Diagnóza rakovina: Každoročně umírá 1,3 milionu lidí, EU s tím musí bojovat

Ilustrační foto (pixabay)

Ilustrační foto | FOTO: pixabay

Na úvod pár čísel. Od počátku pandemie covidu-19 zemřelo v Evropě přibližně 1,4 milionu lidí. Rakovina je v Evropě příčinou 1,3 milionu úmrtí ročně, z toho 6000 dětí. Kromě toho se každoročně obrátí naruby život dalším 2,7 milionům lidí, kteří tuto diagnózu uslyší od svého lékaře. 

Covid-19 a rakovina nemají společná jen tato děsivá čísla. Stejně tak mohou obě nemoci postihnout kohokoli bez ohledu na jeho sociální postavení nebo místo, kde žije. V září 2020 jsme v Evropském parlamentu zřídili zvláštní výbor, který měl jasně říct, co může Evropa udělat pro to, aby rakovinu porazila. Teď máme jasné cíle a úkoly před sebou. Stejně jako v případě vakcín proti covidu-19 by Evropská komise měla podporovat evropský systém společného zadávání veřejných zakázek, díky němuž bude i léčba rakoviny dostupnější jak pro pacienty, tak pro naše systémy zdravotní péče. Evropa musí sdílet přístup k lékům a musí motivovat k průlomovým inovacím, jako tomu bylo v případě koronavirových vakcín.

EU může také přispět k prevenci, včasnému odhalení a léčbě tím, že podpoří výzkum financováním z více než 95 miliard eur, které jsou k dispozici v programu Horizont Evropa. EU může také odstranit překážky pro přístup k údajům pro výzkum, které nyní zpomalují řešení léčby vzácných druhů rakoviny, z nichž mnohé postihují děti. 

V neposlední řadě – aby byla zajištěna léčba šitá na míru všem pacientům, měl by mít každý členský stát alespoň jedno specializované centrum pro děti a mladistvé trpící rakovinou. A pokud to bude nutné, zkušenosti s covidem-19 také ukázaly, že přeshraniční spolupráce v oblasti léčby může mít zásadní vliv na záchranu životů.  

Životy onkologických pacientů a podpora jejich pečovatelů potřebují naše nejlepší společné úsilí. V současné době bohužel stále existují občané první a druhé kategorie, protože ve východní Evropě mají pacienti o 30 % menší šanci na uzdravení než pacienti v západní Evropě. Jako zákonodárce EU chci přispět k tomu, aby se v boji proti rakovině nebral ohled na sociální postavení nebo hranice.

Evropa může spojit úsilí, znalosti a peníze. Stejně jako Evropský parlament se musí vedoucí představitelé shodnout na tom, že Evropa může porazit rakovinu společně.

Autor je europoslanec za TOP 09, člen frakce EPP v Evropském parlamentu

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články