Novinky týkající se kauzy Čapí hnízdo zásadním způsobem rozradostnili zaměstnance premiéra Andreje Babiše. Radost na sociálních sítích šíří někteří poslanci, ozval se i mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka.
„Jsme rádi, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. Opět se ukázalo, že šlo o další účelové trestní oznámení, které nebylo opodstatněné. Mnoho let trval hon na čarodějnice bez jasného opodstatnění,“ sdělil Hanzelka serveru iRozhlas.cz.
„Ještě v neděli byl dozorový státní zástupce pro některé hrdinou, chybělo už jen říci – Šaroch na Hrad. Dnes, v pondělí, mu titíž lidé nemohou přijít na jméno a na Hradě by ho nechtěli ani jako vrátného,“ píše poslanec hnutí ANO Patrik Nacher.
Vyjádřila se také Babišova poslankyně Barbora Kořanová, která za svého šéfa srdnatě bojuje na Twitteru.
Tak jsme teď zase národ plný právníků, kteří nejlépe ví, jak měl státní zástupce rozhodnout. Nerozhodl tak, jak očekávala většinula uživatelů Twitteru a čtenářů Šafrova blogu Forum24, takže se nechal žalobce samozřejmě ovlivnit, koupit, zastrašit atd.
— Barbora Rázga (@koranova_b) September 2, 2019
A hovoří i mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. „Pan premiér má pravdu, že rozhodování státního zástupce se snažil ovlivnit Milion chvilek nenávisti. Jen si vzpoměnte, jak demonstrovali za to, aby Andrej Babiš skončil ve vězení, jak pořádali lidové soudy na náměstích.“
Policie vyšetřovala údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Návrh na obžalování Babiše podala letos v polovině dubna. Šaroch případ dozoruje od začátku, v minulosti zamítl stížnosti Babiše a dalších proti stíhání jako nedůvodné. Vyhověl naopak stížnostem místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí, jejich obvinění loni v květnu zrušil.
Babiš, který je od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Hrozí mu až deset let vězení. Stíhání čelí kromě Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Mayerová a Josef Nenadál.
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert. Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. Část opozice dlouhodobě považovala za neúnosné, že má Česko trestně stíhaného premiéra.