zhruba 15,5 miliardy korun – za to, že neochránila jeho investice spojené s lukrativním obchodem s krevní plazmou.

Další stovku milionů by mělo Česko zaplatit jako náhrady procesu. Americké advokátní kanceláři Arnold & Porter, která ČR u sporu v Londýně zastupovala, už Česko poukázalo zhruba 60 milionů korun. Spor s Diag Human je tak nejen velmi dlouhý – táhne se od roku 1996 – ale i nákladný. Na případu dokázala za tu dobu vydělat řada lidí. Mezi nimi i současný ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Ten byl v roce 2002 na čas jmenován právním zástupcem státu v této kauze; za své služby a zpracování znaleckého posudku, v němž doporučil ve sporu pokračovat, inkasoval pět a půl milionu korun.

Dosud nejvíce peněz v kauze zatím získal sám Josef Šťáva. Česko mu už v roce 2003 vyplatilo necelých 327 milionů korun. V poměru k tomu, o co se hraje nyní, jde však jen o drobné. Nešlo tehdy ani o konečnou sumu, ani o konec sporu. O dvacet let později se počítadlo ­nároků zastavilo na nece­­lých 16 mi­­­liardách korun. Suma se skládá z částky 8,3 mld. Kč přiznané Šťávově firmě už v roce 2008 v předchozí domácí obchodní arbitráži, a z úroků 7,2 mld. Kč počítaných ke dni 19. května 2022. Původní ­požadavek Diag Human pro zahraniční arbitráž o ochraně investic zněl dokonce na ­52 mi­­liard.

Z milionů jsou miliardy

Vláda už oznámila, že se proti verdiktu arbitráže odvolá k Vrchnímu soudu v Londýně (právě v hlavním městě Spojeného království arbitráž probíhala) – což je jediná možnost, která se ve věci ještě nabízí: „Ministerstvo financí nález v rozsahu přes 330 stran pečlivě analyzovalo a s jednomyslným souhlasem vlády podává návrh na zrušení nálezu k Vrchnímu soudu v Londýně.“

To, jak zcela odlišné jsou postoje obou stran, ilustruje detail s tím spojený. Diag Human tvrdí, že „podle anglických zákonů lze stěžovateli…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články