Dluhopisy, které mu nesou denně 246 tisíc, kupoval Babiš v době, kdy už byl ministrem

Andrej Babiš  (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

V době, kdy Andrej Babiš už byl odpovědný za řádný výběr daní, nakupoval sám dluhopisy své firmy Agrofert za stamiliony korun. Díky této operaci získává Babiš každoročně devadesát milionů korun (každý den 246 tisíc Kč), ze kterých nemusí zaplatit ani korunu daně. Premiér Sobotka v té souvislosti doslova napsal, že „Babiš ojebal stát“. Dosud však nebylo zřejmé, kdy Babiš dluhopisy nakoupil, zda to bylo před vstupem do sněmovny nebo až v době, kdy byl poslancem a ministrem. Druhá verze je správně. S informací, kdy transakce Babiše proběhly, přišel magazín Reportér.

Data, kdy Babiš nákup uskutečnil, jsou obsažena v dopise, který ministr financí poslal předsedovi sněmovny Hamáčkovi. Uvádí, že první část nakoupil v listopadu 2013, tedy měsíc po svém zvolení poslancem, tehdy zaplatil 1,3 miliardy korun ze svého účtu. Další část koupil 9. května, za 153 milionů, poslední v srpnu za  86 milionů.

Podle těchto potvrzení tak Babiš nakupoval dluhopisy své firmy už v době, kdy seděl na ministerstvu financí a byl odpovědný za to, že se podnikatelé v ČR nebudou vyhýbat povinnosti platit daně. Sám tak zřejmě činil. Paradoxní je, že současně v té době připravoval projekt elektronické evidence tržeb, kterým hlídá každého podnikatele v zemi, aby finanční správu důkladně informoval o každé tržbě a řádně zaplatil daň.

Zajímavé je, že Agrofert dluhopisy vydal už před koncem roku 2012, peníze však dostal částečně na podzim 2013, zbytek dokonce až v roce 2014. „Dluhopisy byly zaknihované, držené Agrofertem a ten jako by dlužil sám sobě. Potom je po částech prodával investorovi, což byl asi přímo pan Babiš. Zřejmě potřebovali splnit termín pro vydání dluhopisů za výhodných podmínek, což bylo do konce roku 2012. A zároveň ten investor, tedy pan Babiš, ještě neměl připravené peníze na jejich nákup,“ uvedl pro magazín Reportér Jiří Witzany, vysokoškolský pedagog a matematik vyučující teorii investic do cenných papírů, současně místopředseda strany SNK ED.

Korunové dluhopisy jsou jednou z hlavních kauz, které odstartovaly současné problémy Andreje Babiše. Ty vedly nejprve k ohlášení pádu vlády, následně k odvolání Babiše. To provedl premiér Sobotka v pátek. V úterý by Babiše měl oficiálně zbavit úřadu prezident Miloš Zeman.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]