Diplomatický skandál. Lidé kolem Zemana měli katarského emíra uvést v omyl

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání, prezident Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky)

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání, prezident Miloš Zeman | FOTO: Kancelář prezidenta republiky

Kancelář prezidenta Miloše Zemana způsobila obrovskou diplomatickou ostudu. Lidé kolem české hlavy státu totiž měli uvést v omyl katarského emíra, který dorazil do Prahy kvůli probíhajícímu evropskému summitu. Setkání s evropskými státníky a účast na summitu mu měli slíbit právě lidé kolem prezidenta. To však narazilo na nesouhlas Evropské komise. Deníku FORUM 24 to sdělil zdroj z okruhu osob, které zodpovídají za české předsednictví v Radě EU.

Vládce Kataru Tamim bin Hamad Sání do Česka dorazil v úterý, ve středu však nečekaně odletěl, upozornil Deník N. Podle ředitele hradní diplomacie Rudolfa Jindráka bylo důvodem to, že Brusel neodsouhlasil účast katarského emíra na čtvrtečním neformálním summitu evropských zemí. Emír nechtěl dále v Praze zůstávat, protože mu bylo Bruselem přes Úřad vlády definitivně potvrzeno, že nemůže být řádnou součástí dnešního summitu,“ prohlásil ve čtvrtek Jindrák.

(Týdeník FORUM)

Zamlčel však, že hradní kancelář katarskému emírovi slíbila, že se bude moci v Praze setkávat s evropskými politiky. Namísto toho se sešel pouze s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Petrem Fialou (ODS) a několika ministry české vlády. Delegace evropských zemí neprojevily o setkání výraznější zájem. Tamim bin Hamad Sání měl proto uražený odcestovat dříve, než měl v plánu, prozradil zdroj deníku FORUM 24. Katarský emír byl pouze hostem prezidenta Miloše Zemana, průběh návštěvy navíc nebyl dopředu konzultován s vládou.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček takový průběh odmítl. Na dotaz deníku FORUM 24 odpověděl pouze zopakováním verze šéfa hradní diplomacie Jindráka, který zároveň popřel, že by se emír urazil. Zdůraznil, že bilaterální schůzka se Zemanem se uskutečnila v přátelské atmosféře, a označil ji za skvělou. 

Čtvrtečního neformálního zasedání Evropského politického společenství se na Pražském hradě účastní přes čtyři desítky státníků z celé Evropy. Pozvánku vedle států Evropské unie dostalo sedmnáct dalších zemí včetně Británie, Ukrajiny či Turecka. V pátek pak na historicky první schůzku lídrů Evropy v tomto formátu naváže neformální summit Evropské unie.

Historicky první summit Evropského politického společenství se uskutečnil na Pražském hradě (Úřad vlády / se souhlasem)

Téma katarského emíra v souvislosti s Kanceláří prezidenta republiky rezonovalo už letos v březnu. Vedoucí hradní kanceláře Vratislav Mynář tehdy odletěl do Kataru z pověření prezidenta Miloše Zemana. O jeho cestě ani programu však předem nevědělo ministerstvo zahraničí ani vláda, tedy orgány odpovědné za zahraniční politiku České republiky.

„Jednalo se o běžnou pracovní cestu, kterou pana kancléře pověřil prezident republiky. Jejím cílem bylo osobně doručit oficiální pozvání katarského emíra na návštěvu do Česka,“ napsal tehdy Vít Novák z Kanceláře prezidenta republiky. O uskutečnění takové cesty podle něj prý nebyla prezidentská kancelář povinna informovat Úřad vlády.

Mluvčí vlády Václav Smolka i mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do odmítli tehdy Mynářovu cestu komentovat. Předseda senátního výboru pro zahraniční věci Pavel Fischer označil cestu hradního kancléře do Kataru za skandál a vážné porušení ústavních povinností. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články