Do boje o Bílý dům možná vstoupí Michael Bloomberg. Na kampaň má miliardu dolarů

Mediální magnát a bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg (business.financialpost.com)

Mediální magnát a bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg | FOTO: business.financialpost.com

Bývalý newyorský starosta a mediální magnát Michael Bloomberg zvažuje kandidaturu na amerického prezidenta. Napsal to list The New York Times. Podle něj by třiasedmdesátiletý Bloomberg vedl kampaň jako nezávislý kandidát a je připraven na ni vydat miliardu dolarů (zhruba 25 miliard korun).

Bloomberg je podle listu znepokojen převahou Donalda Trumpa mezi republikány, přehmaty Hillary Clintonové a vzestupem senátora Bernieho Sanderse mezi demokraty. Bloomberg proto instruoval své poradce, aby připravili plány pro kampaň před prezidentskými volbami letos v listopadu, píší The New York Times.

Bývalý úspěšný starosta New Yorku a zakladatel stejnojmenné tiskové agentury zvažoval již v minulosti nezávislou kandidaturu, vždy ale došel k závěru, že nemá šanci zvítězit. Souhra netypických událostí v letošní kampani však opět povzbudila jeho prezidentské aspirace, uvedl list s odkazem na zdroj obeznámený s Bloombergovými záměry.

Miliardář se údajně hodlá rozhodnout nejpozději na začátku března, aby se podle poradců stihl dostat na kandidátní listiny ve všech amerických státech. Již nyní ale podnikl konkrétní kroky k zahájení kampaně. Přátelům a spolupracovníkům naznačil, že by byl připraven utratit za kampaň nejméně miliardu dolarů.

Podle listu New York Times si nechal v prosinci udělat průzkum, jak by si vedl proti Trumpovi a Clintonové. Další průzkumy hodlá provést po prvních primárkách ve státě New Hampshire 9. února, aby zjistil, zda má skutečně šanci, píše deník s odvoláním na dva zdroje z Bloombergova okolí.

Americké prezidentské volby zatím nikdy nevyhrál nezávislý kandidát. Bloomberg však vidí šanci vyhrát v případě, že by republikáni nominovali Trumpa nebo texaského senátora Teda Cruze a demokraté současně Sanderse. Pro Trumpa i Cruze jsou příznačné extrémní postoje, pokud jde o imigraci i o další témata, zatímco Sanders se označuje za socialistu.

Bloomberg byl do roku 2007 republikán, od té doby je nezávislý. Má těsné vazby na Wall Street a v posledních letech investuje miliony dolarů do kampaní za větší kontrolu zbraní a za právo na potrat, což by mohlo odradit levicové i pravicové voliče, uvedly The New York Times.

Bývalý newyorský starosta je přesvědčen, že voliči chtějí neideologickou, nadstranickou vizi zaměřenou na výsledky, řekl listu jeden z Bloombergových poradců.

I když se zatím žádný nezávislý kandidát nedostal do Bílého domu, mohl by Bloomberg prezidentskou kampaň výrazně ovlivnit. Například v roce 1992 kandidatura texaského obchodníka Rosse Perota podle řady analytiků přispěla k tomu, že demokrat Bill Clinton porazil republikánského prezidenta George Bushe staršího.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com