DMITRIJ GLUCHOVSKIJ: Naše velké Rusko bez gatí

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Cena naší supervelmoci činí 30 dolarů. Třicet dolarů za barel ropy. Ropa klesla na třicet a všechno se zhroutilo.

Vláda neví, z čeho platit zaměstnance státního sektoru, regiony jsou odkázány na vlastní iniciativu – a můžeme jen poděkovat, že ještě nevzaly právo do vlastních rukou. Poslancům spadla čelist a z úst jim vytekla slina a prezident se zmůže jen na jedno: tvrdit, že je všechno v pořádku, všechno je dobré, že se vše vyvíjí přesně tak, jak bylo plánováno.

Třicet dolarů – to je cena hry na Oživení Průmyslu, hry na Zvedání se z kolen, na Návrat Impéria, na Ruský svět a Geopolitiku.

Náhle se ukazuje, že se nic neoživilo, že nikdo nevstal z kolen a ruský svět nesahá ani do Čečny, kde na lidi štvou vlčáky a prohánějí je bez kalhot na běžeckém oválu (autor odkazuje na ponižování rodinných příslušníků, jejichž příbuzní v zahraničí protestují proti režimu čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova – pozn. překl.). Nezahrnuje ale ani Moskvu, kde je takové chování považováno za odpovídající duchu doby.

Ukazuje se, že kromě neúnosně drahé ropy tu nebylo vůbec nic. Nic než lehce vydělané peníze, které si stát horečně sypal do děravých kapes. Peníze nezasloužené, peníze získané bez potu, a pokud krví, tak troškou krve těch lidí, ze kterých ji u vrtů a ventilů vyždímali jiní lidé.

Jistě, stýskalo se nám po říši, toužili jsme po velikosti. Když už nás Západ nemohl milovat, chtěli jsme, aby se nás alespoň bál, tak jako dřív. Ve vlastní zemi jsme zůstali bezmocnými a bezvýznamnými mravenci, ale nutně jsme se potřebovali pyšnit alespoň mraveništěm.

A znovu nás učili být na to mraveniště hrdí. Hrdí na velkolepé hemžení, jak se nespoutaně rozrůstá, jak bezuzdně rozrývá zem pod sebou a jak neúprosně se valí na okolní ekosystém. Který mravenec by se pro něco takového nenechal rozdrtit? Leda snad nějaký mravenec zcela postrádající vlastenecké cítění.

V televizi nám ukazovali vše: nejmodernější zbraně a bojeschopnou armádu, nastrojené dělníky v provozech prosperujících gigantických závodů, uhlazený Kavkaz, zářivé domky pro vojáky, hlavní město oděné do žuly, úctu světových státníků a shovívavý úsměv prezidenta, který sleduje tu velkolepou nádheru z výšky ptačí perspektivy coby vůdce hejna jeřábů.

Vůdcovi krajani se náramně hodili na vykonání jedné službičky: díky bilionu dolarů, které spadly z nebe, mohli předstírat, že se znovu zrodila supervelmoc. Metoda byla jednoduchá: kolonku „výdaje“ desetkrát nadhodnotili. Lidem se dařilo, i když ne úplně všem. Každý od cara dostal kopějku – důchodci, milionáři, lékaři a dokonce i hipsteři v upnutých kalhotách.

Každý dostal něco málo z ropných peněz a pořádnou dávku ropného opojení. Někdo uvěřil, že to bude jako v Sovětském svazu, jiný zase, že tu bude jako v Evropě.

Srovnávali jsme se ve všem s USA. Nestačilo nám být šlechtičnou (odkaz na Pohádku o rybářovi a rybce – pozn. překl.), my se chtěli stát druhým pilířem moci a velikosti na zemi, a to okamžitě! Slyšíte?! O-KAM-ŽI-TĚ!

No, a teď je barel ropy za třicet dolarů. V tento okamžik je naprosto jasné, kým jsme celou dobu byli. Banánovou republikou. Regionálním hráčem, který náhodou zbohatl díky přírodním zdrojům. Místním vládcem, který se vzmohl.

Neměli jsme se srovnávat s Obamou, ale s dalšími nám podobnými, ropou nasáklými „váženými lidmi“. Se Saúdskou Arábií, která vydává miliardy na wahhábismus, s Venezuelou a jejím celosvětovým bolívarismem, s Kazachstánem a jeho jedinečnou cestou. Přesně tam patří Rusko se svým ruským světem a obnovením impéria. Gatě dolů a šup na běžecký ovál! Přešlapovat na místě, zatímco civilizace mizí za obzorem.

Dmitrij Gluchovskij

Překlad Eva Romancovová a Lenka Benešová

Článek vyšel na webu Snob.ru.

■ ■ ■

Dmitrij Gluchovskij

Dmitrij Gluchovskij (36) je ruský spisovatel a žurnalista. Jeho tvorba je převážně v žánru sci-fi a magického realismu. V osmnácti letech publikoval v roce 2002 na svých webových stránkách knihu Metro 2033, kterou poskytl ke čtení zdarma. Tato kniha si celosvětově získala přes tři miliony čtenářů a v roce 2005 vyšla i v papírové podobě. Stala se rovněž předlohou úspěšné počítačové hry. V roce 2007 vydal svou druhou knihu Soumrak a v roce 2009 byla vydána kniha Metro 2034. Ta se stala ruským bestsellerem roku a byla také k dispozici na internetu zdarma. Jako novinář působil Gluchovskij v EuroNews TV, Deutsche Welle a RT. Píše také články pro Harper’s Bazaar, l’Officiel a Playboy. Gluchovskij žil v Izraeli, Německu a Francii. Hovoří pěti jazyky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články