Začíná Zlínský filmový festival, nabídne 18 světových premiér a snímky ze 62 zemí světa

57. Zlín Film Festival (fotomontáž Kateřina Valentová)

57. Zlín Film Festival | FOTO: fotomontáž Kateřina Valentová

Zlínský filmový festival pro děti a mládež letos uvede osmnáct světových premiér. Patří mezi ně například dokument o Hermíně Týrlové, film Marty Gerlíkové z Valašska Tehdy spolu nebo pohádka Dukátová skála, která se natáčela mimo jiné i na nedalekém hradě Lukov, řekla dnes novinářům na úvodní tiskové konferenci festivalu jeho umělecká ředitelka Markéta Pášmová. Festival nabídne 326 snímků z rekordního počtu 62 zemí. Festival se koná 57. rokem, potrvá do 3. června. Jde o nejstarší a největší filmovou přehlídku svého druhu na světě.

Na festivalu bude poprvé v Česku uvedeno 199 filmů. Je těžké sem filmy dostat, festivalů je mnoho a producenti zvažují, na který festival film dají. My však jednáme třeba rok dopředu a oni s tím počítají, řekla Pášmová. V distribuční předpremiéře bude ve Zlíně uveden francouzský film Z Paříže do Paříže. Je to krásný snímek o dvou chlapcích židovského původu, kteří se snaží dostat z fašistické Francie do úkrytu, aby nebyli odvedeni do koncentračního tábora, řekla Pášmová. Na festivalu bude mít premiéru také dokument švýcarského režiséra Roberta Kolínského Jiří Menzel Komedie není legrace.

Diváky čeká 152 soutěžních filmů. O ceny bude soutěžit 26 celovečerních, 60 krátkých animovaných a 66 krátkých studentských filmů, uvedla Pášmová. Dopoledním zahajovacím filmem pro děti byl dnes ráno švédský film režiséra Pettera Lennstranda Vzhůru do vesmíru!, večer festival zahájí dokument o Hermíně Týrlové.

Hlavním tématem festivalu je švédská kinematografie s důrazem na tvorbu Astrid Lindgrenové, od jejíhož narození letos uplyne 110 let. Prezentovat se bude i kinematografie Švýcarska, pořadatelé také připomenou 20 let Salonu filmových klapek, díky němuž každý rok vznikají umělecky ztvárněné filmové klapky.

Cenu za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež převezme malíř a kostýmní výtvarník Theodor Pištěk. Hvězdu na chodníku slávy před Velkým kinem organizátoři odhalí Pavlíně Mourkové a Karlu Smyczkovi. Do Zlína přijede například syn režiséra Ingmara Bergmana Daniel a řada českých herců a režisérů, Jiří Menzel, Miroslav Donutil, Martin Dejdar, Lenka Krobotová, Eliška Balzerová či Karel Janák.

Přijede 91 delegací doprovázejících soutěžní i nesoutěžní snímky, uvedla Pášmová. Do porot usedne například švédská scénáristka a režisérka Catti Edfeldtová, Česko a Slovensko v porotách reprezentují herečky Klára Issová, Vica Kerekes a Petra Nesvačilová, dcera Karla Zemana Ludmila Zemanová, zlínský rodák, režisér Slávek Horák a slovenský režisér Juraj Nvota. Dětské poroty jsou rovněž mezinárodní, tvoří je celkem 13 představitelů z Norska, Kanady, Španělska, Slovenska, Slovinska, Polska a České republiky, řekla Pášmová.

Doprovodný program festivalu nabídne divadlo, koncerty, tvůrčí dílny, přednášky, výstavy, interaktivní a benefiční programy. Program není jednostranně zaměřený, mysleli jsme nejen na děti a mládež, ale i na dospělé návštěvníky. Kromě filmů zde má své místo i sport, aktivní odpočinek, gastronomie, věda či zábava, řekl prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

Loňský ročník festivalu navštívilo rekordních 125 000 lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]