Dialog civilizací aneb Ruská propaganda kam jen oko dohlédne

Eric Drooker

Oba dosud žijící prezidenti České republiky se v minulých dnech účastnili konference Dialog civilizací pořádané blízkým přítelem a spolupracovníkem Vladimira Putina, ruským podnikatelem Vladimirem Jakuninem. V kontextu současného geopolitického rozložení světa lze již samotnou účast významných politiků ze země, která patří do struktur EU a NATO, považovat za alarmující. V případě Zemana a Klause nejde o nic nového. Skutečnost, které bychom ale měli věnovat zvýšenou pozornost, je pozadí rhodské konference. Wilfried Martens Centre (WMC) ve své studii „Medvěd v rouše beránčím“ upozorňuje, že Dialog civilizací je organizace, která koordinuje všechny ruské think-tanky po celém světě, které se zaměřují na šíření propagandy.

Prezidentu Zemanovi a jeho nejbližším spolupracovníkům, u nichž všech bylo prokázáno napojení na Rusko, pravděpodobně dělá radost, že jsou na Rhodos opakovaně zváni. Být hlavním řečníkem na konferenci bylo možná pro Miloše Zemana tou nejvyšší metou. Lidem, kterým leží v mysli prozápadní orientace naší země, to však dělá skutečné starosti. Dialog civilizací totiž není osamocenou akcí, která se koná jednou za dva roky na slunném řeckém ostrově. Dala by se spíše označit za prezentaci úspěchů, ke kterým ruská propaganda za ty dva roky dospěla. A náš prezident je jejím hlavním řečníkem.

Analytici WMC mapují způsoby šíření ruské propagandy v zemích Evropské unie, k němuž dochází pomocí nevládních organizací a think-tanků. Tyto organizace mají podle nich za úkol zvrátit obecné mínění v Evropě ve prospěch Ruska, jeho politiky a zahraničně-politických postupů, jako je anexe Krymu, vojenské operace na východě Ukrajiny nebo angažmá v Sýrii.

Mezi nástroje kremelské propagandy patří podle studie WMC třeba vládou podporované nevládní organizace, které sídlí v Rusku, ale mají pobočky po celé Evropě. Tyto organizace se zaměřují na rusky mluvící obyvatelstvo a nabízejí účelové granty na podporu šíření ruské kultury a politických myšlenek. Tyto organizace podporují vysoce postavení ruští politici, mezi nimi i ministr zahraničí Lavrov, s nímž za časté před zraky novinářů rozmlouvá prezident Zeman.

Ruská vláda dále podle studie analytiků WMC spolufinancuje dobře zavedené evropské think-tanky, aby si tak vytvořila vliv na politiky v dané zemi. Dialog civilizací se sídlem v Berlíně se dá označit za polooficiální ruský think-tank, který zastřešuje všechny podobné organizace po celém světě.

Rusko zneužívá přirozeného pluralitního prostředí demokratických zemí a posiluje ta mezní stanoviska, která nepodporují evropské hodnoty. Nabízí „silného lídra“ v podobě Vladimira Putina proti slabým západním politikům a „tradiční hodnoty“ proti multikulturalismu a morálnímu liberalismu.

Hlavním poselstvím ruské propagandy je podle závěrů studie diskreditovat Spojené státy, představovat je jako hlavního nepřítele jak Ruska, tak i Evropy. Jejím cílem je rozbít Evropskou unii a Severoatlantickou alianci a vytvořit „panevropské partnerství nezávislých národů s osou Moskva – Berlín – Paříž“. K tomuto účelu pomáhá také mnoho českých organizací napojených na Rusko, třeba Ne základnám, Přátelé Ruska nebo Skuteční přátelé Ruska. Tyto organizace aktivně vystupují proti Severoatlantické alianci a Evropské unii na svých demonstracích.

Jak do tohoto úsilí ruské propagandy zapadá prezident Zeman? Perfektně! Jeho úsilí nejen v mezinárodní, ale i v domácí politice dokonale odpovídá cílům ruské propagandy, jak je popsali analytici WMC.

Zemanův postoj k válce na Ukrajině je konzistentně proruský. Zcela v souladu s ruskou propagandou označuje všechny ukrajinské bojovníky za demokratické směřování své země za fašisty. Jeho pohled na uprchlickou krizi už podle zahraničního tisku překonal i extrémní postoje maďarského premiéra Orbána. V domácí politice se pasoval do role zastánce „tradičních hodnot“ a v rámci boje za jejich udržení zastává vyloženě šovinistická stanoviska (třeba v otázce inkluzívního vzdělávání).

Zemanovo volání po referendu o vystoupení z Evropské unie a Severoatlantické aliance je velmi nechutné a populistické zneužití demokratického aparátu naší země a má za účel jediné: Aby se podařilo dosáhnout cílů ruské propagandy na našem území a abychom byli vyrváni z těchto dvou institucí, které nás udržují v rámci západních struktur. Je to vlastně taková třešnička na dortu jeho úsilí a test české společnosti, co všechno si k ní může prezident dovolit.

Na závěr nabízí studie WMC několik směrů, kterými můžou společnosti zasažené ruskou propagandou bojovat o znovunabytí sebevědomého a suverénního postoje a propagandě se postavit. Za všechny zdůrazněme potřebu podporovat občanskou společnost a média, aby sledovala změny v rozhodování a hlasování jednotlivých evropských politiků, které mohou být výsledkem právě ruské propagandy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner