Dlouholetý šéf BIS Jiří Lang požádal o odvolání. Zůstane do výběru svého nástupce

ČTK

Odstupující ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang | FOTO: ČTK

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang požádal o odvolání z funkce. Na postu ale zůstane do doby, než vláda vybere jeho nástupce. Konkrétní termín odchodu ani výběru nástupce stanoven není. Langa jmenovala vláda do funkce šéfa civilní rozvědky před 13 lety, v tajných službách působí od 90. let. O jeho odchodu se mluví už několik měsíců.

ČTK

Lang požádal o odchod ze služby v dopise, který adresoval premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). O žádosti ale dnes jako první informoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Reagoval tak na informace médií o tom, že by Lang mohl být jedním z kandidátů na ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Dosavadní šéf NBÚ Dušan Navrátil by podle médií měl být odvolán. Chovanec uvedl, že o možným změnách v čele NBÚ nemá žádné informace.

Premiér informoval o Langově žádosti i místopředsedy vlády. „Žádný konkrétní termín stanoven není. Ředitel Lang bude svoji funkci vykonávat do doby, než vláda rozhodne v souladu se zákonem o jmenování jeho nástupce v čele BIS,“ uvedl Sobotka.

O odchodu Langa se mluvilo už loni na podzim, v říjnu pak byl povýšen z brigádního generála do hodnosti generálmajora.

Za Langova vedení se BIS nevyhnula několika skandálům. Na jaře 2012 čelila tajná služba kritice kvůli možnému úniku odposlechů hovorů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Odposlechy podle Mladé fronty Dnes (MfD) pořídila BIS v roce 2007, o dva roky později unikly do bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil bývalý šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.

BIS působí na území České republiky a jejím úkolem je získávat informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale také o činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku. Ředitele BIS jmenuje vláda po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny příslušném ve věcech bezpečnosti. Z výkonu své funkce je ředitel BIS odpovědný vládě, která ho též odvolává.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner