Die Zeit: Babišův střet zájmů je obrovský a má evropský dosah

Eric Drooker

Střet zájmů českého vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše je obrovský a má evropský dosah, píše ve svém dnešním vydání německý týdeník Die Zeit v rozsáhlém článku nazvaném „Přelet nad Čapím hnízdem“ („Einer flog übers Storchennest“). Babišovy firmy podle odhadů expertů, na něž se týdeník odvolává, získaly v prvním roce jeho úřadování na ministerstvu financí o 50 procent vyšší dotace. Die Zeit také srovnává Babiše s republikánským kandidátem na amerického prezidenta Donaldem Trumpem.

Die Zeit v celostránkovém článku připomíná řadu kontroverzí kolem českého vicepremiéra, včetně dotací pro farmu Čapí hnízdo, které nyní prověřuje česká policie i evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF). „Bez ohledu na to, jak vyšetřování dopadne, jedno je už teď jasné: Účast firemního mogula na vládě s sebou nese obrovský střet zájmů evropského dosahu,“ píše list.

Připomíná přitom, že na jedné straně Babišův Agrofert získává miliony eur z evropských dotací a na straně druhé Babišův ministerský úřad na rozdělování peněz dohlíží. S odvoláním na české novináře, které nespecifikuje, Die Zeit také píše, že zatímco mezi lety 2004–2013 získaly Babišovy firmy v Česku na dotacích 160 milionů eur, zatímco jen za poslední dva roky, kdy je ministrem financí, to bylo 92 milionů eur.

Screenshot 2016-08-04 14.17.31

Týdeník cituje předsedkyni výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleovou, podle níž je odpověď na to, zda Babiš v politice sleduje vlastní finanční zájmy, „životně důležitá pro bezpečnost evropských peněz“. K evropským financím podle ní musí mít všichni stejný přístup.

Babiš německému týdeníku střet zájmů přiznává, tvrdí ale, že ho nezneužívá a při hlasováních, která se týkají jeho firem, se zdržuje. Europoslankyně Grässleová, která ho opakovaně kritizovala, prý nemá ráda Česko, zopakoval Babiš své dřívější tvrzení.

Český vicepremiér a šéf hnutí ANO se v článku dočkal i srovnání s republikánským kandidátem na amerického prezidenta. „Svým způsobem je Babiš českou odpovědí na Donalda Trumpa – s tím rozdílem, že Babiš už dosáhl cíle,“ píše týdeník s tím, že Babiš ke svému vzestupu umně využil širokou nespokojenost Čechů s politickým establishmentem.

Dodnes staví český ministr financí na tom, že se prezentuje jako protipól politiků, které označuje za zkorumpované, uvádí list. „Jako Donald Trump slibuje Babiš řídit stát jako firmu,“ naráží Die Zeit na jedno z nejznámějších hesel vicepremiéra.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]