Divoký brexit přivře britské hranice cizincům z EU. Delší pobyt pouze na povolení

facebook London

Londýn | FOTO: facebook London

V Dolní sněmovně britského parlamentu se večer očekává rozhodující bitva o budoucnost Spojeného království. Poslanci budou znovu jednat o podobě odchodu z Evropské unie, pro který se Britové vyslovili v referendu z roku 2016. Odtržení je naplánováno na 29. března.

Parlament odmítl „rozvodovou“ dohodu, kterou s Evropskou unií vyjednala premiérka Theresa Mayová. Ministerská předsedkyně  minulé pondělí oznámila, že bude nadále usilovat o spořádaný brexit za podmínek dohodnutých s Bruselem. Podporu pro brexitovou dohodu chce zajistit vyjednáním dalších ústupků ohledně takzvané irské pojistky.

Archiv F24

Parlament bude hlasovat také o alternativních plánech dalšího postupu, které předkládají jednotliví poslanci. Některé z nich by mohly přinutit Mayovou i k odkladu brexitu. Samotná vláda předkládá neutrální návrh usnesení, podle kterého poslanci „zvážili“ vyjádření premiérky o dalším postupu. Klíčové tak proto budou právě pozměňovací návrhy.

Britské ministerstvo vnitra mezitím odtajnilo plán, podle kterého Londýn v případě divokého brexitu ukončí volný pohyb osob pro občany zbývajících členských zemí EU. Opatření se dotkne i Švýcarska a států Evropského hospodářského prostoru, který spolu se zeměmi EU tvoří také Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Pro pobyty delší než tři měsíce si cizinci z těchto zemí budou muset vyřídit přechodný pobyt.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner