Divadlo okolo Zemana je v koncích, potvrzuje Ovčáčkovo běsnění

Prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček (ČTK)

Prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček | FOTO: ČTK

Od začátku týdne se Jiří Ovčáček relativně držel. Jako mluvčí prezidenta informoval veřejnost o tom, že prezident na ARO nebo JIP poobědval meruňkové buchty a poručil si vinnou klobásu. Ostrou kritiku okolí prezidenta příliš nekomentoval. Až do pátku. Včera se rozjel. Těžko říci, co bylo spouštěčem. Zda informace od policie, že k prezidentovi bude pouštět jen toho, koho povolí lékař, nebo důkaz, že předseda sněmovny Vondráček o setkání s prezidentem lhal, či vyšetřování podezřelého podpisu Zemana.

Každopádně Jiří Ovčáček už to v pátek nevydržel a sypal jeden tweet za druhým tak, jako když kdysi útočil na Bohuslava Sobotku nebo na Jiřího Drahoše. Tentokrát ale obviňoval všechny kritiky Zemana, bušil do opozičních politiků, dovolával se modliteb a samozřejmě oslavoval Zemana.

Koalice SPOLU ()

Kejkle, které Ovčáček s Mynářem páchají okolo Zemana, a mlčení nebo lži v klíčových otázkách stále více nutí senátory a poslance, aby se pokusili Zemanovi odebrat prezidentské pravomoci. Toho se Ovčáček a spol. evidentně bojí: „Článek 66 je určen pro situaci, kdy je prezident v kómatu nebo unesen. Pokud by byl hrubě zneužit proti člověku, který normálně komunikuje a myslí, prezident se fakticky stane státním vězněm. Absolutně izolován od všech, vydán na milost a nemilost uchvatitelům Hradu,“ napsal Ovčáček. Současně ale odmítá doložit, že prezident v kómatu není.

Samozřejmě si také tradičně poplakal: „Neskutečná faleš! Prý jim jde o „ochranu pana prezidenta“. Jde jim jen o to, pana prezidenta zbavit možnosti rozhodovat, jeho zdraví je vůbec nezajímá. A k tomu, aby pana prezidenta zcela izolovali, potřebují odstranit z jeho blízkosti každého, kdo je usvědčí ze lži,“ tweetoval ublíženě Ovčáček.

Podobných sdělení vyprodukoval mluvčí prezidenta během pátečního odpoledne a večera celou řadu. Den potom uzavřel dojemným nářkem: „Pan prezident je úžasný člověk, statečný, moudrý. Jediné, co je pro mne teď důležité, je uzdravení pana prezidenta. A dál budu hrází těm, kteří zlořečí. Nechť si zlobu vybíjí na mně. Jak řekl jednou pan prezident: Jsi můj štít a meč. Avšak modlitba, to je to nejdůležitější.“ K těmto zajímavým informacím přiložil pan mluvčí fotografii, na které se s prezidentem objímají.

Co tohle všechno znamená? Dvě věci. Obyvatelé Pražského hradu mají obavy. Jejich hru s nimi nehraje policie ani lékaři v ÚVN. Policisté prezidenta chrání před jeho vlastními spolupracovníky. Navíc senátoři se stále více blíží k tomu, aby Zemana připravili o pravomoci. Druhým důvodem této hysterie může být jednoduše fakt, že stav prezidenta je skutečně velmi vážný a vyhlídky nejsou příliš dobré.