Diskusní večer KOD: Naše svoboda po třiceti letech

Klub na obranu demokracie

Debata KOD | FOTO: Klub na obranu demokracie

Klub na obranu demokracie pořádá 11. listopadu 2019 debatu na téma: co můžeme udělat, aby se to, v čem dnes žijeme, začalo zase o něco víc podobat svobodě a demokracii?

V pátek 11. listopadu 1989, tedy v předvečer zhroucení komunistického režimu, požádala nezávislá skupina Demokratická iniciativa Federální ministerstvo vnitra ČSSR (tehdy ještě bolševické) o registraci jako politická strana. Jako politická strana nezávislá, rozuměj nezávislá na tehdejším systému tzv. Národní fronty. Žádosti se věnovala se zájmem média, která tehdy stálo za to poslouchat: Svobodná Evropa,  Hlas Ameriky a BBC.

Demokratická iniciativa tehdy už nějakou dobu usilovala o to, aby v disentu vznikly zárodky demokratických politických organizací. Ještě v říjnu 1989  to však mnozí považovali za předčasné. Proto šla sama příkladem vstříc.

Kromě toho jsme letos vzpomínali, že před deseti lety zemřel iniciátor a předseda Demokratické iniciativy Emanuel Mandler.

Řada členů Klubu na obranu demokracie (včetně mne) se kdysi na činnosti Demokratické iniciativy podílela. I proto jsme se rozhodli uspořádat letos 11. listopadu, tedy přesně v den, kdy jsme v roce 1989 žádost poslali, diskusní večer. Nebude se ovšem týkat ani tak minulosti, jako především dneška. Jak to, v čem dnes žijeme, koresponduje s očekáváními a nadějemi, s nimiž jsme vstupovali před třiceti lety do svobody a demokracie? A hlavně: co můžeme udělat, aby se to, v čem dnes žijeme, začalo svobodě a demokracii zase o něco víc podobat?

Diskusní večer se uskuteční v pondělí 11. listopadu 2019 od 18.00 hod. v barokním refektáři Dominikánského kláštera sv. Jiljí, Jilská ul. 234/5, Praha 1 – Staré město. Večer krátce uvedu já, Bohumil Doležal (jako předseda KOD a někdejší místopředseda Demokratické iniciativy). Do panelu diskuse jsme pozvali politiky a publicisty,  kteří jsou kompetentní se vyjádřit k dnešní situaci: čestného místopředsedu TOP 09 a poslance Parlamentu ČR Karla Schwarzenberga, hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda, politologa a publicistu Jiřího Pehe a šéfredaktora internetového deníku FORUM 24 Pavla Šafra. Diskusi bude moderovat publicista a komentátor Adam Drda.

Prosím, přijďte. Pozvánku se všemi náležitostmi najdete zde. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner