Dietní kola dokáže během hodiny člověku uškodit hned několikrát, tvrdí expert

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Najde se mnoho lidí, kteří při redukci své váhy sáhnout po dietních limonádách. Převážně to bývá cola, konkrétně její verze bez cukru, co má pomoci, aby si hubnoucí člověk mohl dopřát svůj oblíbený nápoj a přitom neporušoval zdravou životosprávu. Jak se ovšem ukazuje, dietní cola může napáchat víc škody než užitku.

Přestože pojem “dietní” v názvu oblíbené limonády působí dojmem, že pomáhá k hubnutí, zřejmě tomu tak není. Některé studie podle deníku Daily Mirror totiž tvrdí pravý opak, tedy, že po pití dietní coly může dojít k nárůstu hmotnosti.

(Týdeník FORUM)

Zjištění odborníků, publikované v časopise Current Atherosclerosis Reports, zase upozorňuje, že některé tyto nápoje mohou přispívat k riziku vzniku cukrovky druhého typu.

Účinky vypití plechovky dietní coly se podle lékárníka Niraje Naika, známého na internetu pod nickem The Renegade Pharmacist (Odpadlý lékárník), projevují v průběhu první hodiny hned několikrát. 

Po prvních deseti minutách podle Naikova výzkumu, který proběhl již v roce 2015, trpí chrup. „Kyselina fosforečná napadá zubní sklovinu, zatímco umělá sladidla, jako je aspartam, zasáhnou organismus. Aspartam může spustit chuťové receptory a oklamat vaše tělo, aby si myslelo, že právě zpracovalo cukr,“ vysvětluje lékárník.

Naik dále tvrdí, že po 20 minutách se tělo člověka, který si dal “lehkou” colu, přepne do „režimu ukládání tuků“. Zmiňuje i The Nurses‘ Health Study, které spojují dietní limonády s vyšším rizikem vysokého krevního tlaku.

Po čtyřiceti minutách podle Naika může dojít ke krátkodobému opojení, „Potenciálně smrtící kombinace kofeinu a aspartamu vytváří krátkodobé návykové opojení podobné tomu, jak funguje kokain,” tvrdí odborník. „Uvolňují se excitotoxiny, které mohou mozek vyčerpat nadměrnou stimulací jeho neuroreceptorů, zejména při pravidelné konzumaci,“ dodává.

()

Po rovné hodině se podle lékárníka stane přesně to, co si “pijan” dietní coly rozhodně nepřeje.“Na rozdíl od malého uspokojení z běžné coly může mít vaše tělo stále chuť na sladké. To způsobí, že pravděpodobně sáhnete po další limonádě, nebo ještě hůře, po nějakém jiném nezdravém jídle, které považujete za bezpečné, a cyklus pokračuje,” vysvětluje Naik.

„Plechovka dietní koly nikdy neuhasí žízeň, protože tělo spíše dehydratuje, než hydratuje. Nedostatek životně důležité vody může vést k zamlžení mozku, špatné koncentraci, únavě a pocitu podrážděnosti,“ přidává další nežádoucí dopady konzumace dietní limonády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články