Diktátor Lukašenko na BBC: pokřik arogantního a prolhaného mužika

Dva hráči v akci. Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin (commons.wikimedia.org/Presidential Press and Information Office/CC BY 4.0)

Dva hráči v akci. Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin | FOTO: commons.wikimedia.org/Presidential Press and Information Office/CC BY 4.0

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko není žádný prezident. Je to mocnář, který se ve funkci drží násilím a volebními podvody. Ty jsou tak ohromné, že si toho všimla už i Evropská unie, která je zvyklá vyjednávat s hodně nevábnými lidmi. Upozornil na sebe brutálním potlačením demonstrací proti jeho diktatuře, zatýkáním a vyháněním lidí ze země. V posledních dnech pak stále více dovážením lidí z východních zemí na hranici s Polskem.

Lukašenko poskytl rozhovor ruské redakci BBC. Ptal se ho Steve Rosenberg, moskevský korespondent BBC. Lukašenko to s ním měl obtížné, protože Rosenberg byl očitým svědkem toho, co se dělo za demonstrací v Bělorusku i na hranicích s Polskem. Kde Lukašenko vykládá, že něco bylo na videu, Rosenberg mu prostě opáčí, že tam byl a viděl to. Lukašenka to zjevně rozčilovalo. Přeskakoval z vykání na tykání, odváděl řeč od tématu, používal klasické whataboutismy, jak v Americe a Británii potlačují demonstrace, všichni jeho odpůrci jsou zrádci a nejsou to jeho odpůrci, ale odpůrci Běloruska.

()

Z celého rozhovoru, který byl velmi dlouhý, uveďme jen několik pasáží:

BBC: Uvedu vám několik čísel: od července bylo v Bělorusku zlikvidováno 270 nevládních organizací.

A. L.: Abych odpověděl na vaši otázku, neobtěžujte se: všechny ty šmejdy, které jste financovali, odstraníme. Aha, vy se obáváte, že jsme zlikvidovali vaše struktury, neziskové a nevládní organizace a další, které to financovaly. Na lidi, kteří pracovali pro Bělorusko, kteří pomáhali lidem, jsme nesáhli, ale lidé, kteří využívali vaší pomoci, dostávali od vás finanční prostředky a rozbíjeli vaše struktury, které jste viděli tady v Minsku – pokud jsme se někoho nezbavili, zbavíme se ho v nejbližší době…

BBC: Takže úřad pro práva osob se zdravotním postižením byl zrušen. A co centrum pro milovníky zvířat, je zbraní Západu proti Bělorusku?

A. L.: Jmenujete další úřad OSN. Vyjmenujte, co dělá. Z peněz, které měly jít na charitu, financovali protesty, najímali si právníky a tak dále. Je to jejich hlavní činnost? Nebo částečně Červený kříž a tak dále, jmenujte je také. A to, čemu říkáte zvířata, no, zní to jako obrázek, ale podívali byste se, co dělala? Mimochodem, to je pro mě novinka. Ale jsem si jistý, že to byla zástěrka, že chrání zvířata a že dostávají peníze na své živobytí a na zdejší revoluce. Ne pro revoluce, ale pro nepokoje. Takže se neskrývejte za slova „zvířata, která jsme zde podporovali“…

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

BBC: 270 nevládních organizací financovaných Západem pracuje proti Bělorusku?

A. L.: Nevím přesně, kolik poddůstojníků jste financovali, ale pokud byli zlikvidováni, znamená to, že k tomu byl důvod. Pokud si myslíte, že nějaká organizace, nevládní organizace byla zlikvidována nespravedlivě, nebo něco jiného – obraťte se, prosím, přímo na mě. Vyřeším to do čtyřiadvaceti hodin. Do čtyřiadvaceti hodin. A pokud byl někdo na tento seznam zařazen nezaslouženě, pokud se choval ke zvířatům laskavě, jak jste řekl, okamžitě ho na něj vrátíme. Okamžitě. Není tedy třeba lpět na slovech…

BBC: Kolik je v Bělorusku politických vězňů?

A. L.: Nemáme žádné politické vězně! Copak jste to neslyšeli?

BBC: Ani jeden!?

A. L.: Ani jeden, protože žádný takový paragraf neexistuje.

BBC: Není Maria Kolesnikovová politickým vězněm?

A. L.: Je to vaše agentka.

BBC: Proč je ve vězení?

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

A. L.: Protože porušila zákon. Jaký zákon porušila – nevím, jestli proběhl soud, nebo ne. Proběhne soud, přijďte si pro znění soudu. Víte, já nejsem ten, kdo vznáší obvinění, a nejsem ani soudce. Existuje soud, existuje zákon. Zákon je špatný, ale je to zákon a musí se dodržovat…

BBC: Vladimir Putin vám včera, myslím, doporučil, abyste mluvil s opozicí. Uděláte to?

A. L.: Podívejte, Vladimir Putin, nevím, jestli radil vám, nebo někomu jinému, ale mně nic neporadil. Mluvil jsem s ním více než hodinu a neslyšel jsem od něj žádnou radu. To je první věc.

Druhá věc, pokud jde o opozici. Nejednáme jen s opozicí, ale i s opozičníky, kteří mimochodem byli ve vězení v Okrestinu, dnes zakládají vlastní stranu. Myslím, že ji vytvoří, nevím. To je jejich věc. Mají jiný pohled na věc než já, vidí Bělorusko jinak. Nejsou však zrádci a nežijí v zemi za vaše peníze. Znáte Voskresenského, který má svůj vlastní názor, ale jsou to vlastenci a s touto opozicí, ať už je její názor jakýkoli, vedeme dialog a budeme s ní jednat… Ale v Litvě, v Polsku a ve vaší zemi sedí uprchlíci, zrádci – myslím, že Sannikov sedí v Londýně, zeptejte se ho – a oni je financují a živí, vy je podporujete…

Jan Křesadlo. (cs.wikipedia.org)

Pro mě, pokud chcete znát můj názor, je Navalnyj zkorumpovaný člověk a Putin si s ním nikdy nesedne k jednacímu stolu. Není to Putinův odpůrce, je to zrádce ruských zájmů, rozumíte? A jako opoziční stranu má komunisty. Je to opoziční strana, částečně i vůči Putinovi. S komunisty vede dialog, hovoří s nimi. Stejně tak já: s těmi, kteří jsou na venkově, a s vlastenci – jsem připraven mluvit s každým, ať už prosazuje jakýkoli názor. Navíc Tihanovskij, Babariko a další podobní – byl jsem za nimi ve vazební věznici a mluvil jsem s nimi. Jmenujte nějakého prezidenta, který by něco takového dokázal. Všichni, kteří jsou v naší zemi a chtějí Bělorusku prospět, jsou připraveni s námi zítra mluvit.

BBC: A jak se dá vyjednávat ve vězení?

A. L.: Nebudu mluvit se zrádci. A jak ve vězení – běžte se podívat. Nyní budete posláni do vězení a uvidíte, zda je to dobře, nebo špatně.

BBC: Je to hrozba?

A. L.: To je rada pro tebe. Ptal ses mě na vězení a já ti říkám: jdi do místnosti, kde jsem byl, a uvidíš, co je dobré a co špatné.

BBC: Mám pocit, že každého, kdo proti vám vystupuje, své odpůrce, nazýváte zrádci nebo nepřáteli. Proč?

A. L.: To nejsou moji zrádci, Steve, to jsou zrádci běloruského státu! Utekli do zahraničí a sedí tam. Proč utekli, odpovězte mi na tuto otázku. Vím, co řeknete. Bojí se, že? Bojí se odvety, uvěznění, že?

BBC: To je dobrý důvod.

A.L.: Ptám se tě, jestli jsi mi chtěl odpovědět na tohle? Řeknu vám: pokud bojujete za lid, pokud jste připraveni bojovat za lid, revolucionáři – bojujte! Všichni revolucionáři ušli dlouhou cestu. Poslouchejte, v roce 1994 jsem byl postřelen na východní hranici. Copak to nevíte? Byl jsem postřelen, ale nevzdal jsem se. Šel jsem do toho naplno a lidé mi věřili. Proč utekli? Protože na rozdíl od těchto uprchlíků je živíte, oblékáte, žehlíte, čistíte, perete. Raději jim [uprchlíkům] dáte peníze, než abyste tam ty uprchlíky nechali. To je ten rozdíl… Vždycky jsem se choval k Božím bližním s úctou, vždycky jsem říkal, že bližní jsou Boží, člověk si je nemůže vybírat. Vytvořili jsme Litevcům, Lotyšům nějaké problémy? Nikdy. Proč jste loni přišli do našeho domu a snažili se ho zničit? Proč? Proč se zajímáte o naše volby? Nevměšujeme se do dění ve Spojeném království ani v Americe. My se do vašeho domu nevměšujeme – proč jste přišli do našeho domu a začali ho bourat a ničit? Proč jste to financovali? … Všichni vůdci byli financováni Západem. Jinak by tam dnes nenašli útočiště. Všichni tam sedí. Proč utekli tam, kam byli vysláni a financováni? Podívej, Steve, co mi to říkáš? Všichni tiší, chromí, řetězoví – máte je! Proč? Protože jsou to vaši lidé a vy jste je financovali. Ne že by utekli do Číny – tam by je nepřijali, protože s nimi nemají nic společného. Proč se vyjadřujete tak nejasně? To víte velmi dobře! A vy mi vyčítáte „represe, represe“. Co jste ode mě očekávali? Musel jsem chránit svou zemi a svůj lid. A já jsem to udělal.

Tolik Alexandr Lukašenko. Komentovat to ani není třeba. Je to blázen, nebo naprostý gauner. Možná obojí najednou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]