Djokovič hrát může, ale je to chyba. Buď lže, nebo ohrožoval na zdraví ostatní

Novak Djokovič (Profimedia.cz)

Novak Djokovič | FOTO: Profimedia.cz

Australský soud rozhodl, že se Novak Djokovič může zúčastnit místního grandslamu. Srbský tenista uspěl se svým odvoláním proti deportaci, která byla nařízena kvůli jeho neočkování. Dokumenty, které měly pro Djokoviče zařídit výjimku, provázejí velké nejasnosti. Jak se totiž zdá, buď je tenistovo prosincové nakažení covidem vymyšlené, nebo sportovec nedodržel karanténu a ohrozil tak několik mladých lidí.

Tenista má povoleno opustit detenční hotel a připravovat se na Australian Open. Může mu v tom sice ještě zabránit ministr pro imigraci Alex Hawke, který má právo odebrat Djokovičovi víza, ale to je zatím pouze spekulace. Věc se má tak, že australští úředníci, kteří zamezili tenisové jedničce vstup do země, protože neměla potřebné dokumenty, které by jí dávaly výjimku ze zdejších přísných protiepidemických opatření, pochybili. Nedali Djokovičovi dostatek času, aby potřebné „papíry“ dodal.

()

To nyní tenista udělal a podle nové verze, podpořené srbskými úřady, byl 16. prosince pozitivně testován na covid-19, měl by tedy mít na turnaj povolen vstup. Jak se ovšem ukázalo, Djokovič se hned 17. prosince účastnil akce, na níž předával ceny svým mladým nástupcům. Bez respirátoru, v době, kdy měl být v izolaci, stejně jako každý nakažený člověk.

Existují tedy dvě verze, jak se vše událo. Buď je pozitivní test zfalšovaný a tenista nákazou koronavirem neprošel, nebo zcela nezodpovědně a s vědomím své nemoci navštívil veřejnou akci, na níž mohl nakazit mnoho dalších lidí. Tím se kauza kontroverzního Srba dostává do úplně jiného světla, protože nyní už nejde o to, jaký má světová jednička postoj k očkování, ale o to, zda nedošlo k podvodu, případně k veřejnému ohrožení zdraví dalších osob. Jak na tohle zareagují všichni ti, kteří si na sociálních sítích nasdíleli tenistovu fotografii s výkřiky o tom, že je hrdina?

Nyní je míček na straně australského ministerstva pro imigraci. Pokud nezasáhne, zřejmě se ozvou místní fanoušci. Ti jsou totiž velmi rozladěni z toho, že by měl nařízení v jejich zemi porušovat někdo jen proto, že je sportovní celebritou. Pokud se tedy Djokovič dostane na kurt, bude to jeho nejtěžší turnaj. Čeká ho totiž boj nejen proti soupeři, ale také proti naštvaným divákům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články