Díky Kalouskovi za vše, byl bezkonkurenční rétor i nejlepší ministr financí. Poslanci komentují jeho odchod ze sněmovny

Miroslav Kalousek (TOP 09)

Miroslav Kalousek | FOTO: TOP 09

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek v úterý odpoledne po 22 letech složil svůj mandát poslance. Ve funkci ho nahradí středočeský radní Jan Jakob. Na jeho nenadálé rozhodnutí reagují poslanci napříč celým politickým spektrem.

Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně strany TOP 09, kterou Kalousek pomohl vybudovat, odcházejícímu poslanci veřejně poděkovala na svém twitteru. „Ráda bych Miroslavu Kalouskovi za všechnu jeho dosavadní práci poděkovala. Bude mi v PS chybět, protože jako rétor nemá konkurenci. Mirku, slibuji, že udělám vše, aby tuhle zemi už po volbách nevedl neschopný oligarcha. A jsem si jistá, že k tomu z pozice zakladatele svým umem dopomůžeš,“ vzkázala mu.

Podobně reagoval i spolustraník Vlastimil Válek. „22 let ve sněmovně. Mirek Kalousek bude na plénu chybět. Pro mě to bude vždycky otec zakladatel, kvůli kterému jsem mj. do TOP 09 vstoupil, a taky nejlepší ministr financí, jakého naše země dosud měla,“ myslí si.

FORUM 24 (archiv)

„V naší novodobé historii to byl objektivně jeden z nejlepších ministrů financí, který naši zemi provedl ekonomickou krizí a zvládl udržet stabilitu veřejných financí. Ano, i za to může Kalousek! A minimálně za to mu patří velký dík,“ sdělil ke složení mandátu europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Pražský zastupitel za TOP 09 Martin Dlouhý ocenil Kalouskovy politické schopnosti. „Díky Mirkovi Kalouskovi za vše, co udělal pro TOP 09. Jeho řečnické schopnosti a ostrý humor byly ozdobou poslanecké sněmovny,“ napsal na twitteru.

„Je to člověk, který dělá věci naplno, takže se to dalo čekat, ale samozřejmě mě to překvapilo. Je to výrazná osobnost, měl jasné názory a byl výborným řečníkem. Sněmovna přichází o výraznou osobnost,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. Nemyslí si, že by jeho odchod negativním způsobem ovlivnil koalici ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Odchod ze sněmovny se dotkl i lidoveckého poslance Jana Bartoška. „Rozloučil se s námi slovy ‚mějte se moc fajn‘. Po 22 letech odchází mistr řečnického umění a výborný stratég. Nezbývá mi, než mu poděkovat. Děkuji ti,“ nechal se slyšet. Podobně reagoval i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Jeden z historických momentů sněmovny. I když jsme spolu mnohokrát nesouhlasili, tak vyjadřuji respekt k jeho politickému nadání, rétorickým a argumentačním schopnostem. Díky za to dobré, co ve své práci pro Českou republiku udělal.“

Europoslanec Tomáš Zdechovský za KDU-ČSL ocenil dnešní odchod jako výrazné politické gesto. „Asi jsem to tak trochu čekal, protože jeden náš společný kamarád mi to včera naznačil. Nicméně i tak jsem čekal, zda to bude dnes pravda. Dovol mi za nás za všechny poděkovat za vše dobré, co se Ti v politice povedlo. Dnešní gesto je gesto chlapa! Díky za něj,“ napsal.

Na odchod výrazného pravicového politika reagoval i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Mirek Kalousek končí po 22 letech ve sněmovně. Respekt! Tisíckrát jsem s ním nesouhlasil, ale vždy to byl vtipný, i když tvrdý soupeř. Hodně štěstí!“ popřál mu.

„Ze sněmovny odchází člověk, který v české politice byl NĚKDO. Dokázal s humorem smetávat protiargumenty, stál si za svými názory a vždy rád pomohl. Mirku, děkuji Ti za všechny rady a přeji Ti všechno nejlepší do další etapy života,“ okomentovala poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. Místopředsedovi TOP 09 Lukáši Otysovi bude Kalousek chybět. „Neúnavný bojovník za vyrovnané rozpočty, skvělý rétor a otec zakladatel TOP 09. Díky za vše a věřím, že Tvůj um a rady pomohou vyvést zemi z marasmu neschopné vlády,“ uvedl.

Jan Farský (STAN) považuje událost za velkou ztrátu. „Respektuji rozhodnutí, ale je to ztráta. Pro sněmovnu i demokracii. Hodně sil a štěstí v dalším konání, Mirku. A díky!“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]